Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Emeryci uprawnieni do korzystania z ZFŚS
strony: [ 1 ]
MMW10-12-2020 11:28:48   [#01]

Chyba już sama się zakręciłam. Poproszę o podpowiedź:

Emeryt przeszedł na emeryturę z zakładu pracy (szkoła nr1) i pracował później w innych placówkach (szkoła nr2, a następnie szkoła nr3). Z której placówki powinien pobierać świadczenia w ramach ZFŚS?

rzewa10-12-2020 11:32:47   [#02]

szkoła nr 1 i każdy zakład pracy w którym jest fundusz i w którym jest zatrudniony w chwili złożenia wniosku

MMW10-12-2020 12:10:14   [#03]

Czyli emeryt korzysta z dwóch ZFŚS? 

 

Związki zawodowe podpowiadają, że tylko z ostatniego zakładu pracy, w którym pracował. 

Mamy nauczycielkę, która na emeryturę przechodziła z innej szkoły,  u nas później pracowała. Poprzednia szkoła odmówiła jej przyznania świadczeń, argumentując, że powinna dostać je tylko od naszej placówki.

 

Znalazłam również odpowiedź na interpelację:

"Zakładem pracy sprawującym opiekę socjalną nad emerytem, jest zawsze ten zakład, w którym emeryt był ostatni raz zatrudniony i to niezależnie od tego, czy przeszedł on z niego na emeryturę, czy też było to przejście ponowne. Emeryt, który podejmuje pracę, staje się pracownikiem, i z tego tytułu przysługują mu świadczenia z ustawy. Status pracownika jest bowiem w tym wypadku „mocniejszy” od statusu emeryta; jeżeli emeryt ponownie podejmie pracę, to świadczenia przysługują mu nie z tej racji, że jest emerytem, lecz dlatego, że jest pracownikiem - wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską.

 Interpelacja nr 32516 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie świadczeń socjalnych z byłego zakładu pracy dla emerytów (9 lipca 2019r.)

 

 

Czy jedno drugiego nie wyklucza?

 

 

rzewa10-12-2020 12:51:28   [#04]

cóż... znam tę interpretację ale znam też orzecznictwo sądowe -> jeśli by n-l zatrudnił się w tej samej szkole, z której odszedł na emeryturę, to tak -> korzysta z funduszu jako pracownik

ale jeśli zatrudnia się gdzie indziej, to nie musi o tym informować szkoły, z której odszedł na emeryturę

a w szkole, w której się zatrudnił po przejściu na emeryturę nie musi informować o tym, że jest emerytem, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy nie przechodzi przecież ponownie na emeryturę (nawet wówczas, gdy z powodu zarobków emeryturę musiał zawiesić)

elkap11-12-2020 11:51:20   [#05]

Powinno być tak, jak pisze Rzewa. Przerabiałam to w praktyce. Po przejściu na emeryturę ze szkoły pracowałam później trochę w administracji. Interpretacja w obydwu zakładach pracy była taka, że korzystałam z ZFŚS jako emeryt i jako pracownik (oczywiście proporcjonalnie do osiąganych dochodów), a po zakończeniu pracy pozostaję emerytem szkoły, bo to z niej przechodziłam na emeryturę. Zresztą przypomniano mi o tym ponownie w tym drugim zakładzie, gdy rozwiązywałam stosunek pracy.

halinah11-12-2020 12:40:59   [#06]

Uchwała SN z 15.11.1991 (PZP56/91) mówi, że pojęcie "emeryci, renciści - byli pracownicy" należy rozumieć wprost, nie można stosować interpretacji zawężających. Do grupy "emerytów, rencistów - byłych pracowników" możemy zaliczyć osoby, spełniające jednocześnie dwa warunki. Po pierwsze mają status emeryta lub rencisty, po drugie - nie są pracownikami. Sformułowanie "były pracownik" znaczy, że osoba nie pozostaje w  ogóle w stosunku pracy.

