Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ósmoklasista z Ukrainy
strony: [ 1 ]
ejkej09-03-2022 09:36:03   [#01]

Dzisiaj zapisałem trzy osoby. Na Ukrainie klasa 9, u nas 8. Czy ktoś wie coś odnośnie planów MEiN odnośnie tych uczniów? Jak ogarnąć egzamin ósmoklasisty? Dodam, że dzieci bez znajomości j. polskiego.

AnJa09-03-2022 09:46:16   [#02]

Poki co- zdaniem OKE- należy zgłaszac ich do egzaminu.

ejkej09-03-2022 10:32:52   [#03]

Dodam tylko, że rotacja wśród dzieci jest bardzo duża. Przy zapisach informują mnie, że zostają na dłużej, a po 3 - 4 dniach wyjeżdżają dalej. Nie wyobrażam sobie sytuacji, pisania egzaminu przez dzieci z Ukrainy, które nawet nie znają j. polskiego, o podstawie programowej nawet nie wspomnę.

AnJa09-03-2022 11:12:47   [#04]

A co ma z tym wspólnego wyobraźnia?

Marcin09-03-2022 11:51:06   [#05]

Myślę, że tym dzieciom egzamin po 8 klasie jest teraz najbardziej potrzebny...

jozefcm09-03-2022 18:49:41   [#06]

Też mam dziewczynkę w 8 klasie.

Moje oke stwierdziło aby czekać na komunikaty.

Podobno są przygotowane uregulowania.

cynamonowa09-03-2022 18:59:49   [#07]

Ja zapisałam do 7....( brak jakichkolwiek podstaw języka polskiego)..

ejkej09-03-2022 19:03:59   [#08]

Dzwoniłem dzisiaj do OKE. Mamy czekać na informacje.

juasia09-03-2022 19:36:08   [#09]

a jak uczeń w Ukrainie chodzi do 8 klasy, to do której powinien chodzić u nas?

 

Skimir09-03-2022 19:41:22   [#10]

Taaaa, przecież mamy gotowy system na przyjęcie dzieci z Ukrainy :-(

Cynamonowa, przejęłaś dzieci do klasy 7 bo nie znają języka? Też tak zrobiłem… Tak nieśmiało zapytam: a co napiszemy na świadectwach dla tych uczniów za 3,5 miesiąca w rubryczce „język polski” (i w pozostałych również, bo historii to już nie wspomnę)?

Pewnie będzie można wpisać cokolwiek, w końcu nie oceny tu chodzi. No ale „system” jest gotowy i tylko czekać ankiety monitorującej realizację podstawy programowej i oceniania uczniów przyjętych w obecnej sytuacji.

Jak ktoś pokusi się o oddział przygotowawczy to co wyda uczniowi w czerwcu? Świadectwo? „w roku szkolnym ukończył oddział przygotowawczy i otrzymał/nie otrzymał promocji do klasy ósmej”? Nie - wszak nie chodził do klasy siódmej. Może jakiś inny kwit, którego wzoru nie ma? 

Też dzwoniłem do OKE - czekamy na uregulowania… Co tu do regulować? Ani ten egzamin nie będzie dostosowany do ich nauczania (nawet jakby po ukraińsku był pisany) ani nie pasuje on do ich systemu szkolnego. Jak CKE stwierdzi w „uregulowaniach” - pisać - idiotyzm, zwolnić - mniejszy ale też. W końcu obydwie wersje ”regulacji” spowodują ukończenie szkoły (no chyba, że się jedynki na świadectwie powpisuje i uczeń nie zda). Jak ukończy szkołę - będzie się rekrutować do ponadpodstawowej? Z poziomem języka polskiego po dwóch trzech miesiącach przyspieszonego kursu?

Chyba ten „system” jakoś tak nie do końca… Można było prościej, normalniej, bez zadęcia, po ludzku.

 

matyldaa09-03-2022 19:48:17   [#11]

Na Ukrainie dzieci odpowiednio w klasach: 7,8,11 (2005 rocznik). Chcę przyjąć do 7 klasy, ale co z najstarszym dzieckiem? On tam już miał zdawać maturę, mama chciałaby, żeby tutaj były w jednej klasie. Nie mam jeszcze wniosków, ale rozmawiałam z mamą tych dzieci, jest bezradna i potrzebuje wsparcia w podjęciu decyzji. 

bogna410-03-2022 09:17:58   [#12]

A może dzieci z Ukrainy zwolnić z obowiązku przystąpienia do egzaminu? Już tam ministry na pewno coś dobrego zdecydujom.

Malmar6419-03-2022 07:45:33   [#13]

Przyjęłam do ósmej klasy zarówno dzieci które w Ukrainie były w 8 i 9 klasie , żeby były razem , aby ułatwić im pobyt w szkole . Ale to chyba błąd , ponieważ martwi mnie to ze będą musiały zdawać egzamin ósmoklasisty. Już tego nie odkręcę , co powinnam zrobić z tymi z ósmej ukraińskiej szkoły?

178819-03-2022 12:46:34   [#14]

Też miałem dylematy. Na szczęście dotyczyły dzieci młodszych. Ostatecznie dwoje (z 2014 i 2015 r.) przyjąłem do 1 klasy. W Ukrainie też do takiej uczęszczali. Rodzice tak chcieli. Chodzą już tydzień i dobrze sobie radzą. Buzie zadowolone, rodzice też się cieszą.

Wczoraj znalazłem stronę ze zdalnym ukraińskim nauczaniem. I zacząłem z paniami z edukacji wczesnoszkolnej oglądać. W 1 klasie dzieci mają normalny plan, z matematyką, językiem ukraińskim, obcym, lekcjami wf... Filmy z matematyki z zeszłego tygodnia obejmowały proste zadania z tekstem, sprawdzające umiejętność dzielenia (ile siódemek zmieści się w 35). U nas to poziom 2 klasy, na dziś drugoklasiści liczą do 30. Więc mylą się chyba Ci, co hurtowo zapisują o rok niżej. W zerówce dzieci nie uczą się u nas pisania i matematyki na zaobserwowanym przeze mnie poziomie. Więc 1 klasa - do 1 klasy. Moje spostrzeżenia dotyczą edukacji wczesnoszkolnej. Zachęcam do samodzielnego oglądania:

https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad


post został zmieniony: 19-03-2022 12:48:37
Malmar6419-03-2022 13:04:55   [#15]

Bardzo Ci dziękuję  za tak wyczerpującą odpowiedź . Moje dzieci są urodzone 2013 roku i rodzice chcieli do klasy drugiej ponieważ znały dzieci polskie i łatwiej im tam było się integrować .

 

Malmar6419-03-2022 13:08:53   [#16]

Uważam ,że powinniśmy im stworzyć normalne i bezpieczne warunki do nauki i zabawy ale boję się że za chwile będą sprawdzać , kontrolować i znów oberwie dyrektor.  Stąd wolę się upewnić czy nie popełniłam błędu.

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]