Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kontrola PIP w wakacje?
strony: [ 1 ]
Japartka16-07-2004 16:44:04   [#01]

Miałam kontrolę PIP w marcu , czy może mnie kontrolować w czasie wakacji, gdy jestem na urlopie? Jak się zachować, żeby nie dostać kolejnego mandatu i to w okresie urlopu?

Czy macie w szkołach zatrudnionych bhp-owców i na jakich warunkach?

Jak powinnam prowadzić szkolenia podstawowe bhp jako pracodawca - zapewnić szkolen ie.Czy organizując w szkole takie szkolenia ja mam aprobować program szkolenia, zatwierdzać czy tworzyć? Proszę o pomoc, bo chce mi wyyyyć?

AniaN16-07-2004 19:03:13   [#02]

 Żaden kontroler nie ma prawa wejść na teren placówki pod Twoją nieobecność. eśli to robi ,łamie prawo. Miała podobny przypadek i złożyłam skargę- poskutkowało. Pamiętaj, że jest wiele prowokacji. Dla własnego bezpieczeństwa należy odnotowywać , kto odwiedza szkołę i ,w jakim celu, jeśli to osoba  wysłana z OP proś o upoważnienie do wejścia na teren placówki.Osoba, która pełni w szkole dyżur winna powiadomić PIP o terminie twego powrotu z urlopu. Nie ma prawa udistępniać dokumentów i oprowadzać po pomieszczeniach. To Ty jesteś za wszystko odpowiedzialna.

Jeszcze jedna sytuacja. Na teren mojej posesji ( prywatnej)weszli ludzie z elektrowni ( pod moją nieobecność bez pozwolenia) następnie zadzwonił pan, że mam przyjechać do zakładu enegetycznego i podpisać zmienioną umowę. Na co odpowiedziałam, że teraz znam sprawcę kradzieży ( tu puściłam wodze fantazji......wiertarki, spawarki, taczki, kosiarki ) i natychmiast zgłaszam na Policję. Nie dość, że Pan osobiście przyjechał zbadać całą sprawę z kwiatami , to jeszcze przywiózł umowę , którą wcześniej nie dało się podpisać u mnie w domu.

 Szkoła jest mieniem Tobie powierzonym i nikt nie może za Ciebie odpowiadać. Mandat przecież jest na Ciebie a nie na woźną Iksińską.

  U mnie w szkole jest społeczny inspektor BHP ( z odpowiednimi dokumentami).

Szkolenia powierzyć najlepiej fachowcom.Mam w formie broszury przygotowane wiadomości podstawowe ( mnie przygotowała takie osoba zajmująca się szkoleniami) i , kiedy nowy człowiek pojawia się po raz pierwszy w pracy musi się z nimi zapoznać i podpisać, że je zna.

 Pamiętaj, że musisz mieć jeszcze opracowne oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku pracy - to też sprawdzają.

gera16-07-2004 19:17:21   [#03]

oceny ryzyka

znajdziesz w wymianie plików.

Korzystałam, są OK.

Max3619-07-2004 11:50:31   [#04]
Miałem kontrolę w czerwcu. Jestem już po zmianach regulaminu pracy oraz ocenie ryzyka zawodowego. Jak chcesz to mogę podesłać Ci pliki z których korzystałem. pisz na maila tomasz.pleban@interia.pl
Moniśka26-07-2004 17:07:02   [#05]

