Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stanowisko wicedyrektora
strony: [ 1 ]
eleonora10-06-2021 19:59:48   [#01]

Pomóżcie mi, proszę, rozstrzygnąć pewną kwestię. Jeśli dyrektor odchodzi na emeryturę, konkurs został nierozstrzygnięty i OP powierza obowiązki dyrektora nowej osobie, to co dzieję się z wicedyrektorem? Przecież on nie ma kadencyjności. Czy nowy dyrektor może powołać swojego zastępcę od września? Przecież obowiązki przejmie 1 września. Jak to jest zgodnie z literą prawa? Wiem, że niektórzy powiedzą, że nowy dyrek (jeśli będzie mądry) powinien zostawić wicka, by go wspierał, ale co mówi prawo? Powinien dać mu 3-miesięczne wypowiedzenie i dopiero powołać nowego? Proszę, pomóżcie, moja serdeczna przyjaciółka jest w roli tego wicka, któremu zmienia się dyrektor.

laostic11-06-2021 07:34:50   [#02]

Ale co w umowie ma wicek - powierzenie funkcji na czas nieokreślony czy na czas określony czy na kadencję dotychczasowego dyrektora?

MMW11-06-2021 10:18:16   [#03]

Wicedyrektor pełni funkcję na czas określony w powierzeniu/powołaniu. Nie ma znaczenia co dzieje się z dyrektorem: zmiania się osoba, ustaje kadencja itp. Stanowisko wice nie jest formalnie związane ze stanowiskiem dyrektora. Zgodnie z prawem odwołanie wice jest tak samo obwarowane warunkami, jak odwołanie dyrektora. Praktycznie, jeśli wicedyrektor nie chce sam złożyć rezygnacji ze stanowiska, to jest bardzo trudno go odwołać (oczywiście zgodnie z prawem).

Spotkałam się z sytuacją, iż powierzenie określone "do odwołania" (w dokumentacji powołania takiego terminu użył poprzedni dyrektor powołujący) było interpretowane przez sąd pracy jako powierzenie na czas nieokreślony. A wówczas wicedyrektor pełni swoją funkcję, aż mu się znudzi :)

Dobrym zwyczajem jest powoływanie wicedyrektora na czas nie dłuższy niż kadencja dyrektora, wówczas nowa osoba na stanowisku dyrektora może ułożyć sobie współpracę wedle własnych upodobań. 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]