Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkoław Chmurze ???
strony: [ 1 ]
Zbig6010-02-2022 13:54:35   [#01]

Dzień dobry.

W ostatnich dnia otrzymałem informację, że uczeń naszej szkoły z dniem XXXX został uczniem warszawskiej Szkoły w Chmurze i nie będzie uczęszczał do szkoły obwodowej.  Dotąd nie mieliśmy takiego przypadku i nie bardzo wiemy jak się do tego odnieść. Szkołę prowadzi fundacja, nie mogę znaleźć RSPO tej szkoły. Niestety nie ma telefonów, jest kontakt e-mail. Czy przypadkiem nie jest to forma nauki domowej, na którą dyrektor szkoły obwodowej powinien wyrazić zgodę i w konsekwencji przygotować i przeprowadzić egzaminy klasyfikacyjne z końcem roku szkolnego?

Skoro jest taka wola rodziców co do formy nauki ich dziecka, to nie mam zastrzeżeń. Ale uważam, że nie taka powinna być ścieżka działania, tzn. informacja szkoły w chmurze, że "przejęli dziecko". Czy miał ktoś z Państwa taki przypadek? Jak to powinno wyglądać zgodnie z prawem?

Pozdrawiam

rzewa10-02-2022 14:32:06   [#02]

Czy rodzice wypisali dziecko ze szkoły?

1. jeśli nie, to uczeń powinien uczestniczyć w zajęciach. Jeśli nie uczestniczy, to ma nieobecność -> zbyt długa nieusprawiedliwiona nieobecność w szkole i należy podjąć kroki w celu wymuszenia realizacji obowiązku szkolnego -> wezwanie i ew. egzekucja

wyjątek będzie wtedy, gdy rodzic złoży wniosek o nauczanie domowe, a dyrektor wyrazi na to zgodę -> wtedy uczeń do szkoły nie uczęszcza ale musi zdać egzaminy klasyfikacyjne

2. jeśli tak, to wydajesz odpis arkusza ocen, skreślasz ucznia i oczekujesz na potwierdzenie przyjęcia do innej szkoły. W razie braku tegoż w ciągu 2 tygodni należy podjąć kroki w celu wymuszenia realizacji obowiązku szkolnego jak w p. 1

MKJ10-02-2022 14:34:01   [#03]

Oczywiście, że nie taka powinna być procedura.

Zgodnie z prawem powinno to wyglądać tak:

1. Przychodzi rodzic do dyrektora szkoły obwodowej i prosi o skreślenie dziecka z listy uczniów, a dyrektor robi to na podst. art. 68 ust. 4 UPO i wydaje dokumenty.

2. Dyrektor informuje rodzica o obowiązku poinformowania go przez dyrektora nowej szkoły o przyjęciu ucznia i realizacji obowiązku szkolnego; w przeciwnym razie dyrektor rozpocznie egzekucję administracyjną wobec rodzica.

Pytanie zasadnicze: na jakiej podstawie uczeń stał się uczniem innej szkoły, pozostając jednocześnie uczniem starej szkoły (bo zakładam, że rodzic nie wypisał dziecka i nie odebrał dokumentów)?

Rzewa była szybsza. :-)


post został zmieniony: 10-02-2022 14:34:35
AnJa10-02-2022 14:44:55   [#04]

Dziecko prawdiopodobnie jest zapisane do Turkusowej Wieży - to szkoła niepubliczna funcjonujaca w ramach fundacji.

Co do procedur opuszczania szkoły-przyjmowania do niej - to wiem tyle, że różniście to bardzo bywa.

 

MKJ10-02-2022 16:43:29   [#05]

Przepisy w tym zakresie są jednoznaczne i proste, ale ponieważ gen niezgody jest w naszym społeczeństwie dominujący, to i różnistość jest ogromna. Co poniekąd wynika z praw genetyki...

grażka10-02-2022 19:45:08   [#06]

Dostaniesz informacje, że dziecko tam jest przyjęte i że proszą o przekazanie dokumentów.

Szkoła działa w całości jako edukacja domowa, szkoła online.

rzewa10-02-2022 21:13:34   [#07]

szkoła NIE MOŻE prosić o przekazanie dokumentów -> a jeśli poprosi, to trzeba tej prośbie odmówić

jedynie rodzice mogą ucznia ze szkoły wypisać i ew. poprosić szkołę by przesłała odpis arkusza ocen do innej, wskazanej przez rodziców, szkoły

jurkoz11-02-2022 09:36:09   [#08]

... jeszcze potwierdzenie przyjęcia z tej nowej szkoły i dopiero dokumenty.