W momencie, gdy emeryt, rencista nawiązuje stosunek pracy, staje się pracownikiem i z tego tytułu korzysta ze świadczeń ZFŚS. Jednocześnie traci on status "emeryta, rencisty - byłego pracownika".

W przypadku rozwiązania stosunku pracy, osoba ta ponownie będzie spełniała oba warunki do zaliczenia jej do grupy "emerytów, rencistów - byłych pracowników" ale miejscem, w którym będzie korzystać ze świadczeń socjalnych będzie ostatnie miejsce, w którym świadczyła pracę, a nie zakład pracy, z którego przeszła na emeryturę lub rentę.

Mimo, że powyższa uchwała SN odnosiła się do poprzedniej ustawy (z 1986 r.) o ZFŚS, jej treść jest aktualna również w stosunku do obecnej ustawy. Jest to jedyne orzeczenie, w którym SN odnosi się do pojęcia emeryt, rencista - były pracownik.

rzewa11-12-2020 14:46:30   [#07]

w przypadku różnych pracodawców wszystko zależy od pracownika ale... tego zakładu pracy jest się emerytem, który wypłacił odprawę emerytalną i tego nie zmienia zatrudnienie po przejściu na emeryturę w innym zakładzie pracy

joljol12-12-2020 12:58:01   [#08]

czy ktoś z Państwa pamięta

był taki wątek o komisji zfśs a rodo - nie mogę znaleźć

elrym13-12-2020 06:05:29   [#09]

W całej rozciągłości zgadzam się z rzewą, emeryt pracujący nadal ma status emeryta. Odszedł na emeryturę z konkretnego zakładu pracy.

 

Na marginesie powiem tylko,że każdy będzie kiedyś emerytem, również Ci którzy teraz tak bardzo boją się,że jedna osoba "uszczupli" zasoby funduszu. 

dyrlo13-12-2020 07:59:08   [#10]

Nic nie uszczupli bo przecież dla Niego też jest odpis :-)

elrym13-12-2020 08:15:57   [#11]

dyrlo, oczywiście, tylko że odpis na emeryta trochę inny, a dzielenie funduszu jest niezależne od odpisu,więc " uszczuplenie" mimo wszystko zagraża :)))

dyrlo13-12-2020 10:56:27   [#12]

:-) odpis zależy od wysokości emerytury, sumując nie otrzymałam w roku tyle ile ode mnie szkoła odpisu dostała.

________________

Dodam, że absolutnie nie mam o to żalu, wiem, że są tacy którzy bardziej potrzebują.


post został zmieniony: 13-12-2020 10:59:32
178813-12-2020 18:21:45   [#13]

Czy wobec tego słuszny jest następujący tok rozumowania. Emeryt odszedł na emeryturę z zakładu nr 1. Tam dostał odprawę. Nie zawiesił prawa do emerytury. Zatrudnił się w zakładzie nr 2. Pobiera wówczas środki od dwóch pracodawców. I teraz: zwalnia się z zakładu nr 2. Należą mu się świadczenia tylko od pierwotnego pracodawcy. Czy od obydwu? Bo jeśli od obydwu, to po 10 latach możemy mieć w szkołach na przykład pięciu konserwatorów, ekstra korzystających z ZFŚS.

Wydaje się, że uprawnienia z zakładu 2 będą przysługiwały po rozwiązaniu umowy tylko, jeśli na czas pracy u niego pracownik zawiesił emeryturę.

Czy odmówienie świadczeń socjalnych z zakładu nr 2 po ustaniu umowy i argumentowanie, że świadczenia należą się tylko z zakładu nr 1 naraża dyrektora na sprawę w sądzie? Jak myślicie?


post został zmieniony: 13-12-2020 18:22:53
KaPi13-12-2020 19:19:12   [#14]

Ale ten pracownik nie jest emerytem tego drugiego zakładu pracy... skończyła się umowa, skończyły się zależności między zakładem, a pracownikiem... zostaje tylko emerytem pierwszego zakładu pracy

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]