Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwarantanna a praca
strony: [ 1 ]
KaPi08-12-2020 08:59:42   [#01]

Wiem, że gdzieś już było o tym, ale nie mogę namierzyć...

jeżeli nauczyciel jest na kwarantannie, bo miał kontakt z zakażonym, ale zgłasza gotowość do pracy, bo dobrze się czuje, nie ma objawów, to ja te gotowość przyjmuję i wypłacam wynagrodzenie?

plissss

Leszek08-12-2020 09:29:47   [#02]

U S T A W A

z dnia 28 października 2020 r.

o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19

(Dz. U. poz. 2113)

art. 1 pkt 1

pozdrawiam

KaPi08-12-2020 12:51:14   [#03]

Dzięki Leszku :)

tylko chodzi mi o pracę zdalna...

źle szukam chyba... 

bo już tu gdzieś kiedyś czytałam, że kwarantanna nie jest równa zwolnieniu lekarskiemu


post został zmieniony: 08-12-2020 12:56:49
Fresco08-12-2020 18:21:45   [#04]

Nie umiem podświetlić, ale tu jest:

https://www.gov.pl/web/nauka/stanowisko-zus-w-sprawie-pracy-zdalnej-w-okresie-kwarantanny

dwalcz08-12-2020 18:55:48   [#05]

Odpowiedź radcy prawnego.

"Zgodnie ze znowelizowanym art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy m.in. wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Jeżeli nauczyciel podejmie pracę w czasie izolacji, wówczas otrzyma z tego tytułu należne wynagrodzenie (normalne wynagrodzenie za pracę). To będzie bowiem świadczyło o tym, że nie istnieje niemożność do pracy,  a zgodnie z art. 6 ust. 2 tylko w przypadku niemożności wykonywania pracy wynikającej z izolacji pracownika traktuje się jak niezdolnego. Nauczyciel będzie więc mógł pracować zdalnie np. prowadząc lekcję online, jeżeli jest tzw. bezobjawowy lub objawy u niego nie wykluczają pracy.

Zapamiętaj
Na równi z niezdolnością do pracy traktuje się niemożność świadczenia pracy w wyniku izolacji, a nie samą izolację. Nie zawszę izolacja wyklucza taką pracę.

Nowelizacja miała wyłącznie precyzujący charakter i właściwie potwierdzała dotychczasowe interpretacje w kwestiach, o których mowa w pytaniu. Dlatego można odnieść ją do opisywanego przypadku.

Jeżeli więc pracował Pan podczas izolacji to oznacza to, że nie był Pan w stanie odpowiadającym niezdolności do pracy (zgodnie z powyższym). Dlatego za okres wykonywania pracy powinien Pan otrzymać normalne wynagrodzenie.

Powyższe w całej rozciągłości dotyczy także kwarantanny

Co istotne kwestia ta zostanie precyzyjnie uregulowana w przepisach, które niebawem powinny wejść w życie. Zgodnie z projektowanym art. 4ha i 4hb Tarczy antykryzysowej: "W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie." Z przepisu tego wynika, że do pracy zdalnej w okresie izolacji będzie wymagana zgoda dyrektora, ale też pracownika (pracodawca nie będzie mógł zmusić go do takiej pracy). Za taką pracę pracownik będzie otrzymywał normalne wynagrodzenie. Zaś w przypadku zaprzestania wykonywania pracy zdalnej pracownik będzie mógł liczyć na wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

Podstawa prawna:
Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 870) - art. 6 ust. 2"

W moim przypadku (poinformowałem tylko OP, iż czuję się dobrze i pracuję zdalnie) OP nie zgodził się na zapłatę za pracę w izolacji. Tylko co zrobić z faktem, iż w dziennikach są wpisane lekcji, oceny itd. potwierdzające, że świadczyłem pracę?


post został zmieniony: 08-12-2020 18:58:39
Ala08-12-2020 21:44:41   [#06]

https://www.gov.pl/web/nauka/stanowisko-zus-w-sprawie-pracy-zdalnej-w-okresie-kwarantanny 

Fresco, żeby się podświetliło wystarczy wstawić spację po linku :)

Fresco08-12-2020 22:09:31   [#07]

O, dobrze wiedzieć :)

rzewa09-12-2020 12:50:58   [#08]

dwaicz -> wypłać sobie wynagrodzenie i oczywiście nie wykazuj siebie na listach zasiłkowych ZUS -> to Ty a nie OP odpowiadasz za terminowość wypłaty wynagrodzenia pracownikom (w tym również sobie)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]