Takie szkoły to świetne rozwiązanie dla rożnego rodzaju odmiennego podejścia do życia (w tym niestety także sekt).
Piszę to na bazie doświadczeń własnych z dzieckiem, które przez 4 lata unikało realizacji obowiązku szkolnego, a po namierzeniu nadal unika, tylko już formalnie pod płaszczem szkoły w chmurze. Mój problem dzięki takiej szkole został rozwiązany, więc tak do końca krytyczny nie jestem :)

MKJ11-02-2022 14:39:04   [#09]

... jeszcze potwierdzenie przyjęcia z tej nowej szkoły i dopiero dokumenty.

Co to jest potwierdzenie przyjęcia? Pierwsze słyszę o czymś takim. Jeśli rodzice mnie poproszą o przesłanie dokumentów do jakiejś szkoły, to wysyłam i już.

grażka11-02-2022 15:00:20   [#10]

Dostałam takie pismo ze szkoły - potwierdzają przyjęcie dziecka z dniem...

MKJ11-02-2022 15:26:44   [#11]

Ok, w przypadku pisma do dyrektora szkoły obwodowej jest to niezbędne, ale nie ma nic wspólnego z wydaniem dokumentów. Takie pismo nie może być też podstawą do wykreślenia przez dyrektora "starej" szkoły ucznia z listy uczniów.

Roman Langhammer13-06-2022 09:47:17   [#12]

W roku szkolnym 2020/2021 uczeń chodził do klasy 6 w szkole.

W roku szkolnym 2021/2022 uczeń realizował nauczanie domowe (klasa 7).

Od 1 września 2022 wraca do szkoły. Na świadectwie ukończenia szkoły z przedmiotów muzyka i plastyka co należy wpisać? Oceny z klasy 6? Bo w 7 klasie z tych przedmiotów nie było egzaminów klasyfikacyjnych.

rzewa13-06-2022 10:09:58   [#13]

wychodzi mi, że powinna być wpisana kreska -> czyli tak jak na świadectwie promocyjnym w kl. VII

Roman Langhammer13-06-2022 10:14:59   [#14]

Chyba mamy temat do dyskusji.

dorotagm19-06-2022 08:33:43   [#15]

Tak, mamy temat do dyskusji - szkołą w chmurze coraz bardziej popularna.

Szkoła w Chmurze (szkolawchmurze.org)

Bezpłatna, z ponoć rozbudowaną bazą materiałów, zdawaniem egzaminów (zaliczaniem przedmiotów) też przez internet.

Czyli edukacja domowa, ale w placówce poza szkołą obwodową.

zinka08-09-2022 22:19:29   [#16]

Rodzic mieszka za granicą, ma zamiar przeprowadzić się do Polski. Złożył o nauczanie domowe od 1 września...

1. Czy tego ucznia wpisuję do dziennika konkretnej klasy? Jeśli nie dopisuję do klasy gdzie ten uczeń powinien być wpisany?

2. Jeśli jest w dzienniku klasy, to jak z frekwencją (dziennik V)?

2. Jaka powinna być dokumentacja nauczania domowego, oprócz egzaminów klasyfikacyjnych pod koniec roku?

...pierwszy raz mam taki przypadek

rzewa09-09-2022 09:55:34   [#17]

rozumiem, że to jest uczeń zapisany do Twojej szkoły-> wobec tego jest wpisany do księgi uczniów

1. Rozumiem, że rodzic zwrócił się o zgodę na realizację obowiązku szkolnego (nauki) poza szkołą (tzw. nauczanie domowe); Ty wydajesz zezwolenie na taką formę nauki jednocześnie określając warunki (art 37 u.P.o.). Wydanie takiej decyzji zaznacza się w arkuszu ocen ucznia oraz w księdze uczniów. Takiego ucznia nie przypisuje się do żadnego oddziału, zatem nie figuruje on w żadnym dzienniku lekcyjnym, bo... nie chodzi na lekcje :-)

2. nie dotyczy

3. Wpis w księdze uczniów, wniosek rodziców wraz z załącznikami, zezwolenie na "nauczanie domowe" (podpisane przez rodziców), arkusz ocen, protokoły egzaminów


post został zmieniony: 09-09-2022 09:55:52
zinka09-09-2022 15:12:09   [#18]

tak, uczeń zapisany do szkoły, wpisany do księgi uczniów

Dziękuję za pomoc....

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]