Szanowni Państwo,
zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie kampanii społecznej Tydzień Ulgi, której pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach akcji apelujemy do szkół, aby w tygodniu powrotu dzieci do nauki stacjonarnej, nauczyciele powstrzymali się od klasówek, pytania na lekcji i zadawania uczniom zadań domowych. Celem kampanii jest obniżenie stresu i zadbanie o samopoczucie uczniów i uczennic szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w dobie pandemii.
Jako naukowcy i naukowczynie, a przede wszystkim jako rodzice, zdajemy sobie sprawę, jak trudnym doświadczeniem była dla dzieci nauka zdalna, wymuszona przez pandemię COVID-19. To nauka trudna, monotonna i odbywająca się w samotności. Wiemy też, że nauka zdalna obciąża całe rodziny, a niejednokrotnie przebiega w atmosferze lęku i napięcia.
W walce z konsekwencjami stresu nie ma skuteczniejszego narzędzia niż obniżenie stresu. Idea Tygodnia Ulgi jest więc niezwykle prosta i sprowadza się do rezygnacji z części stawianych dzieciom wymagań choćby na kilka dni. Niech pierwszy tydzień powrotu do szkoły odbędzie się bez klasówek, kartkówek, zadań i pytania na ocenę. Dla uczniów i uczennic będzie to prawdziwa ulga.
Szkoły, które uczestniczą w akcji są proszone o zgłoszenie swojego udziału za pomocą formularza, który znajduje się na stronie: https://psychologia.uj.edu.pl/tydzien-ulgi i oczywiście o poinformowanie swojej społeczności szkolnej. Po otrzymaniu i potwierdzeniu zgłoszenia my swojej strony wysyłamy do szkoły plakat, certyfikat oraz grafiki, które szkoła może zamieścić na swojej stronie internetowej.
Nasza kampania trwa już ponad tydzień. Zgłosiło się do niej ponad pół tysiąca szkół. Informację o niej podały wszystkie media głównego nurtu – od „Gazety Wyborczej”, przez „Fakty” TVN i TVN24, TOK FM po Radio Maryja. To kilka milionów odbiorców. Jesteśmy przekonani i przekonane, że dzięki wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty możemy zachęcić kolejne szkoły, aby podarowały uczniom tydzień wytchnienia. Troska o siebie nawzajem to najwspanialszy gest jaki możemy wykonać wobec dzieci, młodzieży i nas samych w tym trudnym okresie.
Z pozdrowieniami
dr hab. Aleksandra Gruszka Gosiewska, prof. UJ
dr hab. Magdalena Śmieja, prof. UJ
Ze strony internetowej Instytutu Psychologii UJ można pobrać:
- plakat promujący kampanię (do samodzielnego wydruku lub umieszczenia online)
- listę szkół, które przystąpiły do akcji wraz z mapką
- komplet materiałów prasowych (plik audio, notatka, grafika)
Z konta Instytutu Psychologii UJ na Facebooku można udostępnić:
- post promujący kampanię
- konferencję prasową promującą kampanię
- dodatkowe materiały
Dane kontaktowe: tel. 12 663 24 15; e-mail: instytut.psychologii@uj.edu.pl
======== Nasza odpowiedź:
Szanowni Państwo
Ponieważ akcja Instytutu jest zbieżnaz naszym stanowiskiem programowym Walnego Zebrania OSKKO,: https://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=64091&ux=10&pst=2#pst2
trudno byłoby jej nie poprzeć.
Udostępniamy wszystkim członkom Stowarzyszenia i czytelnikom mediów elektronicznych spoza tego grona.
Dziękujemy za zaufanie i chęć współpracy. post został zmieniony: 12-05-2021 13:41:28 |