Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wczesne wspomaganie
strony: [ 1 ]
Afraniuk14-09-2020 10:42:29   [#01]

Mam ucznia w zerówce z opinią o potrzebie wczesnego wspomagania - stąd moje pytania:

1- mam oczywiście logopedę, pedagoga, psychologa - ale nie posiadam jakichś specjalnych pomieszczeń czy specjalistów - czyli muszę powołać zespół ? Jest jakaś data graniczna powołanie zespołu czy może być dowolna?

2 - zespół zaproponuje Rodzicowi tylko to co możemy a co z resztą ? Możemy sugerować Rodzicowi ???  

rzewa14-09-2020 19:40:14   [#02]

wszystko zależy od tego czy podejmujesz się organizacji wczesnego wspomagania czy nie -> jeśli tak, to musisz spełnić wszystkie wymagania określone rozporządzeniem MEN z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. poz. 1635)

natomiast jeśli nie to po prostu organizujesz wychowanie przedszkolne dla tego dziecka wraz z niezbędną pomocą pp, ale wówczas musisz poinformować rodziców, że nie masz możliwości organizowania wwr

Afraniuk14-09-2020 20:17:56   [#03]

Przepraszam rzewa ale nie rozumiem - czym się różni w takim razie wwr od ppp ?  Jasne, że nie mam możliwości realizacji wszystkich proponowanych zajęć (brak odpowiednich sal i fachowców) - czyli jeśłi ograniczam się do logopedy, psychologa i pedagoga to jest ppp a nie wwr ????? 

Przepraszam za marudzenie ale nie do końca rozumiem różnicę

rzewa14-09-2020 20:48:54   [#04]

różnica polega na tym, że czym innym jest wwr a czym innym wychowanie przedszkolne

jedno dziecko może mieć jedno i drugie ale może być przedszkolak, który nie ma wwr oraz dziecko nie będące przedszkolakiem i mające opinię o wwr

czyli musisz do tego podejść tak jakby to dotyczyło 2 osób:

1. to przedszkolak, który ma prawo do wszystkiego tego do czego ma prawo każdy przedszkolak, w tym ppp

2. to dziecko mające wwr i w związku z tym mające prawo do tego, co jest opisane w przytoczonym wyżej rozporządzeniu

istotą tego by przedszkole czy szkoła mogły realizować wwr jest to by dyrektorzy tych jednostek byli w stanie powołać zespół o jakim w tym rozporządzeniu jest mowa

Afraniuk15-09-2020 17:30:24   [#05]

przepraszam że męczę = zespół powołać mogę (chyba) - mam pedagoga, psychologa, logopedę bardziej zastanawiam się nad pomieszczeniami z rozporządzenia czy takowymi dysponuję :)  przepraszam że męczę ale to nowość i nie chcę popełnić błędu i coś zaniedbać. 

joljol16-09-2020 11:59:31   [#06]

zobacz jakich specjalistów wskazuje opinia

zobacz czy masz odpowiednią bazę, pomoce do realizacji zaleceń

czy możesz zrealizować to co jest zapisane w opinii?

jeżeli możesz - organizuj

wwrd nie może być w podstawie

tusia121-09-2020 08:55:24   [#07]

Rodzic dziecka z innego przedszkola zwrócił się z pytaniem, czy moglibyśmy realizować je w naszym przedszkolu. Moje pytania:

1. Czy jest taka możliwość (inna gmina)?

2. Kto i jak to ewentualnie finansuje?

joljol21-09-2020 13:24:33   [#08]

jest taka możliwość jeżeli masz zaplecze (specjaliści, baza)

wwrd ma swoją wagę - wykazujesz w sio i na to dziecko sa te pieniądze

alis07-12-2020 08:15:30   [#09]

Otrzymałam opinię dla dziecka z oddziału przedszkolnego, gdzie zaleca się objęcie dziecka ppp w formie:

1. terapii logopedycznej

2. zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

3. zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne

Jak mam zorganizować te zajęcia dziecku? Czy mogą odbywać się one w ramach podstawy programowej? Czy powinny one się odbywać poza podstawą?

joljol07-12-2020 08:37:59   [#10]

to są zajęcia realizowane dodatkowo, poza podstawą programową

alis07-12-2020 09:53:34   [#11]

Dziękuję joljol, długość tych zajęć to oczywiście 30 minut?

joljol07-12-2020 11:51:49   [#12]

alis, 

ja tak planuję dla swoich 4 zajęcia po 30 minut

Macia07-12-2020 11:52:14   [#13]

Afraniuk organizacja  wwr też zależy od tego czy dziecko nie ma przypadkiem orzeczenia o niepełnoprawności. Jeśli ma to do wwr musi byc specjalista stosowny do rodzaju niepełnosprawności lub osoba która ma kwalifikacje do wwr

muza12-08-2021 09:06:27   [#14]

Mam dziecko ze spektrum autyzmu, dla którego muszę zorganizowac wwrd.

Jakie kwalifikacje ma  mieć "pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka"?
Czy może to być nauczyciel po ukończonej formie doskonalenia np. Edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu?

joljol12-08-2021 21:28:39   [#15]

w opinii masz wskazane zajęcia jakie dziecko powinno mieć w ramach wwrd

zajęcia specjalistyczne realizują specjaliści, 

do wwrd powołuje się zespół specjalistów: poniżej fragment rozporządzenia

2. W skład zespołu wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:

1) pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka (np. specjalista rewalidacji i edukacji osób ze spektrum autyzmu, tyflopedagog, surdologopeda, oligofrenopedagog, ........)

2) psycholog;

3) logopeda.

3. W skład zespołu, w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny, mogą wchodzić również inni niż wymienieni w ust. 2 specjaliści, np. terapeuta SI, muzykoterapeuta, ........

muza13-08-2021 09:20:23   [#16]

joljol, dziękuję. Opinia została wydana ze względu na autyzm. Czyli w takim zespole u mnie będzie psycholog, logopeda oraz nauczyciel, ktory ukończył studia podyplomowe z zakresu wczesnego wspomagania. Czy taki skład jest poprawny? Zajęcia z dzieckiem będzie prowadził nauczyciel, a psycholog i logopeda popracują z nim w ramach swoich godzin. 

 

joljol13-08-2021 13:54:54   [#17]

W opinii masz wskazane jakie powinnaś zorganizować zdjęcia 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]