Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przekształcenie szkoły
strony: [ 1 ]
Bona Fide20-07-2021 13:35:13   [#01]

Jedna ze szkół podstawowych "X" ma być przekształcona w filię innej szkoły "Y" (zostaje odział przedszkolny i klasy I - III), klasy IV - VIII uczęszczały by do szkoły "Y".

Jasne jest dla mnie, że szkoła X zostanie przekształcona i trzeba zastosować przepisy, tak jakby to była likwidacja, zgodnie z art. 89 ust. 9 PO,  (podjęcie uchwały i powiadomienie rodziców)

Ale, czy szkoła Y, która nadal pozostaje szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym, po dodaniu filii ulega przekształceniu? I również trzeba podjąć uchwałę o przekształceniu szkoły Y i powiadomić rodziców?

 

rzewa20-07-2021 15:21:07   [#02]

nie

to postępowanie nie prowadzi do przekształcenia szkoły Y -> szkoła Y jako jednostka oświatowa nie ulegnie żadnej zmianie

to, że szkole Y zostanie podporządkowana szkoła X zmienia tylko charakter finansowy i organizacyjny szkoły Y (ale nadal będzie funkcjonowała jako ta sama jednostka organizacyjna i budżetowa); jej charakter oświatowy pozostaje bez zmian

nie ma nawet wówczas konieczności zmiany dyrektora szkoły, bo szkoła będzie funkcjonowała nadal jako jedna jednostka oświatowa, organizacyjna i budżetowa

podobna sytuacja następuje w przypadku połączenia w zespół szkół A i B z tym, że od strony organizacyjnej i finansowej tworzona jest wówczas nowa jednostka - zespół (i dlatego trzeba powołać nowego dyrektora), ale charakter oświatowy szkoły A i B nie zmienia się, a co za tym idzie nie ulega wówczas przekształceniu ani szkoła A ani B

Bona Fide20-07-2021 20:43:40   [#03]

Noo.. ja też tak myślałam do niedawna, ale ...

Po opinii negatywnej wyrażonej przez KO zostało złożone zażalenie do MEiN i zaczęły się schody... MEiN poprosił o udokumentowanie skutecznego powiadomienia rodziców szkoły Y, dodam że KO interesowało tylko skuteczne powiadomienie rodziców szkoły X i nie kwestionowali od strony formalnej braku powiadomienia rodziców dzieci ze szkoły Y. Wg KO wszystko przesłanki formalne zostały spełnione.

Może jakieś wyroki? Jak się bronić, jak udowodnić, że szkoła Y nie została przekształcona?

Czy ktoś miał taki przypadek?

 

rzewa20-07-2021 22:13:11   [#04]

ja powołałabym się na to, że od strony szkoły Y podporządkowanie jej innej szkoły nie różni się niczym od sytuacji szkoły włączanej do zespołu, wobec czego należy stosować per analogiam art 91 ust 7a pkt 2 u.P.o.


post został zmieniony: 20-07-2021 22:13:21
Bona Fide21-07-2021 08:21:56   [#05]

Dziękuje bardzo, ale obawiam się, że MEiN będzie się trzymało generalnej dyrektywy, że „wszystkie przepisy prawne powinny być interpretowane literalnie, chyba że istnieją ważne racje pozalingwistyczne (systemowe lub funkcjonalne), aby nadać im interpretację rozszerzającą lub zawężającą" i wykluczą analogię zawartą w art 91 ust 7a pkt 2 u.P.o.

AnJa21-07-2021 09:06:25   [#06]

Niestety- bez względu na to, jak to durno wygląda- takie przekształcenie oznacza, ze w szkole Y powstaje właśnie nowa lokalizacja prowadzenia zajęc dydaktycznych - czyli art. 39. 7a UPO, a więc cała karuzela z art. 89.

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]