Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
strony: [ 1 ]
Aroniowa28-01-2020 13:07:41   [#01]

Dzień dobry,

pewnie błądzę, ale na które rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania ppp należy się powoływać? Z 9 sierpnia 2017?

Czy jest jakiś tekst ujednolicony, bo nie mogę sobie poradzić?

 

We wszystkich rozporządzeniach w tytule wymienione są szkoły i placówki publiczne.

Na jakiej podstawie pomoc pp obowiązuje również szkoły niepubliczne?

Pozdrawiam i dziękuję

Kasia201228-01-2020 14:08:08   [#02]

Z ustawy prawo oświatowe

 

Art. 177. Do przedszkoli niepublicznych, oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych, niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek niepublicznych stosuje się odpowiednio art. 127 ust. 1-3 oraz przepisy wydane na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 5, art. 127 ust. 19 pkt 2 i ust. 20.

 

Art. 127. 1. Kształceniem specjalnym obejmuje się dzieci i młodzież niepełnosprawne, niedostosowane społecznie i zagrożone niedostosowaniem społecznym, wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Kształcenie to może być prowadzone w formie nauki odpowiednio w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i szkołach lub oddziałach integracyjnych, przedszkolach i szkołach lub oddziałach specjalnych, innych formach wychowania przedszkolnego i ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 7.

2. Indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym lub indywidualnym nauczaniem obejmuje się dzieci i młodzież, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub szkoły.

3.  Uczniowi objętemu kształceniem specjalnym dostosowuje się odpowiednio program wychowania przedszkolnego i program nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Dostosowanie następuje na podstawie opracowanego dla ucznia indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego uwzględniającego zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w ust. 10.

19. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia:

1)

2) warunki organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży, o których mowa w ust. 1, w innych formach wychowania przedszkolnego, przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, przedszkolach i szkołach lub oddziałach integracyjnych, przedszkolach i szkołach lub oddziałach specjalnych oraz w ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 7, uwzględniając szczególne potrzeby psychofizyczne i edukacyjne tych dzieci, rodzaje niepełnosprawności wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, szczegółowy zakres indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego oraz tryb jego opracowywania, a także zatrudnienie specjalistów do realizacji potrzeb dzieci i młodzieży, o których mowa w ust. 1.

20. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania, o których mowa w ust. 2, uwzględniając w szczególności wymiar godzin zajęć edukacyjnych realizowanych bezpośrednio z uczniem.

 

 

Art. 47. 1. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia:

5) zasady organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i placówkach, które powinny tworzyć warunki dla zaspokajania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów, w szczególności wspomagać rozwój uczniów i efektywność uczenia się;

Jot26-01-2021 17:23:53   [#03]

Czy zdarzyło się komuś z Was, żeby rodzic przyniósł opinię z ppp z zamazanymi zaleceniami dla rodziców? Jest adnotacja, ze zalecenia dla rodziców rodzic zostawia do swojej wiadomości...Fakt, że mógł jej w ogóle nie dać, więc  kierując się dobrem dziecka przyjęłam taką niepełną. Mogłam przyjąć taki niekompletny dokument?


post został zmieniony: 26-01-2021 17:32:21
Jot26-01-2021 17:59:42   [#04]

tzn adnotacja rodzica, że zostawia dla swojej wiadomości..

malmar1526-01-2021 20:37:10   [#05]

nie miałam takiej sytuacji

zresztą jest to dokument i rodzic może lub nie przekazać go szkole (czasem może wystąpić taka sytuacja)

u mnie rodzic dostarcza opinię/orzeczenie, na miejscu kserujemy cały dokument, a oryginał oddajemy

myślę, że w Twoim przypadku być może rodzicowi nie spodobały się wskazówki do pracy z dzieckiem w domu i nie chce, aby szkoła wiedziała

ja osobiście rozmawiałabym z rodzicem i próbowała wytłumaczyć, że tak się pracować dla dobra dziecka nie da, bo...

działania szkoły i domu powinny być spójne

analogicznie należało by zapytać, czy np. przedstawiając świadectwo pracy u nowego pracodawcy wymazałby z niego powód rozwiązania stosunku pracy z poprzednim ;-)


post został zmieniony: 26-01-2021 20:40:01
Jot26-01-2021 21:23:05   [#06]

No właśnie problem jest dość złożony...To, że uczeń został jednak przebadany to i tak sukces..Trudno mi sobie wyobrazić skuteczne działania nie znając zaleceń dla rodziców. No nic.Zobaczymy.

malmar1526-01-2021 21:29:37   [#07]

jeśli sytuacja jest złożona, to może być tak, że rodzic będzie oczekiwał oraz wymagał tylko i wyłącznie działań ze strony szkoły, a ze strony domu pozostanie tak, jak jest

często mówimy o sukcesie pedagogicznym tylko w stosunku do ucznia,

a ja myślę, że jako nauczyciele musimy też myśleć o tym, jak odnieść taki sukces w stosunku do rodzica

to czasem jest nie lada wyzwaniem ;)

Jot26-01-2021 21:50:36   [#08]

:-) dokładnie

Jot17-06-2022 21:03:35   [#09]

W jaki sposób w dobie zmniejszenia biurokracji podsumowujecie efektywność pomocy psychologiczno- pedagogicznej? Co u Was mają przygotować nauczyciele poza wpisaniem oceny postępów i wniosków dotyczących dalszej pracy z uczniem? Ta ocena idzie u nas też do indywidualnej teczki ucznia. Proszę podzielcie się doświadczeniem

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]