Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy byłemu nauczycieli nalezy wydac ocenę cząstkową za staż?
strony: [ 1 ]
KK7410-09-2021 14:45:40   [#01]

Czy dyrektor ma obowiązek dokonać oceny cząstkowej za staż na stopień nauczyciela dyplomowanego dla osoby, która złożyła wypowiedzenie za porozumieniem stron, a wniosek o ocenę cząstkową złożyła dopiero 06.09? Dodam, że w wyznaczonym terminie będąc jeszcze pracownikiem szkoły nie złożyła sprawozdania z pierwszego roku stażu.

aza10-09-2021 16:27:32   [#02]

nauczyciel nie sklada wniosku o ocenę - to jest obowiązek dyrektora, wydać mu, gdy kończy staż - nawet ten cząstkowy oraz zaświadczenie dot. stażu (cząstkowego)

aza10-09-2021 16:28:13   [#03]

oczywiście -musi złożyć sprawozdanie.

KK7420-09-2021 12:41:24   [#04]

Ale czy złożenie sprawozdania już po terminie zwolnienia się, czyli de facto kiedy nie był już nauczycielem nadal uprawnia do wydania oceny? 

joljol20-09-2021 12:43:12   [#05]

ma 7 dni na złożenie sprawozdania

 

 Jednocześnie żaden przepis nie przewiduje jakichkolwiek konsekwencji za nieterminowe złożenie sprawozdania, natomiast  dyrektor ma obowiązek dokonać oceny dorobku zawodowego w terminie 21 dni od dnia złożenia sprawozdania przez nauczyciela (art. 9c ust. 5a ustawy z 16 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela). 


post został zmieniony: 20-09-2021 12:44:48
zinka20-09-2021 14:17:24   [#06]

Nauczyciel stażysta rozpoczął od 1 września staż, złożył plan (jeszcze nie zatwierdzony). oznajmił, iż zmienia pracę i chce kontynuować staż w nowej szkole (2 tyg. wypowiedzenie umowy). Co robię?

1. zatwierdzam plan;  2. czekam na sprawozdanie; 3.opiekun przedstawia projekt oceny, 4. wystawiam ocenę

joljol20-09-2021 14:55:43   [#07]

dokładnie

tylko tam nie rozpocznie juz teraz stażu tylko dopiero w przyszłym roku, ponieważ staż rozpoczyna się w ciągu 14 dni od rozpoczęcia zajęć

zinka20-09-2021 19:33:45   [#08]

to bez sensu zaliczać niecały miesiąc, gdy i tak w przyszłym roku musi rozpocząć. Myślę, że lepiej będzie dla nauczyciela rozpocząć i skończyć w jednej szkole

MKJ20-09-2021 19:37:06   [#09]

Jak dostanie pozytywną ocenę, to przyszłoroczny staż ulegnie skróceniu o miesiąc. Zawsze to coś. :-)

rzewa20-09-2021 23:53:31   [#10]

do #04

jeśli sprawozdanie składa były nauczyciel, to nie ma podstaw do dokonywania oceny dorobku -> nie jest już pracownikiem szkoły, więc nie ma podstaw do tego by się o cokolwiek ubiegał zwłaszcza, że minął termin 7 dniowy określony rozporządzeniem

napisałabym grzeczne pismo, że nie jest już pracownikiem i że minął termin na złożenie sprawozdania, co powoduje konieczność pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia i do pisma dołączyłabym otrzymane sprawozdanie

podyr21-09-2021 08:39:49   [#11]

A nie można temu nauczycielowi tak po prostu dokonać tej oceny. Po co ta wojenka?

KK7429-09-2021 14:09:34   [#12]

Po to by przestrzegać prawa, no chyba, że niektórzy mają inne podejście do tych spraw ;-)

bosia29-09-2021 14:22:05   [#13]

Przepis nie jest precyzyjny, więc może lepiej być człowiekiem i dokonać tej oceny.

przepis zarówno KN (art. 9c ust. 3) jak i rozporządzenia (§ 4 ust. 5) mówi o składaniu sprawozdania po zakończeniu stażu, a nauczyciel który zmienia pracę nie zakończył stażu. 

Tak wiem, zaraz mi napiszecie, że w tej szkole zakończył;-) 

nauczyciel zakończy staż, jeśli minie termin określony w KN

jeśli przepis nie jest precyzyjny, to działamy na korzyść nauczyciela

i nigdzie nie jest napisane, że do  tzw. oceny cząstkowej musi być złożone sprawozdanie

MKJ29-09-2021 16:09:45   [#14]

Bosiu, nie do końca jest tak, jak piszesz.

