Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rozwiązanie umowy a złożony wniosek ZUS o tzw. rentę chorobową
strony: [ 1 ]
KK7426-01-2021 12:35:09   [#01]

Czy ktoś miał już z taką sprawą doświadczenia: wyobraźmy sobie, że pracownik spełnia przesłanki art. 53 § 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. kodeks pracy (Dz. U. z 2020r., poz. 1320 z późn. zm.) do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, ale ...

- składa wniosek ZUS-owski o rentę chorobową podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, składa go bez jakiegokolwiek wniosku do dyrektora o podpisanie

- w międzyczasie przygotowane zostało pismo o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, poddane pod związki zawodowe (żaden nie złożył sprzeciwu, osoba też do żadnego nie należy, i to jest sprawdzone prawnie i jest zgodne z przepisami), zostało wysłane i osoba je otrzymała,

Czy mając 14 dni na odpowiedź w sprawie złożonego dokumentu ZUS do podbicia powinno się wydać taki dokument pracownikowi jeszcze zanim otrzymał rozwiązanie umowy? Czy taki dokument mu wydany może podważyć rozwiązanie umowy mimo iż przesłanki prawne są ok? Czy w momencie, gdy otrzymał rozwiązanie można mu wydać dokument po rozwiązaniu? Ważne jest, aby podpisany dokument ZUS-owski nie podważał zasadności rozwiązania umowy.

 

 

rzewa26-01-2021 16:07:26   [#02]

??? żaden dokument ZUS-owski nie może mieć jakiegokolwiek wpływu na rozwiązanie umowy

rozwiązanie umowy o pracę to jedno

a ew. wniosek w ZUS to drugie

bez rozwiązania umowy o prace nie otrzyma renty z ZUS -> i to tyle, jeśli chodzi o związek pomiędzy postępowaniem w ZUS a rozwiązaniem umowy...

Macia01-03-2022 10:06:20   [#03]

Może niekoniecznie zgodne z tematem ale nie chcę tworzyć nowego wątku.

Mam pytanie dotyczące nauczyciela X w wieku emerytalnym. Przebywa on na zwolnieniu lekarskim czwarty miesiąc. Przed ostatnim w rozmowie telefonicznej twierdził, że już wróci ale w systemie pojawiło się kolejne na miesiąc. Obawiam się, że temat się powtórzy a za chwile trzeba zrobić projekt. Planowałam ograniczyć mu pensum lub zwolnić w przypadku zmian organizacyjnych ale mam wątpliwości czy:

1 - mogę nie uwzględniać go w arkuszu jeśli 182 dni jego zwolnienia przypada na połowę kwietnia i po jego upływie rozwiązać z nim umowę - nie wiem czy będzie składał wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (raczej nie), czy powinnam przed rozwiązaniem informować zz i jak skutecznie rozwiązać umowę gdy jest nieobecny (wysłać polecony za potwierdzeniem odbioru)

2 - jeśli wróciłby do pracy  nie uwzględniać go w arkuszu i wręczyć wypowiedzenie po powiadomieniu zz

3- mam do końca grudnia n-la Y na udpz i na zastępstwo n-la Z - czy to ma znaczenie w temacie zwolnienia n-la X (powinnam w arkuszu nie wpisywać n-la Z a uwzględnić n-la X tylko na z-stwo za Y a potem zwolnić)

Może ktoś zrozumie moje kombinacje i podpowie

 

 

 

rzewa01-03-2022 12:32:16   [#04]

1. jeśli to będzie zwolnienie na podstawie art 23 ust 2 KN nie ma wówczas wypowiedzenia ani konsultacji związkowych - po prostu z końcem m-ca, w którym upływa te 182 dni zwolnienia wysyłasz świadectwo pracy

2. tak, o ile nie masz dla niego godzin -> art 20 KN

3. w arkuszu nie możesz umieścić n-la Z - tylko Y, a jeśli X będzie realizował zastępstwo to zostanie umieszczony w aneksie (w arkuszu na przyszły rok domyślnie traktujesz wszystkich n-l zatrudnionych, dla których masz godziny jako pracujących czynnie - ew. zastępstwa dopiero w aneksie)

Macia01-03-2022 12:55:58   [#05]

Dziękuję Ewuniu na cb zawsze można liczyć ale odnośnie 1. rozwiązuję umowę z końcem miesiąca a nie z dniem kiedy upływa 182 dni zwolnienia np. 15.04.22?

rzewa01-03-2022 13:06:47   [#06]

tak, art 23 ust 2 pkt 2 KN

a rozwiązanie stosunku pracy jest na podstawie art 23 ust 1 pkt 2 KN (a nie tak jak napisałam wyżej :-))

Macia01-03-2022 14:20:22   [#07]

a czy takiemu nauczycielowi powinnam wypłacić odprawę emerytalną jeśli tak to chyba na jego wniosek czy tylko przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron


post został zmieniony: 01-03-2022 14:21:05
rzewa01-03-2022 22:41:28   [#08]

jeśli dostarczy on przed końcem m-ca, w którym upływa okres niezdolności do pracy o jakim mowa w art 23 ust 1 pkt 2 KN, orzeczenie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy wstawione przez lekarza medycyny pracy, to rozwiązanie stosunku pracy będzie na podstawie art 23 ust 1 pkt 3 KN, co oznacza konieczność wypłacenia odprawy o jakiej jest mowa w art 28 ust 1 KN

wtedy odprawa z art 87 ust 1 KN nie będzie przysługiwała

jeśli n-l ma prawo do emerytury i nie otrzyma orzeczenia, o jakim piszę wyżej, wtedy korzystniejsze dla n-la jest rozwiązanie stosunku pracy przed końcem kwietnia za porozumieniem stron w związku z przejściem na emeryturę - wtedy będzie przysługiwała odpraw, o jakiej mówi art 87 KN

Macia02-03-2022 09:37:11   [#09]

Jeszcze drążę bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam

wg mnie korzystniejsze jest pierwsze rozwiązanie 

Art. 28. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyny określonej w art. 23 ust. 1 pkt 3, przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy - za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 i 1a, nieprzekraczającą jednak sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

a z art 87 KN tylko trzymiesieczna

rzewa02-03-2022 10:20:54   [#10]

tak, jak najbardziej

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]