Na pytanie [#11} zadane jednemu z portali oświatowych, którego nazwy nie wymienię z wiadomych powodów otrzymałem następującą odpowiedź:
"Odpowiedź: Dyrektor szkoły ma prawo do modyfikacji tygodniowego zakresu treści nauczania oraz związanego z tym rozkładu zajęć.
Uzasadnienie: Dyrektor szkoły odpowiada za organizację realizacji zadań szkoły w okresie ograniczenia funkcjonowania szkoły, w tym odpowiada za prawidłową realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji zajęć. Dyrektor szkoły w szczególności ustala z nauczycielami potrzebę modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania oraz, w razie potrzeby, modyfikuje ten zestaw. Ponadto dyrektor ustala we współpracy z nauczycielami, tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć wynikających z ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas (semestrów) uwzględniając w szczególności:
a) równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
b) zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
c) możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
d) łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
e) ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć,
f) konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć.
Ponadto przepisy dopuszczają możliwość czasowej modyfikacji tygodniowego rozkładu zajęć (po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej) w zakresie prowadzonych w szkole zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć. O modyfikacji tygodniowego rozkładu zajęć dyrektor jednostki systemu oświaty niezwłocznie informuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż nauczyciel może realizować zajęcia nie tylko z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, ale również przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia, co oznacza, że nauczyciel np. wychowania fizycznego może jedynie wskazać materiał do zapoznania się przez ucznia w ramach danych zajęć. Kształcenie na odległość to zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym), indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń). Dyrektor ustala, w jakich godzinach nauczyciele będą pracować zdalnie i komunikować się z uczniami. Jednocześnie w myśl powyższego dyrektor szkoły ma prawo do modyfikacji tygodniowego zakresu treści nauczania oraz związanego z tym rozkładu zajęć. Tygodniowe rozkłady zajęć dla poszczególnych klas należy zmodyfikować tak, aby możliwe było zdalne nauczanie zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 20 marca br. oraz realizowanie podstaw programowych i ocenianie uczniów. Organizując kształcenie na odległość dyrektor wspólnie z nauczycielami:
– ocenia stan realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego z poszczególnych zajęć;
– planuje realizację pozostałych treści do zakończenia roku szkolnego (do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych);
– ustala, czy oraz w jakim zakresie potrzebna jest modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania;
– ustala tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas uwzględniając m.in. specyfikę zajęć,
– dokumentuje wnioski dotyczące ww. kwestii w ustalony z nauczycielami sposób.
Podstawa prawna:
§1, §2 rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.)"
post został zmieniony: 31-10-2020 18:21:12 |