Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Obowiązek włączania kamerki podczas zdalnego nauczania
strony: [ 1 ]
katarzs16-11-2020 10:55:51   [#01]

Obowiązek włączania kamerki podczas zdalnego nauczania - jakie Państwo macie doświadczenia?

U mnie w liceum interweniowała matka, twierdząc, że zmuszanie jej dziecka do włączania kamerki powoduje takie zdenerwowanie, że uczeń musi połykać leki uspokajające. 

Wyjaśniłam, że nauczyciel może polecić włączenie kamerki, np. podczas sprawdzania obecności lub podczas odpowiedzi ustnej ucznia (upewnia się wówczas, czy uczeń odpowiada z pamięci, czy też korzysta z jakichś niedozwolonych "pomocy"...

 

Ama16-11-2020 11:26:21   [#02]

Uczniowie i rodzice powszechnie mają problem z kamerkami, argumentując to najdziwniejszymi powodami. Podają wręcz, że zmuszanie do korzystania z kamerek podczas lekcji online jest niezgodne z prawem.

Z praktycznej zaś strony nie zmuszałabym, żeby uczniowie na każdej lekcji i stale mieli włączone kamery - to nie tylko jest niepotrzebne większości przypadków, ale też rozprasza a przede wszystkim  "zżera internet". 

Nie możemy wykluczyć, że dziecko ma rzeczywiście problem z kamerą (IMO zamiast leków przydałaby się psychoterapia), zobowiążcie do uczestnictwa głosowego - to zazwyczaj wystarcza. 

Przy okazji - nie przyjmujcie argumentów, że nauczyciel "podgląda" zawartość pokoju dziecka i go "szpieguje" - chyba już każda prlatforma udostępnia wirtualne tło "zamazujące" wszystko poza twarzą.

 

 

 

 

Karolina16-11-2020 11:38:25   [#03]

Ja kamerkę wymagam  - to jest konieczne i potrzebne dla budowania relacji. Jak rozmawiać z kropką? Czy jak przychodzą uczniowie do szkoły to też mają zakryte twarze? Bez przesady.. natomiast są ćwiczenia, zadania czy moment udostępniania ekranu kiedy faktycznie kamera obciąża internet czy jest po prostu niepotrzebna - wówczas informuję, że wyłączamy. Sama zawsze jestem widoczna - to naturalne.

Co jeszcze ludzie wymyślą?

malmar1516-11-2020 12:24:08   [#04]

Karolina, bardzo słuszna uwaga ;)

mama podobnie

JarTul16-11-2020 13:48:49   [#05]

Trzeba pamiętać, że już przy dwóch-trzech osobach pracujących zdalnie z domu mogą pojawiać się, przy niektórych typach połączeń domu z Internetem, problemy z przesyłem danych.
Korzystanie z połączenia wideo czy udostępnienie pulpitu, w zależności od stosowanej platformy komunikacyjnej, zwykle wymaga 1,5-2,5 Mb/s połączenia (upload - wysyłania danych lub plików z własnego urządzenia do serwera lub urządzenia innego użytkownika).

A dla przykładu połączenie pakietowe (mobilne), którym dysponuję, wykazuje jedynie 2,45Mb/s (upload) - w tej chwili dokonany pomiar.
Praca z kamerą najwyżej dla jednej osoby :-(

 

katarzs16-11-2020 14:49:21   [#06]

Oczywiście, ja także polecam wyłączenie kamerek i mikrofonów, a włączanie jedynie na chwilę podczas wypowiedzi. Tu raczej jest jakieś dziwne "Nie, bo nie...".

Zapytałam naszego prawnika w Wydziale Edukacji. Dostałam taką odpowiedź:

Sposób organizacji zdalnego nauczania należy do kompetencji dyrektora. Dopuszczalne jest wymaganie włączenia kamerki w celu potwierdzenia obecności czy podczas odpowiedzi.

kulka16-11-2020 21:06:08   [#07]

Dziwnie się czuję gadając do czarnego ekranu.  Na lekcji w klasie widzimy się i nikt nie robi z tego problemu. Nauczanie efektywne jest tylko wtedy, gdy są dobre relacje na linii uczeń-nauczyciel. Widząc uczniów, widząc ich reakcje mogę dostosować/ korygować tempo, sposób, metody pracy. Wytłumaczyłam to uczniom, że nieswojo się  czuję, gdy zwracam się do awatara w postaci muchy lub ślimaka. Uczniowie na ogół to rozumieją.  Jeśli ktoś kamerki uporczywie mimo tego nie włącza, odpuszczam. 


post został zmieniony: 16-11-2020 21:11:34

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]