Odpowiedź radcy prawnego.
"Zgodnie ze znowelizowanym art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy m.in. wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Jeżeli nauczyciel podejmie pracę w czasie izolacji, wówczas otrzyma z tego tytułu należne wynagrodzenie (normalne wynagrodzenie za pracę). To będzie bowiem świadczyło o tym, że nie istnieje niemożność do pracy, a zgodnie z art. 6 ust. 2 tylko w przypadku niemożności wykonywania pracy wynikającej z izolacji pracownika traktuje się jak niezdolnego. Nauczyciel będzie więc mógł pracować zdalnie np. prowadząc lekcję online, jeżeli jest tzw. bezobjawowy lub objawy u niego nie wykluczają pracy.
Zapamiętaj Na równi z niezdolnością do pracy traktuje się niemożność świadczenia pracy w wyniku izolacji, a nie samą izolację. Nie zawszę izolacja wyklucza taką pracę.
Nowelizacja miała wyłącznie precyzujący charakter i właściwie potwierdzała dotychczasowe interpretacje w kwestiach, o których mowa w pytaniu. Dlatego można odnieść ją do opisywanego przypadku.
Jeżeli więc pracował Pan podczas izolacji to oznacza to, że nie był Pan w stanie odpowiadającym niezdolności do pracy (zgodnie z powyższym). Dlatego za okres wykonywania pracy powinien Pan otrzymać normalne wynagrodzenie.
Powyższe w całej rozciągłości dotyczy także kwarantanny
Co istotne kwestia ta zostanie precyzyjnie uregulowana w przepisach, które niebawem powinny wejść w życie. Zgodnie z projektowanym art. 4ha i 4hb Tarczy antykryzysowej: "W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie." Z przepisu tego wynika, że do pracy zdalnej w okresie izolacji będzie wymagana zgoda dyrektora, ale też pracownika (pracodawca nie będzie mógł zmusić go do takiej pracy). Za taką pracę pracownik będzie otrzymywał normalne wynagrodzenie. Zaś w przypadku zaprzestania wykonywania pracy zdalnej pracownik będzie mógł liczyć na wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.
Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 870) - art. 6 ust. 2"
W moim przypadku (poinformowałem tylko OP, iż czuję się dobrze i pracuję zdalnie) OP nie zgodził się na zapłatę za pracę w izolacji. Tylko co zrobić z faktem, iż w dziennikach są wpisane lekcji, oceny itd. potwierdzające, że świadczyłem pracę?
post został zmieniony: 08-12-2020 18:58:39 |