Rozporządzenie MEN z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019r. poz. 502)
§ 12. 1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.
W kilku komunikatach MEN w ostatnich latach pojawiał się taki mniej więcej zapis dotyczący przerw w pracy publicznych przedszkoli: „W sytuacji, gdy w przedszkolu publicznym zaplanowano przerwę w jego działaniu, zapewnienie dziecku innego miejsca wychowania przedszkolnego w tym czasie spoczywa na organie prowadzącym”.
Jeśli nie macie w przedszkolu całkowitej przerwy w czasie ferii (takiej na wniosek dyrektora i rady rodziców), a dziecko niepełnosprawne uczęszcza do przedszkola, to moim zdaniem ma prawo do zajęć określonych w orzeczeniu również w czasie ferii. Zawsze, gdy jakiś nauczyciel jest nieobecny, dyrektor organizuje zastępstwa. Jako były dyrektor wiem, że to nie jest łatwe, zwłaszcza, że najczęściej OP chce w takich sytuacjach zaoszczędzić. Ale w przypadku kontroli, to dyrektor będzie rozliczany z organizacji zajęć. |