Co kontroluje inspekcja pracy

Co kontroluje inspekcja pracy
Pracodawca na żądan inspektora pracy musi okazać mu wszystkie dokumenty związane z zatrudnieniem pracowników oraz dokumentację bhp.
Inspektor pracy może skontrolować każdy zakład pracy. Aby kontrola nie była zaskoczeniem, warto wiedzieć, jakie uprawnienia ma inspektor pracy, jakich informacji może zażądać w trakcie kontroli, czy powinien uprzedzić o zamiarze przeprowadzenia kontroli i jakie sankcje może zastosować, gdy stwierdzi naruszenie przepisów prawa pracy.
• Uprawnienia inspektora
Przed rozpoczęciem kontroli inspektor pracy zgłasza swoją obecność pracodawcy, chyba że uzna, iż takie zawiadomienie może wpłynąć na obiektywny wynik kontroli.
Inspektor przeprowadzający kontrolę okazuje jedynie legitymację i nie musi mieć żadnych dodatkowych upoważnień.
W najbliższym czasie wraz z wejściem w życie uchwalonej przez Sejm ustawy o swobodzie działalności gospodarczej także inspektor będzie musiał mieć upoważnienie do przeprowadzenia kontroli w danym zakładzie pracy.
Inspektorzy pracy mogą żądać od pracodawcy okazania wszelkiej dokumentacji, która jest niezbędna do ustalenia, czy przestrzegane są przepisy prawa pracy oraz przepisy i zasady bhp.
Inspektorzy nie mają prawa żądać wszystkich dokumentów, którymi dysponuje pracodawca w związku z prowadzoną działalnością. Mogą żądać tylko tych, które są niezbędne do sprawdzenia przestrzegania przepisów związanych z zatrudnianiem pracowników.
Dokumentami, o które może poprosić inspektor pracy w trakcie kontroli, będą m.in.:
• listy płac,
• ewidencja czasu pracy pracowników,
• regulamin pracy, regulamin wynagradzania,
• dokumentacja techniczna urządzeń, które wykorzystywane są przy prowadzonej działalności produkcyjnej, usługowej itp.
• wyniki badań i pomiarów np. natężenia oświetlenia, poziomu hałasu, zapylenia itp.
Inspektorzy PIP mają prawo przesłuchiwać zatrudnionych w zakładzie pracy pracowników, a także robić zdjęcia pomieszczeń pracy, w których stwierdzą nieprawidłowości.
Wszelkie ustalenia z kontroli inspektor zawiera w protokole, który podpisuje także pracodawca.
Jeżeli treść protokołu budzi wątpliwości pracodawcy, może zgłosić do niego na piśmie swoje zastrzeżenia w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu. Inspektor pracy ma obowiązek zbadać przedstawione dowody i w uzasadnionych przypadkach uzupełnić lub zmienić protokół. Protokół sporządzany jest w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje pracodawca.
ważne dla pracodawcy
Odmowa podpisania protokołu nie stanowi przeszkody do podjęcia przez inspektora pracy przewidzianych przepisami środków prawnych.
• Środki prawne
Środkami prawnymi, które może zastosować inspektor pracy na podstawie ustaleń dokonanych podczas kontroli, są nakazy i sprzeciwy (art. 9 pkt 1–4 ustawy z 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU z 2001 r. nr 124, poz. 1362 ze zm.) oraz wystąpienia (art. 9 pkt 5 ustawy o PIP). Oprócz tego inspektorzy uprawnieni są również do nakładania grzywien na pracodawców, którzy popełnili wykroczenie przeciwko prawom pracownika lub kierowania przeciwko nim wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego.
Mogą także wnosić powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy oraz wstępowania w tych sprawach (za zgodą osoby zainteresowanej takim ustaleniem) do toczącego się postępowania.
• Wystąpienia
Inspektorzy, którzy w trakcie kontroli wykryją uchybienia, mogą skierować do pracodawcy wystąpienie. Za pomocą wystąpienia inspektor pracy wnioskuje o usunięcie stwierdzonych naruszeń prawa pracy bądź wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do osób, które dopuściły do ich powstania. Można nim regulować sprawy z zakresu prawa pracy, które nie mogą być przedmiotem decyzji administracyjnej (nakazu), czyli dotyczące np. urlopów wypoczynkowych, potwierdzenia na piśmie warunków umowy o pracę, poinformowania pracowników o warunkach zatrudnienia na podstawie art. 29 § 3 k.p., wydania świadectwa pracy itp.
Wystąpienie powinno zawierać:
• jednoznacznie sformułowany wniosek o usunięcie stwierdzonych naruszeń,
• uzasadnienie faktyczne i prawne (wskazanie nieprawidłowości i przepisu, który został naruszony),
• pouczenie o terminie udzielenia odpowiedzi.
PRZYKŁAD