Nie ma takiego pojęcia "ocena cząstkowa", jest "ocena dorobku zawodowego za okres stażu", której dyrektor dokonuje po zakończeniu stażu i po złożeniu przez nauczyciela sprawozdania z realizacji PRZ. Nie może jej zatem dokonać z własnej inicjatywy, w dowolnym momencie, bez sprawozdania - to nie ocena pracy.

Definicja stażu jest precyzyjna - jest to okres zatrudnienia w wymiarze co najmniej 1/2 etatu. Jeśli okres zatrudnienia się kończy, to kończy się staż. Proste.

bosia29-09-2021 22:44:12   [#15]

napisałam tzw. ocena cząstkowa, bo tak potocznie mówimy, a nie chciało mi się pisać dużo słów

a że nie ma takiego określenia to wiem

nie zgadzam się z Tobą

staż trwa określony w KN czas i po upływie tego czasu się kończy

jeśli nauczyciel przestaje pracować, to jest to przerywa  w stażu, a nie zakończenie stażu, ewentualnie zakończenie stażu w tej szkole, ale takiego określenia w KN nie ma

a definicją stażu nie jest okres zatrudnienia w wymiarze co najmniej 1/2 etatu

staż jest to okres zatrudnienia w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a

i ten tryb i zasady są istotne

właściwie, to taka dyskusja to dzielenie włosa na czworo

naprawdę uważacie, że trzeba prowadzić taką wojenkę (jak napisał podyr)

MKJ29-09-2021 23:07:58   [#16]

Bosiu, krótkie pytanie: czy po zakończeniu stosunku pracy w jednej szkole i nawiązaniu w drugiej nauczyciel kontynuuje staż rozpoczęty w poprzedniej szkole, czy rozpoczyna nowy?

Odpowiedź na to pytanie wyjaśni wszystko. I nie chodzi, bynajmniej, o dzielenie włosa na czworo, tylko o przestrzeganie prawa.

bosia30-09-2021 07:08:03   [#17]

nadal mam inne zdanie niż tutaj na forum. Dla mnie kontynuuje.

A jeśli chodzi o przestrzeganie prawa, to 

jeśli nauczyciel kończy stosunek pracy w szkole np. 31 sierpnia,

przyjmując Twoją wersję, że 7 dni od zakończenia stażu składa sprawozdanie, a dyrektor robi mu ocenę po otrzymaniu sprawozdania, to przecież robi już ocenę nieswojemu pracownikowi, a sprawozdanie składa także nie jego pracownik

do 31 sierpnia nie może złożyć sprawozdania, bo wg Ciebie nie zakończył stażu

a w art. 9f ustawodawca napisał, że nauczycielowi zalicza się dotychczasowy staż, jeśli między innymi

za okres dotychczas odbytego stażu otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

nie ma określenia za okres zakończonego stażu w poprzednim miejscu pracy


post został zmieniony: 30-09-2021 07:08:36
AnJa30-09-2021 08:14:31   [#18]

To, w jaki sposób prawodawca zapisuje rózne wytwory swego wyobrażenia o klarownym zapisie prawnym jest oczywiście wazne- ale niekoniecznie dla stosujacych je.

Innego rozwiązania niż podane przez MKJ nie bardzo w praktyce widzę. Ale nie widzę też powodu, by wdawać się w dywagacje nt. tego, które z rozwiązań jest bliższe pojęciu "przestrzeganie prawa", a które "dzieleniem włosa".

Marność to bowiem nad marnościami - czyli tłumacząc na moje: g... ten awans więc i dostosowane doń przepisy.

MKJ01-10-2021 12:24:50   [#19]

Dziękując Ci AnJa za ten wtręt, rozjaśniający w zasadzie wszystkie wątpliwości, jeszcze dopytam Bosię...

Skoro kontynuuje, to czy jeśli zmienia pracę w trakcie roku szkolnego, np. po półroczu, to czy od razu kontynuuje, czy musi czekać do 1 września, żeby kontynuować?

joljol03-10-2021 09:49:34   [#20]

ja co prawda nie bosia ale...

zaczyna od września nowy staż w innej placówce o ile dostarczy ocenę za poprzedni 

nie kontynuuje bo nie ma takiego zapisu w prawie, ma skrócony o czas trwania stażu w poprzedniej placówce

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]