Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stanowisko ZNP i OSKKO ws. wprowadzania nauczania hybrydowego
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar19-01-2021 12:24:35   [#01]

https://znp.edu.pl/stanowisko-znp-i-oskko-ws-mozliwosci-wprowadzania-nauki-hybrydowej/

https://www.oskko.edu.pl/stanowisko-ws-hybrydowej-edukacji/

W dn. 19 stycznia 2021 r, dwie organizacje oświatowe - Związek Nauczycielstwa Polskiego i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty podjęły  wspólne stanowisko, mające na celu usprawnienie zarządzania szkołami podczas epidemii w Polsce:

Stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty ws. możliwości wprowadzania hybrydowej edukacji przez dyrektorów szkół i placówek (19.01.2021)

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty występują o zmianę przepisów prawa w zakresie rozszerzenia autonomii dyrektora w kwestii przechodzenia szkół i placówek na hybrydowe nauczanie.

Zgodnie z  rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, dyrektor ma prawo zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.  Jednak decyzję w tym zakresie może podjąć za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, od początku domagały się zawarcia w przepisach prawa regulacji uprawniającej dyrektora do wprowadzenia hybrydowej edukacji, która pozwoli na elastyczną organizację pracy szkoły i placówki w okresie zagrożenia epidemicznego na terenie kraju, bez uzależnienia tej decyzji od opinii sanepidu. Możliwość podejmowania decyzji o zawieszeniu zajęć i wprowadzeniu przez dyrektora hybrydowej nauki będzie miała charakter prewencyjny  i pozwoli na zamienną pracę klas i oddziałów (stacjonarną i zdalną), co bez wątpienia zmniejszy liczbę uczniów na korytarzach, w toaletach, stołówkach, świetlicach oraz przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na terenie szkoły (placówki).

Naszym zdaniem dyrektor, odpowiadający za funkcjonowanie szkoły (placówki) w każdym aspekcie jej działalności, legitymuje się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem umożliwiającym podjęcie decyzji w przedstawionej sprawie. Zwracamy się o pilne podjęcie prac nad zmianą przepisów prawa.

Prezes OSKKO                                                                                                                Prezes ZNP

Ewa Halska                                                                                                            Sławomir Broniarz

 

https://znp.edu.pl/stanowisko-znp-i-oskko-ws-mozliwosci-wprowadzania-nauki-hybrydowej/ 

https://www.oskko.edu.pl/stanowisko-ws-hybrydowej-edukacji/


post został zmieniony: 19-01-2021 13:00:18
hania19-01-2021 22:44:05   [#02]

http://www.krakow.znp.edu.pl/2021/01/20/jednym-glosem-w-sprawie-usprawnienia-zarzadzania-szkolami-podczas-epidemii-w-polsce/

i trzeba współpracy, tam gdzie trzeba!

Dziękuję

AnJa20-01-2021 08:58:31   [#03]

Oj trzeba, trzeba.

Oraz pozytywnego myśłenia- ze jednak nie wprowadzą tego.
Bo jakby tak- nie daj Boże - wprowadzili- to dopiero by się  szum w braci dyrektorskiej podniósł: że znów się odpowiedzialność całą na dyrektorów przerzuca, a tego zrobić  niedasię, bo:
- za duża szkoła, więc ...
- za mała szkoła, więc ...
- szkoła w sam raz, ale dojazdy, więc...
- szkoła w sam raz, ale stołowka, więc...
- szkoła ......., więc.....

izael20-01-2021 09:20:26   [#04]

a ja jestem przekonana, że ta szklanka do połowy jest jednak pełna:)

i że gdyby ten rąbek autonomii był nam dany, to wielu z nas wiedziałoby, co z nim zrobić:)))

AnJa20-01-2021 09:35:29   [#05]

Oczywiście, ze tak.

Nawet zdecydowana większośc - ponarzekać;-)

Część jednak poszłaby krok do przodu - szukając gotowych wzorców dokumentów.

Marek Pleśniar20-01-2021 13:12:04   [#06]

narzekać będziemy zawsze - czy się marzenia spełnią czy nie - to jest constans i tego się w PL nie bierze do rachunku

AnJa20-01-2021 13:29:36   [#07]

Narzekać - jako spoleczeństwo- mamy wręcz obowiązek.

Ale dlaczego sie to przenosi też na sferę zawodową- i to także w przypadku ludzi, którzy już w nazwie zawodu mają wpisane sprawstwo?

No- chyba, ze "dyrektor" oznacza: "oczekujący na dyrektywy"?


post został zmieniony: 20-01-2021 13:30:00

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]