Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego
strony: [ 1 ]
barborka228-01-2021 11:38:09   [#01]

Czy ktoś już to robił?

Pomożecie?

Plizzzz

;-))

ewa28-01-2021 15:46:50   [#02]

https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/formularz-raportu-o-stanie-zapewniania-dostepnosci

 

barborka228-01-2021 17:56:00   [#03]

Dziękuję, ale znam ten formularz.

Myślałam o podpowiedzi co do jego wypełnienia.

47andrzej29-01-2021 10:16:35   [#04]

A może OSKKO przygotowałoby szkolenie na ten temat. Jest to novum i nie bardzo wiadomo jak to ugryźć.

Marek Pleśniar29-01-2021 10:32:29   [#05]

rzucam sprawę zespołowi szkolących:-) Może to widzą jakoś

Marek Pleśniar29-01-2021 10:37:33   [#06]

nb. dawno nie widziałem czegoś tak biurokratycznego i wynaturzonego

olaszyma17-02-2021 14:11:36   [#07]

Jestem po szkoleniu. Ustawa nakłada na wszystkich obowiązek poniesienia ogromnych nakładów na dostosowanie i zapewnienie dostępności. Ktoś, jak zwykle chce  komuś zrobić dobrze za nie swoje (czytaj - samorządowe) pieniądze.

No i grozi nam wysyp skarg klientów za niespełnianie wymogu dostępności.

Prowadząca stwierdziła, że ten pierwszy raport będzie w większości wypadków zawierał odpowiedzi NIE i jak zrobią z tego zbiorówkę w ministerstwie to się baaardzo zdziwią. 

Aga270922-02-2021 11:21:26   [#08]

Czy deklaracja dostępności (co do której są pytania w wyżej wymienionym raporcie)

powinna być również sporządzana dla dzienników elektronicznych? Czy wystarczy dla stron internetowych?

Nigdzie w internecie nie widziałam w szkołach udostępnionej deklaracji dla e-dzienników.

W dziale 2 tego raportu - Dostępność cyfrowa jest pytanie "Liczba prowadzonych stron internetowych i udostępnianych aplikacji mobilnych, dla których podmiot nie posiada deklaracji dostępności" czy wobec powyższego jeśli nie mam deklaracji dla e-dziennika powinnam ją uwzględnić i wpisać cyfrę "1"?

Może "ktoś" wie :)

 

Skimir22-02-2021 11:39:49   [#09]

E-dziennik nie jest stroną internetową szkoły. Nie bądźmy nadgorliwi. Aplikacja mobilna dziennika elektronicznego również nie jest mobilną wersją strony internetowej szkoły.

Aga270922-02-2021 11:42:23   [#10]

Osobiście też uważam, że nadgorliwość jest gorsza od.....;)

Ale zawsze warto poznać innych opinię,

 

Pozdrawiam

Marek Pleśniar22-02-2021 12:02:22   [#11]

niestety, koniunkcja "i" wskazuje że chodzi jednak zarówno o strony jak i udostępniane aplikacje
jeśli dziennik ma apkę, to nie widzę wątpliwości że też się wlicza

 

Marek Pleśniar22-02-2021 12:03:13   [#12]

a dziennikowi firma produkująca nie zrobiła stosownych ulepszeń?

Skimir22-02-2021 12:31:38   [#13]

Moim zdaniem chodzi o aplikacje mobilne stron internetowych szkoły.

Możemy mieć taką sytuację:

Szkoła ma stronę internetową i aplikację mobilną tej strony (wtedy działa "i").

Dziennik elektroniczny nie jest stroną szkoły, aplikacja mobilna dziennika również nie jest stroną szkoły... Aplikację mobilną dziennika nie udostępnia szkoła ale firma udostępniająca cały dziennik.

 

A o dostępność dzienników i aplikacji z nimi związanych powinny zadbać firmy je prowadzące.

Aga270922-02-2021 13:10:49   [#14]

Też rozważałam taką "dedukcję".

