Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Uczeń liceum - roczne stypendium w Stanach
strony: [ 1 ]
AndrzejW07-12-2020 13:55:43   [#01]

Czy ktoś z Was spotkał się z sytuacją, kiedy uczeń liceum uzyskuje roczne stypendium na pobyt w szkole zagranicznej?

Chodzi mi o to, jak od strony formalnej wygląda powrót tego ucznia do polskiej szkoły. Jeśli wyjechał po klasie 1, to czy po powrocie idzie do klasy 3 (czyli nie przejmujemy się tym, czego on się tam uczył albo nie uczył) czy też po powrocie idzie do klasy 2 (i de facto ma wydłużoną o rok naukę).

 

Jak to wygląda od strony przepisów?

AnJa07-12-2020 13:59:00   [#02]

W czasach niesłusznie minionych - szedł do 3.

Moze zapytaj w KO albo wprost w MEN - mają zdaje sie i tu i tu komórki do spraw przypadków na styku róznych systemów edukacyjnych.

KaPi07-12-2020 14:02:31   [#03]

w szkole mojej córki był taki uczeń, ale jak wrócił to rok polskiej szkoły miał w plecy, czyli szedł do 2

MKJ11-12-2020 11:32:46   [#04]

Przepisy nie przewidują "urlopu" ucznia na saksy, zatem pozostają dwie opcje:

1) rezygnuje z uczęszczania do szkoły, dyrektor skreśla z listy uczniów, po roku uczeń wraca i szuka szkoły, zostanie przyjęty w trybie powracającego z zagranicy do odpowiedniej klasy (dyrektor zadecyduje);

2) wyjeżdża na rok, a w tym czasie jest nieobecny usprawiedliwiony i nieklasyfikowany, wraca i powtarza klasę.

MKJ11-12-2020 12:30:59   [#05]

Poleciałem skrótem. Oczywiście w pkt 2 ma prawo do egzaminów klasyfikacyjnych.

Skimir11-12-2020 19:42:13   [#06]

A no właśnie... tylko, że w temacie szkoły podstawowej.

Czy rodzic może zupełnie bez konsekwencji dla siebie poinformować dyrektora (np. w sierpniu), że od września dziecko do szkoły chodzić nie będzie bo wyjeżdża za granicę i wróci np. w czerwcu? Czy w tej sytuacji na dyrektorze nie będzie spoczywać obowiązek egzekwowania obowiązku szkolnego?

Wiem, że zanim machina ruszy to w takiej sytuacji wrócą i uruchomi się (formalnie) egzaminy klasyfikacyjne (ze wszystkich przedmiotów). Zakładając, że uczeń zda te egzaminy to pół biedy, gorzej jeśli nie.

Miałem koedyś pytanie od rodziców, którzy potraktowali tą kwestię jeszcze ”grubiej”. Powiedzieli, że chcą z dziećmi pojechać w podróż dookoła świata na dwa-trzy lata. Pytali co w takiej sytuacji mogą zrobić zakładając, że nie zabawią w jednym miejscu dłużej czyli szans na zorganizowaną edukację nie ma. Chcieli zminimalizować opóźnienie po powrocie. Trudno było mi coś konkretnego doradzić a i temat się „rozjechał” bo koronawirus zaatakował.

Zastanawiałem się czy w dobie cyfryzacji i zdalnego nauczania jakaś szkoła (szczególnie prywatna) nie poszłaby w edukację domową z możliwością zaliczania on-line.


post został zmieniony: 11-12-2020 19:43:52

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]