Inspektor pracy, przeprowadzając w czerwcu kontrolę u pracodawcy X, stwierdził, iż pracownicy Andrzej K. i Bartosz L. nie wykorzystali jeszcze urlopów wypoczynkowych za 2003 r. W takiej sytuacji skieruje do pracodawcy wystąpienie, w którym wnosi o: „Niezwłoczne udzielenie pracownikom Andrzejowi K. i Bartoszowi L. urlopów wypoczynkowych, do których nabyli prawo w 2003 r.”. We wniosku jako uzasadnienie prawne wskaże art. 161 i art. 168 Kodeksu pracy, a jako uzasadnienie faktyczne – ustalenia dokonane podczas kontroli i zawarte w protokole.
W terminie określonym w wystąpieniu, nie dłuższym niż 30 dni pracodawca ma obowiązek poinformować inspektora pracy o sposobie realizacji wniosków wystąpienia.
• Nakazy
Pracodawca może również zostać przez inspektora zobowiązany do usunięcia stwierdzonych uchybień w formie nakazu. Nakazy są decyzjami administracyjnymi, czyli formą, w jakiej organy administracji publicznej załatwiają sprawę i rozstrzygają ową sprawę „co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji” (art. 104 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego). W postępowaniu prowadzonym przed inspektorami pracy sprawami do rozstrzygnięcia są sprawy naruszeń przepisów prawa pracy.
Nakazy mogą zostać wydane przez inspektorów w formie:
• nakazu usunięcia uchybień,
• nakazu wstrzymania prac,
• nakazu skierowania do innych prac,
• nakazu wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia lub innego przysługującego mu świadczenia.
Nakaz usunięcia uchybień nakłada na pracodawcę obowiązek usunięcia stwierdzonych naruszeń przepisów lub zasad bhp. Inspektor pracy wydając nakaz decyduje, że niezgodny z przepisami stan faktyczny należy doprowadzić do stanu zgodnego z prawem lub zasadami bhp. Jednocześnie inspektor pracy ustala termin jak najszybszego usunięcia stwierdzonego naruszenia.
W formie nakazu inspektor wydaje decyzje dotyczące m.in. badań lekarskich pracowników, szkoleń w zakresie bhp, stanu technicznego maszyn i urządzeń, pomieszczeń pracy i higieniczno-sanitarnych.
PRZYKŁAD
Inspektor pracy podczas kontroli pracodawcy, prowadzącego przedsiębiorstwo budowlane, w czerwcu 2004 r. stwierdza, iż Janowi K. zatrudnionemu na stanowisku robotnika budowlanego 30 kwietnia 2004 r. upłynął termin ważności okresowych badań lekarskich i pracuje on bez aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Wydaje więc nakaz: „Poddać pracownika Jana K. okresowym badaniom lekarskim w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku.
Termin wykonania: decyzji nadaję rygor natychmiasto- wej wykonalności na podstawie art. 108 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.), ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego”.
W nakazie inspektor powinien zawsze podać podstawę prawną.
Nakaz wstrzymania prac wydawany jest przez inspektora pracy w przypadkach stwierdzenia naruszenia powodującego bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracowników lub innych osób wykonujących te prace.
Nakaz skierowania do innych prac wydawany jest po stwierdzeniu, że pracownicy lub inne osoby wykonują prace: wzbronione, w warunkach szkodliwych bądź niebezpiecznych, których ze względu na wiek, płeć czy warunki psychofizyczne wykonywać nie powinni, oraz gdy występuje wysokie prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez pracownika nieposiadającego właściwego przeszkolenia do wykonywania konkretnych prac, a także gdy pracownik nie powinien wykonywać pewnych pracy ze względu na przeciwwskazania lekarskie do ich wykonywania.
Niezrealizowanie tego obowiązku spowoduje uruchomienie procedur właściwych egzekucji w administracji i może skutkować nałożeniem tzw. grzywny w celu przymuszenia. Grzywna jest karą pieniężną, która ma zmusić do wykonania nałożonego nakazem obowiązku i w związku z tym może być nakładana wielokrotnie w tych samych lub różnych kwotach. Jednorazowo nie może przekroczyć 5000 zł (przy wielokrotnym nakładaniu – łącznie 10 000 zł), a w przypadku jej stosowania wobec osób prawnych (np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych) i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – 25 000 zł (łącznie – 100 000 zł).
• Sprzeciw
Inspektorzy pracy w swojej działalności mogą korzystać także ze sprzeciwów. Sprzeciw jest decyzją administracyjną. Jest formą rozstrzygnięcia konkretnej sprawy. Sprawami tymi są w tym przypadku naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które zostały stwierdzone w związku z uruchamianiem przebudowanego lub wybudowanego zakładu pracy.
