Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Płacicie czy nie? Jak jest u was
strony: [ 1 ]
Gaba08-07-2004 21:04:13   [#01]

Czy za 11.06 (Boże Ciało) oraz 12.06 (dzień wolny od zajęć dydaktycznych) zapłaciliście godziny ponadwymiarowe? Jaka jest podstawa prawna?

Jeden z młodych nauczycieli bardzo (!!!) się awanturuje o nadgodziny za ten dzień wolny i ów piątek!

Domaga się ponadto godzin ponadwymiarowych za inny czwartek i piątek, kiedy wziął urlop bezpłatny, robi to tak agresywnie i ... (szkoda gadać), że będę musiała odpowiedzieć pisemnie, by młodzieńca sparować i nieco przytemperować, bo miarę dziś przebrał, ubliżając dziewczynom z księgowości.

zofijka08-07-2004 21:34:20   [#02]
nie płaciłam, dni wolne od zajęć dydaktycznych
Mawo08-07-2004 21:39:08   [#03]
My też nie płacimy. Te sprawy reguluje rozporządzenie MEN (29 .09.2000 r.)
w sprawie dodatków oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw
§ 6
4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4 gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym
Maryśka208-07-2004 22:05:32   [#04]

I nic dodać nic ująć.

My też nie płacimy zgodnie z rozporządzeniem przytoczonym przez Mawo.

gosienka08-07-2004 23:12:57   [#05]
My też nie i dla wszystkich jest to oczywiste niezależnie od stażu
Janusz Pawłowski08-07-2004 23:15:10   [#06]

Myślę, że należy jednak dodać.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 29 września 2000 r.
w sprawie dodatków oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej, a także w sprawie dodatku motywacyjnego i służbowego dla nauczycieli zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych w urzędach organów administracji rządowej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisjach egzaminacyjnych oraz w jednostkach organizacyjnych sprawujących nadzór pedagogiczny

Gaba prowadzi szkołę prowadzoną przez samorząd, a nie organ administraci rządowej, więc to rozporządzenie nie dotyczy Jej nauczycieli.
Ta sprawa powinna być uregulowana przez regulamin wynagradzania ustalony przez Gabowy OP.
A jak nie jest to ... Gabowy OP se interpretuje tak jak interpretuje - i do momentu ew. rozstrzygnięcia przez sąd to będzie stanowić podstawę prawną.

Janusz Pawłowski08-07-2004 23:16:45   [#07]

A!

Dodam tylko, że dla mnie to też oczywiste, że się nie płaci - ale tak na rozum i zdrowy rozsądek
Sądy jednak nie kierują sie rozumem, ani zdrowym rozsądkiem - ale tym co zrozumieją z prawa na podstawie którego wydają wyroki.
bogna08-07-2004 23:50:26   [#08]

przy takiej interpretacji

odnoszę wrażenie, że przez wydłużenie roku szkolnego

troszkę na nas zaoszczędzono :-(

pracujemy tydzień dłużej - bo w ten sposób odrabiamy m.in. piątek po Bożym Ciele, 2 maja i coś tam jeszcze.

Za ten "ukradziony " tydzień wakacji dostałabym (w poprzednich latach) średnią wakacyjną za nadgodziny.

A tak dostanę zero?

Czuję się oszukana :-(((

gosienka08-07-2004 23:57:49   [#09]
u nas takir sytuacje / dni / uregulowano w regulaminie OP
Gaba09-07-2004 08:13:06   [#10]

ponadwymiarówki - zbieranie myśli

czytam to dobrze znane rozporządzenie - nie ukrywam, że w pracy zobaczę ponownie też uchwałę gminną w sprawie jw. - ale mam rzeczywiście odkrycia (sprawdzę więc moja księgową) - np.:

- rok szkolny zaczyna się w środę - nie płacimy

- 14 października w środku tygodnia - nie płacimy...

- uczymy się do... np. czwartku w grudniu - to nie płacimy...

- 1 stycznia w tygodniu - nie płacimy...

- egzaminy w środku tygodnia - nie płacimy...

- tydzień przed i tydzień po feriach wielkanocnych - nie płacimy...

- 1 lub 11 listopada oraz 1 lub 3 maja w środku tygodnia nie płacimy

- Boże Ciało - nie płacimy...

- ostatni tydzień przed rozdaniem świadectw - nie płacimy (bo przecież w piątek się rozdaje świadectwa, nie są to zajęcia dydaktyczne, chyba  że się uczymy, a świadectwa do odbioru u sekretarki)

- a jak jest inna organizacja dnia - bo jest święto szkolne, uroczystość, skrócone lekcje (bo np. sztandar jest święcony, prezydent przyjechał - ot, zawsze dwa - trzy dni są takie w szkole - i nie ma zajęć dydaktycznych - ) to też nie płacimy?