Natomiast sprawdzałam to na stronach promujących nasz e-dziennik - mantica.net i żadnej deklaracji nie znalazłam.

Mówiąc szczerze chciałam ją "ściągnąć" i ewentualnie przerobić na swoją.

 

Czy mantica.net jest aplikacją? Tego nie wiem? Musiałabym zapytać jakiegoś informatyka, tylko nie dydaktyka ;)

Czyli co? Wiem, że nic nie wiem??? ;)

 

Marek Pleśniar22-02-2021 14:37:50   [#15]

chyba odszczekam

tzn myślę że mogę mieć swoją rację, ale nie warto jej samemu podtykać urzędnikom i lepiej wziąć sobie wyjaśnienie korzystniejsze: będę się zapierał za Skimira zdaniem

"o dostępność dzienników i aplikacji z nimi związanych powinny zadbać firmy je prowadzące."

 

Skimir22-02-2021 19:40:47   [#16]

Dziennik elektroniczny jest formą prowadzenia dokumentacji szkoły, dla tego jako taki nie jest stroną internetową szkoły. Co do zasady dziennik nie służy do publikowania treści dostępnych dla wszystkich interesantów szkoły. Osoby trzecie nie korzystają z dziennika aby znaleźć na nim kontakt do szkoły.

To, że firmy dostarczające dziennik rozbudowały go o setki opcji dla rodziców w tym aplikacje mobilną to jest tylko wartość dodana. Jeśli moim problemem miała by być aplikacja mobilna i jej dostępność to jutro piszę do dostawcy o wyłączenie tej opcji - jeden problem z głowy.

Obawiam się, że akcja „dostępność” stron internetowych spowoduje tylko ich ograniczenie. Niestety pieniędzy mamy ile mamy. Jeśli trzeba będzie wydawać je na usługi polegające na dostosowywaniu treści do standardów to skończy się na tym, że na stronie internetowej będzie nazwa szkoły, telefon, podstawowe informacje, ewentualnie jakieś dokumenty publikowane okresowo np. do rekrutacji - wszystko w temacie.

Roman Langhammer23-02-2021 04:07:11   [#17]

Ewentualnie BIP i tyle. :) 

Kolejny przerost formy nad treścią. Kolejny raz otwiera się furtka dla ludzi żyjących z dostępu do informacji publicznej i naciągaczy na kasę. Kasę na dostosowania stron będziemy wydawać, a zaś nie ma na dostępność przysłowiowego papieru toaletowego. Ale przed UE wykażemy się, że jesteśmy tacy nowocześni. Szukamy problemu tam, gdzie go nie ma. A te, które możnaby łatwo rozwiązać dalej są nie do rozwiązania.

Taka moja skromna opinia.

Marcin23-02-2021 08:52:48   [#18]

Za powyższe daję młodzieżowego "Lajka"...

matyldaa24-02-2021 13:15:41   [#19]

Czy dyrektor wypełnia raport bezpośrednio na stronie GUSu? Czy może dyrektor wypełnia raport i przekazuje go gminie, w której jest koordynator i za tego poziomu raport jest wypełniany?

gimnazjum24-02-2021 14:06:05   [#20]

na stronie GUS dla każdego regonu oddzielny raport

Bona Fide25-02-2021 14:59:46   [#21]

Jeśli BIP jest ministerialny to też nie jest stroną szkoły, pomimo dostępu jako administrator, czy redaktor.

A poniżej bardzo pomocne informacje:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/koordynatorzy-dostepnosci/raport-o-zapewnieniu-dostepnosci/

 


post został zmieniony: 25-02-2021 15:03:43
slos26-02-2021 07:27:50   [#22]

Opinia Romana #17 w pełni opisuje ważność i fikcyjność onego dzieła. Ostatnio odnoszę wrażenie, że podobne twory w założeniach (jak socjalizm) słuszne i potrzebne, a arcydebilne w realizacji, a zwłaszcza w sprawozdawczości, jak: (s)RODO, procedury antycovidowe, procedury bezpieczeństwa, są wdrażane i drobiazgowo przestrzegane jedynie w placówkach edukacyjnych i innych instytucjach społecznych. A maszynki od i liczenia pieniędzy aż się grzeją w różnych dziwnych miejscach oraz instytucjach mandatowo-kontrolnych.