Inspektor zgłasza sprzeciw niezwłocznie po stwierdzeniu, że uruchomienie wybudowanego lub przebudowanego zakładu pracy albo jego części mogłoby spowodować bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia przyszłych pracowników.
Sprzeciw wstrzymuje uruchomienie zakładu pracy lub jego części.
• Zaprzestanie działalności
Najbardziej dotkliwa dla pracodawcy w skutkach jest decyzja o zaprzestaniu przez zakład pracy lub jego część działalności bądź działalności określonego rodzaju. Wydaje ją okręgowy inspektor pracy w przypadku stwierdzenia, że stan bhp zagraża życiu lub zdrowiu pracowników. Decyzja taka może być uzasadniona naruszeniem przepisów bhp. Okręgowy inspektor pracy wydaje ją z własnej inicjatywy lub na wniosek inspektora pracy w sytuacji, gdy występuje niekwestionowane stałe zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich pracowników, którego nie daje się zlikwidować przez podjęcie innych środków prawnych przewidzianych dla inspektora pracy, np. nakazów terminowych.
• Odwołania od decyzji inspektora
Zastosowanie przez inspektora pracy określonego środka prawnego nie oznacza, że jest on już ostateczny i nie ma możliwości zmiany jego treści lub odwołania. Od każdej decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie (art. 127 § 2 k.p.a). Odwołanie wnosi się do okręgowego inspektora pracy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Decyzję okręgowego inspektora pracy wydaną w wyniku takiego odwołania można zaskarżyć w ciągu 30 dni do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.
ważne dla pracodawcy
Jeżeli pracodawca otrzymał nakaz usunięcia uchybień w określonym terminie i nie kwestionuje jego zasadności, ale ma świadomość, że w tym terminie nie uda się go zrealizować bądź też okazuje się w trakcie jego wykonywania, że terminu nie da się zachować, może wystąpić do inspektora pracy z rzetelnie uzasadnionym wnioskiem o przesunięcie terminu wykonania nakazu. Wówczas inspektor pracy ma możliwość ustalenia nowego terminu wykonania wynikającego z nakazu obowiązku.
PRZYKŁAD
Inspektor w wyniku przeprowadzonej kontroli skierował do pracodawcy wystąpienie i we wniosku polecał wyda- nie świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z dniem 31 maja 2004 r. osobie, która nie była pracownikiem, ale zleceniobiorcą. Nie ustalił przy tym jednak, iż stosunek prawny łączący pracodawcę z tą osobą był – mimo nadanej umowie nazwie – stosunkiem pracy.
W takiej sytuacji pracodawca może wystąpić do Okręgowego Inspektora Pracy o uchylenie takiego wniosku, argumentując, iż dokonane podczas kontroli ustalenia opisane w protokole nie dają podstaw do sformułowania takiego wniosku.
• Wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym
Niektóre ze stwierdzonych podczas kontroli naruszeń przepisów – oprócz tego, że spowodują wydanie decyzji, czy skierowanie wystąpienia – mogą stanowić wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Katalog tych wykroczeń został zawarty przede wszystkim w art. 281–283 k.p.
Za ich popełnienie inspektorzy PIP mogą nałożyć na pracodawcę:
• grzywnę w drodze mandatu (od 10 do 1000 zł) lub
• skierować wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego (wówczas grzywna może być bardziej dotkliwa – jej górna granica to 5000 zł).
Jeżeli pracodawca nie czuje się winny popełnienia zarzucanego przez inspektora pracy wykroczenia, za które ma zostać ukarany mandatem, może odmówić jego przyjęcia. Skutkiem takiego działania jest skierowanie do sądu wniosku o ukaranie i rozstrzygnięcie o odpowiedzialności pracodawcy.
Serwis Prawno-Pracowniczy Nr 30/04 z dnia 27.07.2004
Japartka26-07-2004 18:29:21   [#06]
Dzięki bardzo za informacje.Czy sekretarka, pod moją nieobecność (jestem na urlopie) może udostępniać jakiekolwiek dokumenty inspektorowi PIP-u? Jak to jest też z tą służbą bhp w szkole? Czy faktycznie wystarczy SIP, gdy moje uprawnienia służb bhp straciły ważność, a mam do 20 pracowników? Jakie więc w myśl art.237 ma za zadania w szkole służba bhp (zatrudniłam na umowę- zlecenie Inspektora bhp) a jaki dyrektor?
Gaba26-07-2004 18:45:05   [#07]
NIE!
Janusz Pawłowski26-07-2004 18:58:48   [#08]
Gabo - na które pytanie udzieliłaś odpowiedzi?
Gaba26-07-2004 21:15:14   [#09]
o, jak widzę, to tak ogólnie sobie powiedziałam nie - z tego, co sobie przypominam, to na pierwsze pytanie, o tę sekretarkę, która ma kogoś wpuszczać.
bes4027-07-2004 00:06:42   [#10]

