U mnie jest tak:
z przedmiotów:
§62.1. Ustala się następujące warunki i tryby uzyskiwania wyższych ocen niż przewidywane roczne oceny klasyfikacyjne z przedmiotów nauczania:
1) WARUNKI:
a) odwoływać od oceny przewidywanej ma prawo uczeń, który w ciągu całego roku szkolnego ze sprawdzianów lub ich popraw uzyskiwał oceny co najmniej równe ocenie, o jaką się ubiega oraz w półrocznej klasyfikacji otrzymał ocenę o jedną niższą niż ocena, o którą się ubiega;
b) uczeń może ubiegać się o uzyskanie oceny wyższej niż przewidywana ocena roczna klasyfikacyjna maksymalnie z trzech zajęć edukacyjnych;
c) odwoływać się od przewidywanej oceny z zajęć artystycznych, zajęć technicznych, muzyki, plastyki, informatyki, edukacji dla bezpieczeństwa ma prawo uczeń, który w ciągu całego roku szkolnego uzyskał minimum 50% wszystkich ocen co najmniej równych ocenie, o jaką się ubiega, przy czym pozostałe oceny nie mogą w rażący sposób odbiegać od jej poziomu. W półrocznej klasyfikacji otrzymał ocenę najwyżej o jedną niższą niż ocena, o którą się ubiega.
2) TRYB:
a) uczeń lub jego rodzic po zapoznaniu przez nauczyciela z przewidywaną roczną oceną klasyfikacyjną, w ciągu dwóch dni szkolnych, licząc od dnia ostatniego zebrania rodzicielskiego, zgłasza do nauczyciela zajęć chęć uzyskania wyższej oceny niż przewidywana roczna ocena;
b) uczeń zgłaszając się, wpisuje do dzienniczka nazwę zajęć, nauczyciel sprawdza spełnienie warunków i składa czytelny podpis oznaczający zgodę na postępowanie zgodne z wymienioną wcześniej procedurą.
z zachowania:
§64.1. Ustala się następujące warunki i tryby uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania:
1) Wychowawca klasy, najpóźniej dzień przed ostatnim w roku szkolnym zebraniem rodzicielskim, wpisuje w dzienniku lekcyjnym, w osobnej kolumnie „ocena przewidywana” przewidywane oceny klasyfikacyjne zachowania.
2) Niezwłocznie na godzinie wychowawczej informuje uczniów o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych zachowania, co potwierdza wpisem w dzienniku lekcyjnym.
3) Wychowawca na ostatnim w roku szkolnym zebraniu rodzicielskim informuje rodziców w formie pisemnej o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych zachowania. Rodzic ma obowiązek być na zebraniu. W wyjątkowej sytuacji nieobecny rodzic jest zobowiązany niezwłocznie skontaktować się z wychowawcą celem pozyskania wiedzy o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych zachowania. Na rodzicu spoczywa obowiązek obecności na zebraniu, lub kontaktu z wychowawcą w terminie nie przekraczających 2 dni od zebrania.
4) W terminie 2 dni od daty ostatniego zebrania w roku szkolnym, rodzic może złożyć pisemny wniosek do dyrektora szkoły o podwyższenie oceny zachowania. Ocena zachowania może być podwyższona o jeden stopień.
5) Wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz ewentualne okoliczności mogące mieć wpływ na zmianę oceny.
6) Dyrektor szkoły przekazuje wniosek do rozpatrzenia wychowawcy klasy, który ponownie w zespole nauczycieli uczących w danym oddziale, z udziałem psychologa i pedagoga szkolnego, analizuje zachowanie ucznia w danym roku szkolnym oraz okoliczności, które są zawarte we wniosku.
7) Zespół nauczycieli wraz z pedagogiem i psychologiem analizuje zgodność wystawienia przewidywanej oceny rocznej zachowania.
8) Zespół nauczycieli o którym mowa w pkt. 6, o wyniku swojej pracy informuje dyrektora szkoły, oraz formułuje pisemną opinię.
9) Wychowawca klasy podejmuje decyzję, wystawiając roczną ocenę klasyfikacyjną. |