Zgodnie z tym rozporządzeniem - nie płacimy?

beera09-07-2004 08:26:30   [#11]

gabo-

przeczytaj janusza raz jeszcze- to rozporządzenie dotyczy szkól prowadzonych przez administrację rzadową- nie takich jak nasze

sprawdź uregulowania wewnetrzne

Gaba09-07-2004 08:34:44   [#12]

gdy pytam na forum - to zawsze chcę sprawdzić

- Asiu, oczywiście, że sprawdzę jeszcze raz uchwałę (u nas np. nie płaci się w ostatnim tygodniu zajęć), okey - ale gdyby tak czytać to rozporządzenie i być szkołą, to... nie płacimy! Mnie właśnie te uregulowania intereresują - jakie są regulaminy czy uchwały OP, jeszcze z innych względów mamy do zaopiniowania dodatek dyrektorski...
Gaba09-07-2004 08:35:52   [#13]
Księgowa sprawdzę - czym się kieruje, żeby się mi przestali sprzeczać, mam mądrą księgową, ale uczy sie dopiero, ze w szkole rządzi KN, a nie dyrektor!
Spayk09-07-2004 12:13:22   [#14]

Władza jak mówi że nie zapłaci to nie zapłaci, a jak mówi że zapłaci to mówi...

A swoją drogą skoro mam y rok przedłużony, żeby odrobić Boże Ciało, to znaczy że zostało odpracowane czyli powinno być zapłacone

Ryszard09-07-2004 13:44:13   [#15]

jeśli w §6  pkt 5 potraktujemy jako instrukcję do pkt.4 to ewidentnie należy płacić.

ja płacę. pozdrawiam.

Ryszard09-07-2004 13:45:19   [#16]
oczywiście za 12.06
Mawo09-07-2004 14:19:13   [#17]
Do Janusza: zdecydowana większość organów prowadzących opiera się właśnie na tym rozporządzeniu, ale może się mylę.

Oto fragment uchwały mojego organu:

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni,

w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Ale na szczęście dalej precyzuje:
Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z:
a) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,
b) wyjazdem dzieci na wycieczki lub na imprezy,
c) chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, trwającą nie dłużej niż tydzień,
d) rekolekcjami,
e) udziałem nauczyciela w konferencjach metodycznych,
f) Dniem Edukacji Narodowej - traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.

Do Gaby: ja ust. 4 i 5 rozporz. rozumiem inaczej - od tygodniowej liczby godzin ponadwymiarowych odejmuje się te, które nie zostały zrealizowane w dni wolne od pracy i z powodu nieobecności nauczyciela w pracy.

Za 12 czerwca nie płaciliśmy.
Mawo09-07-2004 14:23:54   [#18]
Przepraszam, oczywiście za 11 czerwca.
fredi09-07-2004 14:48:15   [#19]

dodam jeszce watpliwości związane z 21 czerwca ( dzień wolny w ZSZ).

W zespołach szkół tworzy to różne sytuacje w zależności od przydziału czynności.

to jest nowa rzecz i większość OP na to nie zareagowała ( nie zmieniono regulaminów).

Janusz Pawłowski09-07-2004 15:44:01   [#20]

Do Mawo

"zdecydowana większość organów prowadzących opiera się właśnie na tym rozporządzeniu, ale może się mylę"

Nie mylisz się - to oczywiste.
OP tak jak my na forum - nie chce im się wymyślać nowych rzeczy, więc szukają gdzieś wzoru na którym mogłyby zbudować swój regulamin.
Czyli znane z forum: "Mi też wyślij, proszę."

Niemniej jednak nikt z nas na pytanie: "Czy posiada Pan/Pani regulamin WSO nie mówi: Nie, ale ma go Asia, u mnie więc jest tak samo."
Innymi słowy - aby jakiś zapis regulaminu wynagradzania OP obowiązywał, to musi on w tym regulaminie się znaleźć - nie wystarczy, że ma ten zapis w swoim regulaminie Krysia (MENiS) w szkole prowadzonej przez administrację rządową.

Nie mówiąc już o tym, że na tym forum znalazłbym kilkanaście osób, które mają inne zapisy niż Asia, bo mają swoją wizję WSO.
Podobnie może się wydarzyć w regulaminie wynagradzania OP.

beera09-07-2004 18:26:40   [#21]

hm...

