Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zmiany w arkuszu organizacyjnym wprowadzane przez organ prowadzą
strony: [ 1 ]
MMW28-05-2020 08:53:42   [#01]

Czy organ prowadzący ma prawo wprowadzać zmiany do arkusza organizacji, np. uciąć etat świetlicy i w takim kształcie zatwierdzić arkusz?

Nie wiem, czy dobrze myślę:

Zmiany w arkuszu może wprowadzać TYLKO dyrektor. Co w sytuacji, gdy organ nie wyraża zgody na kształt arkusza (ilość etatów w świetlicy)?

Jeśli wprowadzę teraz (28 maja) zmiany jestem zobligowana do zaopiniowania arkusza w nowym kształcie Związkom Zawodowym, a następnie jeszcze zostaje Kuratorium (tam przesyła organ prowadzący).

Każdy z tych organów ma określony czas na opiniowanie. Nie ma możliwości, aby "wyrobić się" do 29 maja.

Czy organ prowadzący może po prostu nie zatwierdzić arkusza w ustawowym terminie?

 

Przyznam, że jako niedoświadczony dyrektor mam z tą sytuacją kłopot.

Poproszę o podpowiedź. 

 

Zwojka28-05-2020 10:53:39   [#02]

a ja w tym temacie mam taką refleksję ... cieszę się, że mój arkusz organizacyjny jest już zatwierdzony ... bo szykuje się organ prowadzący do cięć w oświacie! teraz (chyba) to się już nie uda. Bo koniec maja blisko i czasu na dostarczenie wypowiedzeń nie ma ! ale w następnym roku szkolnym ... "drżyjcie nauczyciele" :-(

rzewa28-05-2020 11:23:30   [#03]

Jak najbardziej można rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem wręczając wypowiedzenie w czerwcu a nawet w lipcu - oczywiście TYLKO na podstawie art 20 KN

O liczbie etatów na świetlicy czy w bibliotece decyduje organ prowadzący a nie dyrektor - dyrektor może rozporządzać tylko tym co ma w planie finansowym a planu finansowego na rok 2021 jeszcze nie ma więc nie może ocenić czy go "stać" czy nie na tyle etatów - wobec tego na każdy etat musi mieć zgodę OP

Jeśli OP nie wyraża zgody na taką liczbę godzin np. świetlicy jaką wpisał w arkusz dyrektor, to arkusz jest sprzeczny z prawem i dyrektor MUSI dostosować go do przepisów prawa tj. wpisać taką liczbę godzin na jaką ma zgodę OP.

Jeśli tego nie zrobi, to OP może wyciągnąć w stosunku do dyrektora konsekwencje, WSZELKIE, do odwołania ze stanowiska włącznie

Ew. zmiany w arkuszu wprowadzone przez dyrektora PO złożeniu arkusza do OP nie muszą, a nawet nie mogą być opiniowane w zz-tach, gdyż arkusz od 21.04 do zatwierdzania pozostaje w gestii OP i OP decyduje o przebiegu procedury jego zatwierdzania

Jeśli zostaną te zmiany wprowadzone PO zaopiniowaniu arkusza przez kuratora, a nie będą one dotyczyć dostosowania arkusza do uwag kuratora, to formalnie rzecz biorąc, wymagają one ponownego zaopiniowania przez kuratora. Ale to OP podejmuje decyzję czy przedłoży czy nie arkusz ponownie do zaopiniowania i to OP w razie czego będzie ponosił konsekwencje uchybień formalnych w tej kwestii

wobec powyższego dyrektorowi nie pozostaje nic innego jak wykonać natychmiast polecenie OP

Zwojka28-05-2020 11:41:32   [#04]

Odczytałam ... z duszą na ramieniu :-( w zatwierdzonym przez OP arkuszu (w kwietniu) również mogą nastąpić takie sytuacje? Różnie w oświacie bywało, ale nie było pandemii, która dotknęła wszystkich... ja te działania OP rozumiem, ale tego, że robi to za moimi plecami już nie rozumiem! ba nawet nie mam zamiaru zrozumieć ;-)

rzewa28-05-2020 13:25:48   [#05]

nic nie robi "za plecami" - informuje dyrektora, że musi ograniczyć wydatki i dyrektor ogranicza

zgodnie z zapisami ustawy o finansach publicznych OP może zablokować wydatki, czyli ograniczyć je doraźnie tylko do tych całkowicie niezbędnych - musi mieć do tego powód, czyli realne zagrożenie wykonania planu dochodów - w tym roku z powodu pandemii takie zagrożenie jak najbardziej istnieje

ewitex28-05-2020 13:26:19   [#06]

Czy muszę przesłać odpowiedź organu prowadzącego w sprawie arkusza do ZNP (związek chciał taką informację), jeśli organ prowadzący dokonał zmian (zmniejszył etat pedagoga, nie zgodził się na zwiększenie liczby pracowników niepedagogicznych)

rzewa28-05-2020 13:30:23   [#07]

jak ZNP poprosił to jak najbardziej możesz ich poinformować o zmianach, ale dopiero po otrzymaniu zatwierdzonego arkusza, bo dopiero wówczas zmiany te stają się faktem no i...

zatwierdzony arkusz organizacyjny jest informacją publiczną

jerzyk29-05-2020 01:31:49   [#08]

Rzewa.

