Forum OSKKO - wątek

TEMAT: egzamin sprawdzający
strony: [ 1 ]
syljak05-06-2020 19:18:57   [#01]

Czy uczeń może pisać egzamin sprawdzający jeżeli ma wystawioną ocenę niedostateczną na koniec roku?

Reguluje to statut czy są jakieś wyższe regulacje w tej sprawie? Inne oceny jasne, ale jedynki?

Jeżeli tak to po co jest egzamin poprawkowy?

Skimir05-06-2020 20:41:59   [#02]

O jakim egzaminie sprawdzającym myślisz?

syljak05-06-2020 20:49:09   [#03]

Jeżeli uczeń lub rodzic uważa że ocena wystawiona jest zaniżona.

My nie mamy czegoś takiego w statucie i rodzic piekli się, że statut jest niezgodny z prawem

 

Skimir05-06-2020 20:58:07   [#04]

Ale ten uczeń / rodzic kiedy tak uważa?

Formalnie.

Etap pierwszy - ocena przewidywana - tutaj Statut określa tryb i warunki uzyskania oceny wyższej niż przewidywana. Jeśli tego nie macie to rodzic ma rację. Powinien otrzymać formalną informację o ocenie przewidywanej i powinien móc wnioskować o ocenę wyższą. Czy się umożliwi uczniowi uzyskanie takiej oceny czy nie to zależy od warunków określonych w statucie... (jestem zwolennikiem jak najmniejszego blokowania dostępu do możliwości "sprawdzenia się" ale wymaga to jasnych i dobrze sformułowanych wymagań edukacyjnych).

Drugi etap - zastrzeżenie od rocznej oceny ustalonej. Rodzic takie zastrzeżenie składa do dyrektora ale co do zasady nie może ono mieć powodu - bo uczeń został oceniony za nisko, tylko powinno wskazywać uchybienia od strony prawnej. Np. brak poinformowania o ocenie przewidywanej... itp. wiele innych. Dyrektor rozpatruje zastrzeżenie tylko w kwestii zgodności z prawem (nie odnosi się do poziomu umiejętności ucznia).

Etap trzeci - egzamin poprawkowy (zgodnie z zasadami) jeśli ocena niedostateczna pozostanie.


post został zmieniony: 05-06-2020 20:59:05
syljak05-06-2020 21:40:32   [#05]

Dziękuję za odpowiedź. Uczeń po uzyskaniu informacji o ocenie przewidywanej otrzymał od nauczyciela możliwość poprawy i do niej przystąpił, ale niestety efekt był żaden. Stąd teraz kolejna próba uzyskania możliwości dalszej poprawy, tym razem składając podanie do dyrektora. Moje wątpliwości budzi tylko to, czy od oceny niedostatecznej też może. Z rozporządzenia wynoszę, że tak, jeżeli spełni warunki zapisane w statucie. To oznacza, że nic nie traci przystępując do tego egzaminu.


post został zmieniony: 05-06-2020 21:42:39
MKJ06-06-2020 12:56:31   [#06]

Po pierwsze - rok szkolny się jeszcze nie skończył. Domyślam się, że do terminu ustalenia ocen rocznych jest jeszcze jakiś czas. Nie wiem, jakie macie zapisy w statucie, ale być może uczeń może jeszcze podjąć próbę uzyskania wyższej niż przewidywana oceny rocznej. I tak należy w tej chwili rozumieć wniosek rodzica - o umożliwienie podwyższenia oceny.

Jeśli nauczyciel ostatecznie ustali ocenę niedostateczną, to procedura taka, jaką opisał Skimir, z tym że mówimy o sprawdzianie wiadomości i umiejętności ucznia, a nie o żadnym egzaminie (kwestia poprawności semantyczno-lagalistycznej).

Skimir06-06-2020 15:18:53   [#07]

Dla tego warto w dużym stopniu formalizować kwestię uzyskania oceny wyższej niż przewidywana.

Wniosek rodzica/ucznia - przekazanie wymagań edukacyjnych na ocenę wnioskowaną - przeprowadzenie sprawdzianu potwierdzającego spełnianie lub nie, wymagań - krótka notatka o efekcie - formalna odpowiedź rodzicowi.

Wtedy jest wszystko jasne, nie ma niedomówień.

martek07-06-2020 18:37:12   [#08]

a, co powiecie na taki zapis w statucie jeśli chodzi o tryb wnioskowania o podwyższenie przewidywanej oceny rocznej:

....3) uczeń nie może wnioskować o podwyższenie oceny na 6.....

Mnie taki zapis bardzo zdziwił, dlaczego uczeń nie może wnioskować o podwyższenie oceny na 6, jeśli spełni inne wymagane kryteria?wiem , że ta kwestia ma być uregulowana w statucie, ale czy taki zapis nie jest przypadkiem niezgodny z prawem? 6 to- jedna z ocen w skali więc niby dlaczego nie można...

syljak07-06-2020 22:37:43   [#09]

Tak samo można by zapisać 1, bo jest egzamin poprawkowy. Myślę, że jest to niezgodne z prawem.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]