Forum OSKKO - wątek

TEMAT: termin komisji kwalifikacyjnej
strony: [ 1 ]
Alda07-07-2004 09:39:11   [#01]
Mam zapytanie- czy posiedzenie komisji kwalifikacyjnej (chodzi o awans na kontraktowego) może się odbyć w sierpniu? W rozporządzeniu jest mowa , że ....do końca roku szkolnego , a  KN wskazuje terminy : V,VI , VII?
Jolanta Szuchta07-07-2004 09:42:00   [#02]

Tak jak

w KN
Alicja B07-07-2004 13:19:53   [#03]

Rozporządzenie mówi, że jeśli nauczyciel kończący staż w danym roku szkolnym złoży wniosek wraz z dokumentacją do 30 czerwca, to postępowanie kwalifikacyjne lub egzaminacyjne musi odbyć się w tym samym roku szkolnym, a jeśli po 30 czerwca - to w roku następnym (styczeń, luty). Natomiast art. 9b ust. 3 KN precyzuje terminy posiedzeń komisji: styczeń, luty, maj, czerwiec, lipiec. I nie mogą być inne.

Pozdrawiam.

AnJa07-07-2004 15:18:24   [#04]
Jakoś nie zwróciłem dotąd uwagi, ale wyglada, ze akt wyższego rzędu (KN-Ustawa) jest bardziej precyzyjny niż na jego podstawie wydany akt niższego rzędu(Rozporzadzenie)
Rycho07-07-2004 16:05:24   [#05]
Nie ma tu żadnej nieścisłości.

Rozporządzenie nie mówi, że postępowanie może się odbyć do końca roku szkolnego, tylko, że musi się odbyć w tym samym roku szkolnym, jeśli wniosek zostanie złożony do 30 czerwca.

Jeśli tak, to komisja ma możliwość wypełnić przepis zarówno KN, bo jest cały lipiec na przeprowadzenie postępowania, jak i rozprządzenie, bo zakończy się ono w danym roku szkolnym.
beera07-07-2004 16:29:03   [#06]

poza tym

postępowanie kwalifikacyjne nie zamyka się posiedzeniem komisji.

Moim zdaniem zamknięciem postępowania kwalifikacyjnego jest wydanie - kolejno- zaswiadczenia, a potem aktu awansu zawodowego

Wiec:
Komisja- lipiec
koniec roku- koniec postępowania

Tak więc tym bardziej nie ma tu jakiś terminowych niescislosci

Interesuje mnie tylko takie coś:

termin komisji- 30 lipca, nie stwia się jeden z jej czlonkow trzeba nowy termin-  ten nowy termin  nie może być w lipcu- i co teraz- styczeń?

AnJa07-07-2004 16:40:33   [#07]
A musza być wszyscy? Nie kojarzę, ale chyba 2/3?

Oczywiście, co w przypadku braku wymaganego quorum ni wiem - przywrócenie terminu?
beera07-07-2004 16:47:13   [#08]

no, no

kurcze- jasne

jeden poniżej qorum

u mnie to np- 4 osoby

i ni ma 2

lub awansujący zatruł się w nocy i pluczą mu żołądek w szpitalu

wiecie- wyjątkowa sytuacja

a tu litości nie ma?
Anja- a co to- "przywrocenie terminu"

Bo nie czaję ja

:-)

AnJa07-07-2004 16:57:53   [#09]
Nie wiem - coś z KPA czy KPC - zachodzi w jakiś przypadkach, podobnie wstrzymanie biegu terminu- trzebaby poczytać, akurat na szukanie nie mam czasu a i nowa klawiaturka + mozilla jako przegladarka+openoffice mnie wkurzają.

Jesli bardzo potrzebne to ok.22 poszukam.
bogna07-07-2004 17:13:23   [#10]

KPA :-)

Art. 58. § 1. W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

§ 2. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.

§ 3. Przywrócenie terminu do złożenia prośby przewidzianej w § 2 jest niedopuszczalne.

Art. 59. § 1. O przywróceniu terminu postanawia właściwy w sprawie organ administracji publicznej. Od postanowienia o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie.

§ 2. O przywróceniu terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia.

Art. 60. Przed rozpatrzeniem prośby o przywrócenie terminu o wniesienie odwołania lub zażalenia organ administracji publicznej na żądanie strony może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia.

