Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Program edukacyjny dla przedszkoli i szkół - FAST Heroes
strony: [ 1 ]
Biuro OSKKO11-02-2021 14:56:34   [#01]

Na prośbę organizatora zapraszamy do zapoznania się z programem edukacyjnym dla przedszkoli i szkół ws. postępowania w przypadku wystąpienia udaru mózgu.

____________________________________________________________

 

Zarejestruj swoją szkołę w polskiej edycji międzynarodowego programu edukacyjnego FAST Heroes

Wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że czas spędzony z dziadkami jest bezcenny. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim z udziałem ponad 1500 dzieci wykazało, że najmłodsi utrzymujący silną więź z dziadkami doświadczają mniej problemów emocjonalnych i behawioralnych. Chorobą, która może jednak gwałtownie przerwać tę nić, jest udar mózgu. Według Światowej Organizacji Udaru Mózgu (World Stroke Organization) co czwarta osoba dozna go w swoim życiu. W Polsce odnotowujemy corocznie około 80-90 tys. przypadków udaru mózgu. Ponad połowa udarów mózgu dotyka osoby po 70. roku życia, czyli nasze babcie i dziadków. Jedna trzecia chorych pozostanie trwale niepełnosprawna i nie będzie mogła spędzać czasu ze swoimi wnukami i rodzinami tak, jak dawniej.

Czy możemy mieć pozytywny wpływ na te smutne statystyki? Tak, skutecznymi działaniami edukacyjnymi! Dlatego ruszyła polska edycja międzynarodowego programu edukacyjnego FAST Heroes. Celem tego projektu, skierowanego do dzieci w wieku 5-9 lat, jest przekazanie wiedzy najmłodszym na temat udaru mózgu

i odpowiedniego postępowania ratującego życie najbliższych. Program został pozytywnie zaopiniowany przez międzynarodowe grono lekarzy specjalistów oraz pedagogów. Poznajcie Bohaterów Załogi FAST 112 – charyzmatycznych dziadków i ich wnuczka o imieniu Timmy.

Ci superbohaterowie mają za zadanie pokazać najmłodszym, jak najłatwiej i najszybciej rozpoznać charakterystyczne objawy udaru mózgu.

Są to:

  • Asymetria twarzy, opadanie kącika ust (ang. FACE – twarz);
  • Opadająca dłoń/ręka (ang. ARM - ręka);
  • Utrudniona mowa (ang. SPEACH – mowa).

Z kolei największym sprzymierzeńcem w akcji ratującej życie jest czas (ang. TIME). Nazwa programu edukacyjnego FAST Heroes nie jest zatem przypadkowa, gdyż skrót F.A.S.T. tworzą pierwsze litery wyżej wymienionych objawów oraz szybkości działania. Czas potrzebny na wezwanie karetki (numer alarmowy 112) odgrywa tutaj rolę decydującą.  Co ważne, objawy udaru mózgu są łatwe do przyswojenia nawet przez najmłodsze dzieci, a odpowiednie i szybkie zinterpretowanie symptomów pozwala znacznie ograniczyć negatywne konsekwencje zdrowotne. Dzięki temu babcie i dziadkowie będą mogli cieszyć się dłużej sprawnością, a wnuki czerpać radość z ich bliskiej obecności.

Projekt FAST Heroes będzie realizowany w marcu tego roku w szkołach podstawowych oraz przedszkolach nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Inicjatorom akcji zależało na tym, aby miała ona jak największą wartość merytoryczną, a jednocześnie była atrakcyjna i przystępna dla uczniów - w myśl zasady „nauka przez zabawę”. Wykorzystując naturalny entuzjazm dzieci, ich chęć przyswajania wiedzy i niesienia pomocy, organizatorzy programu edukacyjnego stawiają sobie za cel przekazanie pozostałym członkom rodziny cennych informacji dotyczących udaru mózgu, które mogą pomóc uratować czyjeś życie. Jest to jedno z kluczowych założeń tej inicjatywy – edukując dzieci, edukujemy całe społeczeństwo.

Na program składa się pięć cotygodniowych spotkań lekcyjnych. Każdy superbohater pomoże dzieciom zdobyć wiedzę na temat konkretnego objawu udaru mózgu, łącząc go
z jedną z cyfr w ogólnoeuropejskim numerze alarmowym 112. Realizacja programu obejmuje 5 godzin lekcyjnych przez 5 tygodnia marca.Wystarczy zarejestrować swoją szkołę lub przedszkole na stronie www.fastheroes.com, by uczestniczyć w tym wyjątkowym projekcie. Do Państwa dyspozycji oddajemy bezpłatnie 5 atrakcyjnych e-booków, które znacznie ułatwią omawianie poszczególnych modułów. Zawierają one angażujące treści, które w przystępny sposób pomogą omawiać tą ważną tematykę. E-booki oraz wiele ważnych i ciekawych informacji na temat udaru mózgu znajdziecie na stronie www.fastheroes.com.

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

  • Uczymy, nie straszymy, a przede wszystkim bawimy się.
  • Pomagamy „oswoić” się z trudną tematyką.
  • Odwołujemy się do naturalnie wrodzonej chęci dzieci do przyswajania nowych treści.
  • Oddajemy w Państwa ręce w pełni gotowe materiały edukacyjne oraz swobodę realizacji programu wedle własnego pomysłu dostosowanego do temperamentu dzieci.
  • Wszystko, czego Państwo potrzebują, znajduje się na stronie www.fastheroes.com. To prawdziwa kopalnia wiedzy.
  • I co najważniejsze… edukując dzieci i siebie, możemy uratować niejedno zdrowie i życie!

Kampania nie jest skierowana jednak wyłącznie do szkół podstawowych i przedszkoli. Każdy może wziąć w niej udział i korzystać z atrakcyjnych treści i gier dla całej rodziny zamieszczonych na stronie www. Nauka przez zabawę jest doskonałym sposobem na oswojenie trudnej tematyki i przyswojenie sobie kluczowych zasad postępowania w przypadku wystąpienia udaru mózgu.

Dodatkową atrakcję stanowi próba bicia Rekordu Guinnessa polegająca na stworzeniu imponującej galerii zdjęć dzieci w maskach superbohaterów. To nie tylko międzyszkolna, ale i międzynarodowa rywalizacja, a jej postępy można śledzić na stronie https://pl-pl.fastheroes.com/campaign-in-action/.

Główna strona programu edukacyjnego: www.fastheroes.com

Rekord Guinnessa: https://recordattempt.fastheroes.com/pl

Facebook: https://www.facebook.com/FastHeroesPolska

 

Więcej informacji:

Joanna Rosochacka

j.rosochacka@primum.pl

tel. + 48 696 403 363

 


post został zmieniony: 11-02-2021 15:04:52

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]