( Tak z czystej ciekawości)  A w jaki sposób powinien OP poinformować dyrektora o ilości przyznanych etatów na tzw. gębę czy na piśmie?

rzewa29-05-2020 09:21:45   [#09]

obojętne - wszystko zależy od lokalnych stosunków

MMW29-05-2020 12:17:16   [#10]

Dziękuję bardzo za wyczerpujące wyjaśnienia.

Nie zamierzam walczyć z OP - rozumiem te zmniejszenia. I tak są "łagodne". Bardziej martwiła mnie sytuacja, gdy krótki czas na reakcję w ruchu służbowym zaburza tok konsultacji przy wypowiedzeniach.

Teraz jestem spokojniejsza, że moje kolejne działania nie będą obarczone błędnymi terminami.

Jeszcze raz dziękuję.


post został zmieniony: 29-05-2020 12:17:32
mou02-06-2020 10:28:10   [#11]

Mój arkusz nie został zatwierdzony. Zobowiązałem się, że dokonam zmian w jedynce, a mimo to nie został zatwierdzony...

OP chce, żebym dokonał "zmiany" w zerówce i ponownie ją złożył z data czerwcową...  No i uruchomił procedurę: związki, OP i ONP. Zobowiązał mnie do tego.

Czy to jest działanie zgodne z prawem? Można jeszcze zerówkę poprawiać? Przecież terminy z rozporządzenia już dawno minęły...

 

rzewa02-06-2020 12:23:34   [#12]

można poprawiać, ale... jeśli arkusz nie został zatwierdzony to nie ma podstaw, więc nie można, ponownie opiniować w związkach - jedynie OP powinien ponownie zaopiniować u kuratora

w przypadku arkusza nie ma możliwości "cofnięcia" go do dyrektora -> to OP musi doprowadzić do tego by arkusz mógł być zatwierdzony

robi to oczywiście we współpracy z dyrektorem - inaczej się nie da - ale arkusz cały czas jest "zarządzany" przez OP zatem dyrektor nie ma możliwości opiniowania go gdziekolwiek, gdyż już nim "nie rządzi"

dopiero gdy arkusz zostanie zatwierdzony i potem trzeba będzie coś w nim zmienić, wraca niejako pałeczka do dyrektora, który tworzy aneks do arkusza i przed złożeniem go w OP musi przedstawić zz-tom do zaopiniowania

póki arkusz nie zostanie zatwierdzony nie ma mowy o aneksie


post został zmieniony: 02-06-2020 12:25:23
matyldaa14-07-2020 11:53:20   [#13]

Jakie terminy obowiązują przy aneksie? Jedyne, co wyczytałam, to 4 dni robocze mają zz. Czy w takim razie mogę dać zz aneks już teraz (czekałam na orzeczenia, ale już je mam) i przekazać za kilka dni OP? Czy czekać (jeśli tak, to ile), że może coś się jeszcze zdarzy?

rzewa14-07-2020 15:14:35   [#14]

ja bym czekała

co najmniej do 20 sierpnia...

Marcin15-07-2020 10:43:57   [#15]

A po co się tak spieszyć??

KaPi16-07-2020 11:57:42   [#16]

czy w aneksie trzeba podać informację o kwalifikacjach zatrudnianych nauczycieli?

 

Marcin17-07-2020 09:20:30   [#17]

W załącznikach do Aneksu ściśle biorąc. U nas KO małopolskie wymyśliło że jeśli są jakieś zmiany w stosunku do Arkusza kwietniowego to należy je zapisać "wytłuszczoną czcionką" 

Ala20-07-2020 11:00:57   [#18]

a skąd masz taką informację?

Marcin20-07-2020 11:14:32   [#19]

Ze źródła czyli wizytatora który fizycznie opiniuje mój arkusz i dodatkowo:

https://kuratorium.krakow.pl/informacja-dotyczaca-opiniowania-arkuszy-organizacji-na-rok-szkolny-2020-2021/


post został zmieniony: 20-07-2020 11:21:36
matyldaa21-07-2020 09:12:16   [#20]

Czy w aneksie mogę mieć wpisaną tylko ilość godzin nauczyciela współorganizującego, czy trzeba te godziny  przypisać konkretnym nauczycielom?  Podobnie, jeśli chodzi o nauczanie indywidualne - ilość godzin, czy przepisanie konkretnym nauczycielom?


post został zmieniony: 21-07-2020 09:13:19
Marcin21-07-2020 09:57:55   [#21]

Trzeba konkretnym nauczycielom bo przecież wpisują tylko ilość oznacza że te godziny są na wakacie a w Aneksie do  arkusza trzeba mieć konkretnych ludzi

alis21-09-2021 08:51:42   [#22]

Do kiedy najpóźniej we wrześniu muszę oddać do organu prowadzącego arkusz organizacji pracy szkoły ze zmianami?

KaPi21-09-2021 08:55:19   [#23]

Jak masz ogarnięte zmiany, to oddajesz... jak pojawi się potrzeba nowych - szykujesz nowy aneks...

p 30 września OP nie idzie po opinię do KO

teoretycznie, zanim nauczyciele "z aneksu" przystąpią do pracy - aneks powinien być zatwierdzony...

teoretycznie...w realu czasami różnie bywa...

alis21-09-2021 09:59:42   [#24]

No dobra, zakładam, że arkusz oddaję do OP 27 września, to organ prowadzący do kiedy musi oddać do KO?

KaPi21-09-2021 10:30:16   [#25]

o ile dobrze pamiętam, OP ma 10 dni na zatwierdzenie (lub nie) i w tych 10 dniach powinien uzyskać opinię KO...

alis21-09-2021 11:08:28   [#26]

Dziekuję:)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]