Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kto zapłaci za egzaminy - nowe rosp. w spr. oceniania
strony: [ 1 ]
Chowański Krzysztof11-07-2004 22:30:55   [#01]

 

 W projekcie nowego ropzporządzenia są bardzo ciekawe pomysły. Moim skromnym zdaniem niektóre kłócą się między sobą: np.:

 

§ 29. 1. W klasie szóstej szkoły podstawowej dla młodzieży i dla dorosłych okręgowa komisja egzaminacyjna, zwana dalej „komisją okręgową”, przeprowadza sprawdzian poziomu opanowania umiejętności, określonych w standardach wymagań, ustalonych w odrębnych przepisach, zwany dalej „sprawdzianem”.

2. W klasie trzeciej gimnazjum dla młodzieży i dla dorosłych
komisja okręgowa przeprowadza egzamin,

§ 33. 1. Za organizację i przebieg sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w danej szkole odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.

 

§ 50. 1. Egzamin maturalny przeprowadza komisja okręgowa dwa razy w ciągu roku szkolnego - w sesji zimowej i sesji wiosennej.

 

 

§ 53. 1. Za zorganizowanie i przebieg egzaminu maturalnego w danej szkole odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.

 

Skoro egzaminy przeprowadza komisja to może i ona niechaj ponosi  koszty albo odpowiedzialność. Skoro jest taki zapis to dochodzi do sytuacji, że dyrektorowi szkoły za tę odpowiedzialność OKE winna zapłacić. Podobnie innym nauczycielom będącym w zespołach czy komisjach.

Kto poniesie koszty czasu pracy nauczycieli zaangażowanych w prace komisji, koszty dojazdu do innych szkół w przypadku oddelegowania i zastępstw za tego nauczyciela.

 

Idąc dalej może zmienić takze zapis rozporządzenia o konkursie na dyrektora szkoły . Może to powinien być konkurs na dyrektora szkoły i przewodniczącego zespołów nadzorujących czy komisji jednocześnie.

 

 Skoro jest taki zapis: cyt. "§ 55. 1. W uzasadnionych przypadkach dyrektor komisji okręgowej może powierzyć zespołowi egzaminacyjnemu powołanemu w danej szkole przeprowadzenie części ustnej lub nadzorowanie części pisemnej egzaminu maturalnego także dla absolwentów innej szkoły lub szkół, informując o tym dyrektorów zainteresowanych szkół na co najmniej 2 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego.

2. W uzasadnionych przypadkach dyrektor komisji okręgowej może podjąć decyzję o przeprowadzeniu całego lub części egzaminu maturalnego dla absolwentów danej szkoły lub szkół w miejscu niebędącym siedzibą szkoły.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, dyrektor komisji okręgowej powołuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego przeprowadzającego egzamin maturalny spośród pracowników komisji okręgowej.

 

Kto zapłaci szkole za egzaminowanie obcych absolwentów? Skro mogą być przypadki uzasadnione, to może może być tak i we wswzystkich przypadkach, że pracownik OKE będzie przewodniczącycm szkolnego zespołu egzaminacyjnego.

Projekt rozporządzenia reguluje również zasady postępowania w przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa. Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, dyrektor szkoły wstrzymuje wykonanie uchwały rady pedagogicznej, która jest niezgodna z przepisami prawa, a o wstrzymaniu wykonania uchwały niezwłocznie powiadamia organ prowadzący szkołę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego szkołę. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne. 

Dyrektor szkoły, po wstrzymaniu wykonania uchwały rady pedagogicznej, ma obowiązek powołać komisję, która przeprowadza postępowanie wyjaśniające, a w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych komisja przeprowadza także pisemny i ustny sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danego zajęcia edukacyjnego lub roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania. W projekcie zastrzeżono jednak, że ustalona przez komisję ocena klasyfikacyjna z zajęcia edukacyjnego oraz ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od oceny ustalonej przez nauczyciela lub wychowawcę. Ocena ustalona przez komisję może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.

Mam kolejne pytanie - jakie są zasady postępowania w przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa- w wyniku czego została zawyżona. Czy także przeprowadzamy egzamin i ustalona ocena nie może być wyższa?
 

MENiS w uzasadnieniu twierdzi, że

Rozporządzenie nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

 

I ma pewnie racje. Zwali całą robotę na szkoły, dyrektorów i nauczycieli , na budżety szkół. Subwencja z tego tytułu myślę, że powinna wzrosnąć. O kosztach pisałem wyżej.

Marek Pleśniar11-07-2004 23:24:54   [#02]

chyba zajmowaliśmy się tym tu:

http://oskko.edu.pl/oskko/ocenianieiklasyfikowanie04-2004.html

dyskusja była tu:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=5177&st=98765

wyniki jej tu:

http://oskko.edu.pl/oskko/ocenianieiklasyfikowanie04-2004/stanowisko_oskko.htm

szkoda że Twoje uwagi nam się minęły z konsultacją

Chowański Krzysztof12-07-2004 20:24:48   [#03]
Śmiem mieć pewność, że rozporządzenie to bedzie jeszcze wielokrotnie aktualizowane. Niemniej jednak pytania ciagle są aktualne. Nie udawajmy, że nie ma problemu kiedy on jest.
bogna12-07-2004 23:53:14   [#04]

raczej nie udajemy ;-)

a co proponujesz?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]