 

matyldaa12-03-2021 19:11:51   [#23]

Czy powołaliście koordynatorów szkolnych, do przeprowadzenia audytu? Czy moze audyt zrobiła firma zewnętrzna?  Czy zrobiliście plan działań na kolejne 4 (?) lata? Bo raport to jedno ale co dalej? 

Bona Fide15-03-2021 14:07:07   [#24]

matyldaa, jaki przepis daje delegację ustawową dyrektorowi do powołania takiego koordynatora szkolnego?

Bo jeśli masz na myśli koordynatora ds. dostępności, to dyrektorzy wręcz nie mogą go powołać, albowiem zgodnie z art. 14 ust. 1. ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz.1062 z późn. zm.), może to zrobić jedynie organ władzy publicznej, sądy i trybunały.

Jednostki organizacyjne gminy, jako podmioty publiczne są zobowiązane do zapewnienia minimalnych wymagań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej określonych w art. 6 przedmiotowej ustawy.


post został zmieniony: 15-03-2021 14:10:12
gimnazjum17-03-2021 10:27:31   [#25]
  1. 1.   Czy wójt / burmistrz / prezydent miasta wyznacza koordynatora tylko w Urzędzie Gminy / Miasta czy dla wszystkich jednostek organizacyjnych?

Art. 14 UzD ogranicza obowiązek wyznaczenia koordynatora do spraw dostępności wyłącznie do organów władzy publicznej, sądów i trybunałów. Jednostki organizacyjne gminy, jako podmioty publiczne są zobowiązane do zapewnienia minimalnych wymagań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej określonych w art. 6 UzD, ale nie są zobowiązane do wyznaczenia koordynatora, o którym mowa w art. 14 UzD. Zatem wójt / burmistrz / prezydent miasta jest zobowiązany do wyznaczenia koordynatora w urzędzie gminy. Od decyzji ww. organów zależy też czy koordynator będzie odpowiedzialny tylko za dostępność w urzędzie gminy / urzędzie miasta, czy także w  jednostkach organizacyjnych.

Ograniczenie obowiązku wynikającego z art. 14 UzD tylko do niektórych podmiotów publicznych wynika z  potrzeby dodatkowego zabezpieczenia dostępności przede wszystkim tych z nich, z którymi najczęściej kontaktują się obywatele korzystając z usług publicznych.

Jednostki organizacyjne samorządu takie jak domy kultury, czy biblioteki nie są z mocy UzD zobowiązane do wyznaczenia koordynatora. Są jednak zobligowane do stosowania minimalnych wymagań w zakresie dostępności o których mowa w art. 6 UzD.

Możliwe jest jednak dobrowolne wyznaczenie koordynatorów w jednostkach organizacyjnych, szczególnie jeśli obsługują one większą liczbę klientów. Decyzja w tym zakresie zależy od samorządów. Wyznaczenia koordynatorów w jednostkach organizacyjnych nie jest obowiązkiem wynikającym z UzD.

Bona Fide17-03-2021 13:12:48   [#26]

Nawet wiem skąd pochodzi ta interpretacja:-)

...z "Niezbędnika koordynatora ds. dostępności" - Opracowanie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w projekcie: "SUCCESSIBILITY zapewnienie koordynacji rządowego programu Dostępność Plus" ...

... a w dalszej części napisano: "Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do wyznaczania osób pełniących taką funkcję w jak największej liczbie podmiotów"

... a że prawo jest spójne, a ustawodawca racjonalny:-) - to niech ustawodawca doprecyzuje przepisy, tak aby każdy kto chce powołał sobie koordynatora. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym wg mnie jest to niemożliwe... a interpretować każdy może...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]