Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stanowisko wicedyrektora
strony: [ 1 ]
eleonora10-06-2021 19:59:48   [#01]

Pomóżcie mi, proszę, rozstrzygnąć pewną kwestię. Jeśli dyrektor odchodzi na emeryturę, konkurs został nierozstrzygnięty i OP powierza obowiązki dyrektora nowej osobie, to co dzieję się z wicedyrektorem? Przecież on nie ma kadencyjności. Czy nowy dyrektor może powołać swojego zastępcę od września? Przecież obowiązki przejmie 1 września. Jak to jest zgodnie z literą prawa? Wiem, że niektórzy powiedzą, że nowy dyrek (jeśli będzie mądry) powinien zostawić wicka, by go wspierał, ale co mówi prawo? Powinien dać mu 3-miesięczne wypowiedzenie i dopiero powołać nowego? Proszę, pomóżcie, moja serdeczna przyjaciółka jest w roli tego wicka, któremu zmienia się dyrektor.

laostic11-06-2021 07:34:50   [#02]

Ale co w umowie ma wicek - powierzenie funkcji na czas nieokreślony czy na czas określony czy na kadencję dotychczasowego dyrektora?

MMW11-06-2021 10:18:16   [#03]

Wicedyrektor pełni funkcję na czas określony w powierzeniu/powołaniu. Nie ma znaczenia co dzieje się z dyrektorem: zmiania się osoba, ustaje kadencja itp. Stanowisko wice nie jest formalnie związane ze stanowiskiem dyrektora. Zgodnie z prawem odwołanie wice jest tak samo obwarowane warunkami, jak odwołanie dyrektora. Praktycznie, jeśli wicedyrektor nie chce sam złożyć rezygnacji ze stanowiska, to jest bardzo trudno go odwołać (oczywiście zgodnie z prawem).

Spotkałam się z sytuacją, iż powierzenie określone "do odwołania" (w dokumentacji powołania takiego terminu użył poprzedni dyrektor powołujący) było interpretowane przez sąd pracy jako powierzenie na czas nieokreślony. A wówczas wicedyrektor pełni swoją funkcję, aż mu się znudzi :)

Dobrym zwyczajem jest powoływanie wicedyrektora na czas nie dłuższy niż kadencja dyrektora, wówczas nowa osoba na stanowisku dyrektora może ułożyć sobie współpracę wedle własnych upodobań. 

Maro7709-03-2022 20:22:36   [#04]

Co powinien zrobić wicedyrektor  którego kadencja kończy się wraz z odejściem dyrektora na emeryturę? 

Jeżeli przyjdzie nowy to może powołać inną osobę.

Jeżeli w kwietniowym arkuszu wicedyrektor zaplanuje sobie odpowiednią ilość godzin zajęć (bez zniżki), co ze stanowiskiem wicedyrektora- vacat?

Roman Langhammer09-03-2022 20:25:39   [#05]

Dlatego ja powołuję wice do końca kadencji swojej.

#04 - zniżka na wakat.

BeataGie18-08-2022 21:51:02   [#06]

Pomóżcie mi, proszę, w prawidłowej procedurze powołania wicedyrektora:

1. dyrektor pełni funkcję od 01.09. - zwołuje radę, wnioskuje o zaopiniowanie powołania osoby na wicedyrektora (głosowanie tajne), tego samego dnia wnosi o opinię do OP - w tym samym dniu otrzymuje pozytywne opinie.

2. Pisze zarządzenie o powołaniu wicedyrektora z dniem 01.09.

3. Aneks do arkusza będzie zatwierdzony ...pod koniec września?? i pytania: co z dodatkiem funkcyjnym i pensum godzin??

rzewa19-08-2022 20:58:58   [#07]

nieważne kiedy będzie zatwierdzony aneks -> nowy wice jest nim od 1 września ze wszystkimi konsekwencjami tegoż

a jest tak, gdyż to "zatwierdzenie" nie ma żadnego znaczenia dla prawnej czynności powierzenia stanowiska wice -> tylko dyrektor ma kompetencję by to zrobić a OP ma prawo tylko do wydania opinii o osobie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]