Forum OSKKO - wątek

TEMAT: historia i teraźniejszość
strony: [ 1 ]
Kaja21-03-2022 23:22:20   [#01]

Hej, kto posiada kwalifikacje do nauczania hit - u?

nauczyciel, który ma kwalifikacje do:

historii LUB wiedzy o społeczeństwie

czy

historii wiedzy o społeczeństwie ?

 

slos22-03-2022 07:10:44   [#02]

Kwalifikacje do hitu ma każdy odróżniający prawdę od kitu. :-P 

AnJa22-03-2022 07:50:03   [#03]

No widzę duże branie na studia nadające kwalifikacje w uczelni w Toruniu.

Kaja22-03-2022 09:28:01   [#04]

Dzień dobry,

cieszę się, ze humorki dopisują ;);)

ale wracam na poważnie do istotnego pytania bo w przyszłym tygodniu mam złożyć arkusz organizacji pracy szkoły:

kto ma kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ w liceum

nauczyciel historii i wos (w tym przypadku nauczycie musi mieć uprawienia do obu przedmiotów)

czy

nauczyciel historii lub wos (w tym przypadku wystarczy, ze ma uprawnienia do jednego z nich)

Pozdrawiam serdecznie :)

 

AnJa22-03-2022 09:47:45   [#05]

Zgodnie z najnowszą (jakies 2 lata ma) odpowiedzią PM Piątkowskiego na inrterpelację poselską nauczyciel z uprawnieniami do historii ma uprawnienia do wos.

Więc ma i do HiT.

Nie spotkałem w życiu swoim nauczyciela, który miałby skończone studia jednolite lub 2 stopnia nadające kwalifikacje do wos (ale ja od 12 lat poza szkołą, wiec mogło sie zmienić) - kwalifikacje do wos dawały podyplomówki.

Podyplomówka nadaje uprawnienia tylko do prowadzenia zajęc w niej wskazanych - wiec nauczyciel z taką podyplomówką do HiT uprawnień nie ma.

Jest jeszcze kategoria nauczycieli z uprawnieniami do historii po podyplomówce - jak tu rozumieć w.w. interpelację w związku z zapisem rozporządzenia o kwalifiikacją- nie wiem.

To w kwestii formalnej.

W kwestii merytorycznej - podstawa HiT to dla mnie ewidentnie podstawa historii, wymagań z dotychczasowego wos jest tam tyle, co kot napłakał.
Więc od tej strony nie mam wątpliwości, ze każdy nauczyciel mający formalne kwalifikacje do nauczania historii i realizujący ten przedmiot dotychczas ma kwalifikacje merytoryczne do HiT.
I nauczyciel, mający tylko kwalifikacje do wos - nie ma wystarczających merytorycznych do uczenia HiT.


post został zmieniony: 22-03-2022 09:48:57
Kaja22-03-2022 11:32:13   [#06]

Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Rozumiem, że nie tylko ja nie znalazłam w rozporządzeniu o kwalifikacjach do nauczania wzmianki dot. nowego przedmiotu ?

 

bb197522-03-2022 13:09:26   [#07]

ale czy zmieniły się ramowe plany dla szkół ponadpodstawowych? bo póki co podstwa programowa do HiT-u jest a ramówki? chyba że nie dopatrzyłem

laostic22-03-2022 13:51:54   [#08]

Też szukam i cieszę się, że nie jestem jedyna.

 

rzewa22-03-2022 14:48:30   [#09]

jak na razie nie ma podstaw do wpisania HiT-u w arkusz

a w rozporządzeniu o kwalifikacjach jak najbardziej jest mowa o HiT (tak samo jak jest mowa o polskim czy matematyce ;-)) -> i na podstawie zapisów tego rozporządzenia AnJa napisał to co napisał

zatem historyk po studiach kierunkowych ma kwalifikacje do HiT na podstawie § 3 ust 1 pkt 2 rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289)

MKJ22-03-2022 17:57:39   [#10]

Rzewo, jeśli chodzi o część historyczną tego przedmiotu, to rozumiem, że studia wystarczą, ale w przypadku teraźniejszości, to kandydat powinien przedłożyć zaświadczenie, że jest użytkownikiem Twittera i ma wykupiony abonament TVPInfo.

AnJa22-03-2022 18:06:00   [#11]

Ale tam nie ma na szczęscie teraźniejszości

Bo to przedmiot przyszłościowy jest.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]