Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Umowa na czas określony/ zwolnienie/ wczasy pod gruszą
strony: [ 1 ]
azikaj03-07-2020 23:20:24   [#01]

Mamy pracownika, któremu kończy się umowa 31.07, od 13.07 miał iść na urlop. Dzisiaj dostarczył zwolnienie i prawdopodobnie będzie już na nim do końca umowy jak nie dłużej. Zostały wypłacone wczasy pod gruszą i co w momencie jak ten pracownik na tym urlopie nie będzie? Czy dostaje świadectwo normalnie 31.07 i trzeba wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

rzewa04-07-2020 09:51:28   [#02]

dostaje świadectwo normalnie 31.07 i trzeba wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop

azikaj04-07-2020 10:23:47   [#03]

I nic się nie dzieje, że te wczasy pod gruszą zostały wypłacone?

AnJa04-07-2020 11:18:04   [#04]

Genneralnie nic.

Ale w regulaminach zakłądowych są często pozapisywane takie głupoty, ze mozłiwe iż to świadczenie wypłacono niezgodnie z zapisami.

Jeśli tak- dyrektor będzie musiał z tym żyć.

DYREK04-07-2020 11:37:26   [#05]

"Wczasy pod gruszą" czyli dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie powinien określać  opracowany regulamin zfśs. Prawo do tak określonego świadczenia mają wszyscy uprawnieni (pracownicy niepedagogiczni, nauczyciele, emeryci itd.).

Zapis z ustawy o zfśs dotyczący świadczenia urlopowego  i powiązania go z urlopem wypoczynkowym nie dotyczy szkół i placówek  prowadzących gospodarkę finansową na podstawie przepisów o finansach publicznych (OP - samorząd albo rząd) -> mają one obowiązek tworzenia zfśs i określenie jego wydatkowania na podstawie regulaminu uzgodnionego ze zz. 

Zatem świadczenie w tych placówkach nie powinno być powiązane z urlopem. Powinno być powiązane z wypoczynkiem. Zapisy ustawy o zfśs odnoszące się do szkół rządowych i samorządowych mówią o rożnych formach wypoczynku -> nie zawsze związane z urlopem (może to być np. wypoczynek świąteczny, wczasy emeryta, obóz zimowy dziecka, wycieczka do Wiednia w dniach ........  itp.) 

Emeryt, rencista, osoba na zasiłku przedemerytalnym, dziecko lub małżonek osoby uprawnionej nie zawsze ma  formalne prawo do urlopu. Ma natomiast prawo do ubiegania się o dofinansowanie wypoczynku np. organizowanego we własnym zakresie ("grusza").

Przyznanie oraz wysokość dofinansowania uzależniona jest od spełniania przez osoby uprawnione kryteriów wyłącznie o charakterze socjalnym, tzn. od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnejNie ma znaczenia wymiar lub długość trwania zatrudnienia lub urlopu

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]