W wystąpieniu PIP mam takie wnioski:

1."Terminowe wydawanie pracownikom świadectw pracy"

Sprawa dotyczyła sytuacji w 2002 r. Podpisałam w terminie, jednak sekretarka wysłała pocztą po dopuszczalnym terminie.

2."Kierowanie pracowników na wstępne szkolenia z zakresu bhp przed dopuszczeniem do pracy"

Przyjmowałam pracownika służby bhp, więc szkolonego miałam szkolić? (już nie pracuje).

3."Terminowe przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników".

Badanie było wykonane po terminie (4 dni).

Jak mam opisać sposób wykonania powyższych wystąpień i jakie terminy ich wykonania podać. Czy należy tylko się zobowiazać przestrzegania tych wniosków?

Pierwszy raz miałam kontrolę PIP-u - najlepsza z diet odchudzajacych!!!

Marek Pleśniar27-07-2004 00:14:51   [#11]

potwierdzam - kontrole dobrze robią na linię;-)

trzymaj się japartko dzielnie:-)

AnJa27-07-2004 11:05:25   [#12]
Potwierdzam - u mnie np. ok. 2 kg przybywa:-)
beera27-07-2004 11:07:21   [#13]

:-)))

za dużo zagryzacie  podczas kontroli ;-))))))))))))))))))))))))))))
Gaba27-07-2004 11:18:45   [#14]
po NIK-u przybyło mi też dwa, chyba!
Japartka27-07-2004 14:29:54   [#15]

To jjeszcze mam wstępnie szkolić inspektora bhp??? Tego jeszcze nie zrobiłam. W ogóle te "pip-y" to jakaś .......... Ten "mój inspektor" na umowę -zlecenie to specjalista od budów, piekarni itd, a umnie to nie bardzo ma czas pracować a za opracowanie ryzyka to nawet mi kolejną umowę o dzieło przedstawił. Chyba się wymotam z tej dyrektorskiej fuchy i zaoszcz edz e na czasie, zdrowiu i mandatach.

bes40, Musisz odpowiedzieć na to wystapienie pisemnie do tego inspektora, który Ci to dał i określić kiedy tooooo... wykonasz. Gdybyś nie mogła z jakichś tam przyczyn, ad pkt..... to prosisz o przesunięcie terminu realizacji ze względo na... tak jak to opisała Moniśka.

Moim błędem,podobnież największym , było to, że ja na to pismo w tym terminie nie odpowiedziałam i nawet podobno nie może mnie za to, że nie odpowiedziałam ukarać, ale nie znalazłam tego w przepisach. Karać mogą za niewykonanie nakazu lub wystąpienia, a nie za brak odpowiedzi na pismo, ale czy to prawda?

Jak by Ktoś coś na temat tych mandatów, albo innych "ekscesów" PIP lub np Straży Pożarnej i bo i taką kontrolę miałam (oczywiscie SANEPID to norma !) to napiszcie, żeby można się jakoś bronić.

bes4027-07-2004 15:24:04   [#16]

japartka, podpowiedz proszę jak mam to wykonać, kiedy facet już nie pracuje a świadectwo pracy wysłane już rok temu tylko faktycznie po terminie(sprawa dotyczy nieszczęsnego bhp-owca).

Nie wiem jak mam wykonać rzeczy już wykonane (wysyłanie świadectw w terminie),a niektóre są niewykonalne (wstępne przeszkolenie faceta, który już nie pracuje?

AnJa27-07-2004 16:34:55   [#17]
Na razie:
1. mam okreslić kolor opraw w halogenach na stołówce,
2. iść na sparing naszej drużyny piłkarskiej,
3. napić sie wódki( dostałem kasę z rezerwy MENiS na remont)
Jak to wszystko wykonam spróbuję odpisac na temat kontroli wszelakich.

Generalnie: nalezy pilnować terminów wyznaczonych przez kontrole na odpowiedź, w odpowiedzi pisać, ze wykonano i wiecej sie błedy nie powtórzą, jak nie wykonano podac termin wykonania.
W ostatnim przypadku, na ok. 2 tyg. przed terminem wykonania prosić o jego przesuniecie - znany mi osobiście rekord z sanepidu to 12 lat.

W mordę - przecież wszystko własnie napisałem:-)
Gaba27-07-2004 16:59:18   [#18]
AnJA napisz do mnie na priva, chcę się o coś zapytać i nie jest to pytanie, gdzie te wódkę pijesz i czemu beze mnie?
Maryśka227-07-2004 21:59:04   [#19]

Chociaz zapewne istotne pytanie by to było ;-)

AniaN - ładnie to powiedziałaś: "Szkolenia powierzyć najlepiej fachowcom." W zasadzie się zgadzam, ale widziałam ostatnio takiego fachowca (!). Przyszedł na szkolenie, a jakże. Kazał przytargać magnetowid tudzież telewizor, bo pewnie razem te urządzenia winny... ;-)

A potem włączył kasetę i poinformował, że musi wyjść na chwileczkę.... No nóż się w kieszeni otwiera na takich fachowców. Następnym razem przygotuję sobie taką kartkę z napisem: USTERKA

MOże się jakiś fachowiec wystraszy...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]