AnJa07-07-2004 17:25:42   [#11]
Dzięki !
Do Rycha - pewnie, że nie ma. Pisałem tylko o paradoksie pewnym - bo zwykle ustawa jest mniej konkretna od rozporządzena, a tu akurat jest inaczej.
AnJa07-07-2004 17:29:13   [#12]
Aha - gdzieś jest jeszcze o tym, co powinien zrobić organ administracji, jeśli z jego winy jakś czynnośc nie została dokonana.

Bo te konkretny art. to raczej w sytuacji, gdy ktoś bez własnej winy nie złozył teczki do 30 czerwca.
Leszek07-07-2004 17:32:45   [#13]

obawiam się Asiu, że będzie to styczeń...

KN ustala obligatoryjne terminy postępowań... i nic tu nie może w zakresie ich przekroczenia inna ustawa...

pozdrawiam

beera07-07-2004 17:42:57   [#14]

Leszku?

a mieliście kiedykolwiek proby tego "przywrocenia terminu"

?

Leszek07-07-2004 17:53:10   [#15]

mieliśmy tylko, zgodnie z art. 9h KN, stwierdzenie nieważności czynności podjętych z naruszeniem przepisów ustawy karta nauczyciela - a postępowanie w np. sierpniu byłoby takim naruszeniem...

pozdrawiam

AnJa07-07-2004 18:50:17   [#16]

Nie wiem jak to jest z tymi ustawami, zaistnienie sytuacji, o której Asia napisała wydaje mi się hipotetyczne mocno, ale wklejam fragmenty KPA i orzecznictwa:

Art. 36. § 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 (tu:ograniczenie do miesiąca lub 2) organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

§ 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu.

Art. 37. § 1. Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w myśl art. 36 stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia.

§ 2. Organ wymieniony w § 1, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości.

Wyrok NSA V SA 1131/02 OSP 2003/7-8/93

Zwłoka organów administracji publicznej w załatwieniu sprawy i naruszenie terminów określonych w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego nie może powodować ujemnych skutków dla strony.

wyrok NSA IV SAB 153/98

Z bezczynnością organu administracji publicznej mamy bowiem do czynienia wówczas, gdy w prawnie ustalonym terminie organ ten nie podjął żadnych czynności w sprawie lub wprawdzie prowadził postępowanie, ale - mimo istnienia ustawowego obowiązku - nie zakończył go wydaniem w terminie decyzji, postanowienia lub też innego aktu lub nie podjął stosownej czynności.

wyrok NSA IIISA 7348/98

Złożenie skargi na bezczynność przez stronę jest jej prawem, z którego może, lecz nie musi korzystać. Obowiązkiem organów państwa jest natomiast załatwianie spraw w terminach wynikających z ustaw O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organy mają obowiązek zawiadomić stronę, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

beera07-07-2004 18:54:44   [#17]

yhm

rozumiem
beera07-07-2004 18:58:15   [#18]

nie odświezylam, kurcze

Anja- hipotetyczne?

choroba awansujacego w terminie komisji, to wcale nie takie nieprawdopodobne;-)

i dzieki za orzecznictwo

:-)

AnJa07-07-2004 19:14:05   [#19]
Tam są duże uzasdnienia - i takie dla mnie mało zrozumiałe - tzn co do skutków, przywróceń terminów i takich tam mao zrozumiałych słówek z prawniczego slangu.

Co do prawdopodobieństwa: Choroba owszem - ale i  komisja aż 30 lipca?

Jesli to faktycznie  się zdarzy jednak bym kogoś madrzejszego zapytał.

Jeśli Leszek ma w tej kwestii praktykę, to bym na jego wersję stawiał jednak.

Chociaż coś się we mnie buntuje, zwłaszcza co do sytuacji: organowi nie udało sie zebrać komisji więc nauczyciel nie awansował.

Przy chorobie awansującego - to jakby mniej: bo podobnie egzamin gimnazjalny, dojrzałości.

Czyżby faktycznie oświata była państwem w państwie?
Leszek07-07-2004 19:55:43   [#20]

przy skorzystaniu z art. 37 po wyczerpaniu art. 36 KPA tworzy się "pętla" ponieważ na przeszkodzie stoi art. 9b.3 KN z terminami sesji... sąd nie może łamać ustawowego zapisu... jak zresztą widać po cytowanych orzeczeniach... 

zatem wracamy do początku...

czas na zmiany w oświatowym prawie pracy...

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]