KTOŚ MA INACZEJ  JAK JA????

 to Ci dopiero ;-))))

Jesli ktoś pyta na forum, to tak jak napisala gaba- chce sprawdzić jak stanowia przepisy i zobaczyc jak u nas sie te przepisy interpretuje i stosuje.
No to albo chcemy udzielać sobie takich wlasnie odpowiedzi- czyli opierając się o przepisy i wlasne doswiadczenie w tym względzie, albo uznajemy, ze nasze doświadczenia w tym względzie, to przepisy prawa;-) ( a wtedy klops ;-)))

U nas- nie płaciliśmy. Dzień był wolny od zajęć dydaktycznych

Gaba09-07-2004 19:45:26   [#22]

jednak problem - krakowscy dyrektorzy liczą jak rozp. każe!

A ja se oglądnęłam uchwałę OP - tam nic nie ma!. Boję się, że był to jakiś dokument, które w papeirzyskach nie mam (bo go gdzieś zabagnił poprzednik). Nie czuję się z tym dobrze.

- może ktoś z Krakusów ma aktualny regulamin (nie lubię tego lęku, że to, co mam jest od zawsze nieaktualne, albo tylko ja nie mam, albo...)

Janusz Pawłowski09-07-2004 21:16:19   [#23]

Gabo

Krakowscy dyrektorzy liczą jak rozporządzenie każde z dwóch powodów:

  1. Pierwsza część z nich tak liczy, bo wydaje im się, że to rozporządzenia każe również im tak liczyć - tu są w błędzie, ale gdy się o nim zorientują, to zaczną liczyć jak druga częśc dyrektorów.
  2. Druga część dyrektorów liczy tak jak każe rozporządzenie, choć wiedzą, że nie każe im, ale uznają to za dobry i słuszny pomysł, aby zastosować go u siebie. No - po prostu - jakoś trzeba liczyć - gdy nie wiadomo jak, to się patrzy jak liczy kolega (tu: szkoły administracji rządowej).
    I - jest to jakiś sposób na życie - w razie kontroli zamacha się kontrolerowi rozporządzeniem jakimś przed nosem - kontroler i tak się nie zorientuje, że nie tym akurat powinno mu się machać przed oczyma.
    Sam bym tak zrobił, skoro mój OP nie stanął na wysokości zadania i sobie nie poradził z tym do czego zobowiązuje go ustawa.
Liwa09-07-2004 22:07:18   [#24]
Wracam do 12.06.W dziennikach lekcyjnych na jednej końcowych stron jest tabela "Zestawienie obecności uczniów"(chyba taki tytuł) i kolumna " Lekcje nie odbyły się z innych powodów niż sobota, święta i ferie".Czy 12.06.2004 traktujemy jako ten inny dzień , czy może jako ferie i nie wykazujemy go tam?
Mawo09-07-2004 23:23:55   [#25]

Do # 20

Januszu, oczywiście masz rację. To wyjaśnienie jest... bardzo obrazowe :-)
Rycho09-07-2004 23:24:29   [#26]

gaba, jednak jest

w uchwale o tym. Załącznik nr 5 do uchwały na temat wynagradzania nauczycieli, dodatków, itp. Nie pamiętam dokładnej nazwy uchwały.

Tam jest rzeczywiście tak, jak w rozporządzeniu.

Tak więc Janusz, i jedni, i drudzy krakowscy dyrektorzy liczą dobrze ;-)
Janusz Pawłowski09-07-2004 23:32:44   [#27]
Też, Rychu, na to liczyłem. ;-)))
Gaba09-07-2004 23:48:10   [#28]
a ja nie na "to" - tylko na Was liczę! Mówisz załącznik, poczytam i załącznik. Bardzo czuję się niepewnie, jeżeli chodzi o akty prawa lokalnego sprzed wrzesnia 2001, po prostu muszę je załatwiać od kogoś, może jest i tak, że nie mam tego załącznika...
Janusz Pawłowski10-07-2004 00:06:10   [#29]

No to masz tu Gabo:
http://www.cyfronet.krakow.pl/mk/rmk/uchwaly/show_pdf.php?id=4409

Myślę, że warto nauczyć się zaglądać na witrynę Rady Miasta własnego miasta, aby tam znajdować to, co ona tam dla swoich "podopiecznych" umieszcza.

Rycho10-07-2004 00:34:34   [#30]

no i jeszcze

masz to Gaba na płytce od OP, którą dostałaś przy okazji arkuszy organizacyjnych.

:-)
Max3612-07-2004 13:25:48   [#31]
Nie płacimy. Za nadgodziny płaci się tylko za te zrealizowane, a te dni były wolne o zajęć dydaktycznych. Zresztą miałem podobny przypadek w ubiegłym roku, ale w końcu nauczycielka po moim wyjaśnieniu się wycofała z roszczeń.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]