Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kształcenie Specjalne, a zmiana nr PESEL
strony: [ 1 ]
misiek1107-04-2021 18:35:32   [#01]

Dzień dobry.
     Proszę o pomoc dotyczącą opisanej poniżej sytuacji.
W klasie pierwszej mam ucznia, który ma przyznane od 1 września 2020r kształcenie specjalne. Kształcenie to uczeń realizuje na podstawie orzeczenia z dnia 14.07.2020r. wydanego przez PPP. Na podstawie tego orzeczenia Pan Burmistrz przyznał uczniowi 1 godzinę tygodniowo zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz 2 godziny tygodniowo zajęć rewalidacyjnych- na okres I etapu edukacyjnego. Uczeń od 1 września 2020roku był wpisany do Programu SIO -  pod pierwotnym nazwiskiem i peselem. Do tych danych zostało uczniowi przypisane orzeczenie o kształceniu specjalnym, które można przypisać uczniowi tylko po pozytywnej weryfikacji z danymi poradni  wydającej to orzeczenie.
    Obecnie po zakończeniu w Sądzie Rodzinnym procedury pełnego przysposobienia, uczniowi zostało zmienione  nazwisko oraz przypisano mu nowy nr pesel. Po wprowadzeniu uczniowi nowych danych  do Systemu Informacji Oświatowej (przede wszystkim nowego numeru pesel) nie mam możliwości przypisania uczniowi funkcjonującego do tej pory, przyznanego mu na okres I etapu edukacyjnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Pojawia się brak pozytywnej weryfikacji z danymi poradni, która wydała orzeczenie, ponieważ numer orzeczenia jest przypisany do innego numeru pesel.

       Po zasięgnięciu opinii w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w jaki sposób utrzymać w mocy przyznane dziecku orzeczenie, ponieważ uważam, że uczeń jest w dalszym ciągu  tą samą osobą, z tymi samymi niepełnosprawnościami, pomimo zmienionego numeru pesel, otrzymałam informację, że poradnia nie ma podstaw do zmiany orzeczenia. W takiej sytuacji uczeń do uzyskania nowego orzeczenia wystawionego na nowe nazwisko i pesel zostanie pozbawiony możliwości realizacji kształcenia specjalnego.
      Proszę o informację czy jest jakiś przepis prawny, umożliwiający rozwiązania tej sytuacji                           z korzyścią dla dziecka. Proszę również  o informację czy z chwilą pozyskania informacji od rodziców o zmianie danych dziecka,  powinnam bezwzględni potraktować go jako całkiem nową osobę, zawiesić dziecku kształcenie specjalne i poczekać na wydanie nowej opinii zgodnie z przekazaną przez poradnię interpretacją przepisów dotyczących wydawania orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego.
      Proszę o pomoc i wskazanie możliwości prawnych jak problem rozwiązać.

rzewa07-04-2021 19:21:24   [#02]

Poradnia na wniosek rodzica ma obowiązek wydać nowe orzeczenie na podstawie § 18 ust 1 pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. poz. 1743); oczywiście bez jakichkolwiek badań, tylko na podstawie dokumentacji znajdującej się w Poradni

do tego czasu w stosunku do ucznia należy realizować wszystkie zalecenia dotychczasowego orzeczenia

Natomiast w dokumentacji szkolnej należy zmienić uczniowi nazwisko oraz PESEL w sposób wynikający z § 23 rozporządzenia MEN z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz. U. poz. 1700 i 1780)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]