Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zespół Szkolno-Przedszkolny - statuty, terminy
strony: [ 1 ]
kaef01-07-2019 20:07:12   [#01]

W obejmowanym przeze mnie Zespole Szkolno-Przedszkolnym jest tylko jeden statut. Niedawno usłyszałem na szkoleniu (a także wyszukałem potem w Internetach), że Zespoły powinny mieć tyle statutów ile jest jednostek + jeden ogólnie regulujący pracę Zespołu. Czy jest to konieczne? Wychodziłoby zatem, że mam dwa statuty za mało.

Inna kwestia, jeśli faktycznie, dwa statuty za mało, to jak podejść do sprawy? Szkołę obejmuję od września? Uchwalać nowe statuty w ciągu roku? Od kiedy miałyby obowiązywać? Do kiedy muszą zostać uchwalone?

I ogólnie, jeśli ktoś ma jakieś rady na początek dyrektorowania, to zachęcam do dzielenia się :)

AnJa01-07-2019 20:26:49   [#02]

Nie ruszaj tego, co jest i działa.

W statucie sprawdz jednak nieprzecznosc jego zapisów z przepisami prawa i zgodnośc zawartości z przewidzianej prawem.

MKJ01-07-2019 20:32:26   [#03]

Każda szkoła wchodząca w skład zespołu musi mieć swój statut, który reguluje cele i zadania szkoły, jej organizację i organy, kwestie nauczycieli, uczniów i zasady oceniania. Natomiast zespół jako całość powinien posiadać statut, który reguluje kwestie finansowo-administracyjne i ewentualnie wspólność organów.

Statut szkoły uchwala rada szkoły, a jeśli RS nie została powołana, to robi to RP, więc z tym nie będzie problemu. Kompetencje do zmiany lub uchylenia statutu zespołu ma tylko OP, więc w tej sprawie trzeba się do niego zwrócić.

Nie zgadzam się z AnJa - ruszaj i spróbuj to wyprostować. Ale i tak możesz to zrobić tylko we współpracy z OP.


post został zmieniony: 01-07-2019 20:33:37
AnJa01-07-2019 20:45:38   [#04]

No to się różnimy.- przy czym ja jest od lat w forumowej mniejszości.

A MKJ jest kolejną osobą, która stoczyła się na odchylenie rzewowo-formalistyczne:-)

Dla mnie kluczowa jest tu funkcjonalnośc- jednostka organizacyjna z jednym statutem jest bardziej funkcjonalna niż z 3.
Czyli- dopóki nie otrzymałbym zalecenia w tej kwestii- nie ruszałbym

Owszem- w istniejącym stanie jest problem z kompetencjami w zakresie zmiany statutu zespołu - warto zajrzeć do pierwszego statutu nadanego przez OP- bez względu na to, co tam jest a statutu jest młodszy niż z ok.1999 i ulegał nowelizacji zgodnie z zawartymi tam regułami - stosowałbym się do jego zapisów.

 

 

MKJ01-07-2019 20:58:34   [#05]

Pomijając moje stoczenie się i wszystkie odchylenia, doradzam jednak próbę rozwiązania tej sytuacji z prostego powodu - właśnie kompetencji w uchwalaniu lub zmiany statutu. Statut zespołu może zmieniać tylko OP, zatem jeżeli wszystko, co istotne dla funkcjonowania szkoły znajduje się w statucie zespołu, to każda jego zmiana przeprowadzona przez RP może kiedyś zostać zakwestionowana i zrodzić poważne problemy.

rzewa01-07-2019 21:35:25   [#06]

najlepiej przygotować i uchwalić w pierwszym możliwym terminie statut sp i statut przedszkola

jeśli statut zespołu przewiduje, że w zespole jest jedna rp, to ta rp jest zarówno rp szkoły jak i rp przedszkola, zatem ta sama rp uchwala jeden i drugi statut

jeśli zapisy obecnego statutu zespołu są ok, to wystarczy odpowiednio je rozdzielić i wpisać do jednego z tych statutów lub do obu (w zależności od tego gdzie pasują)

natomiast sprawę statutu zespołu pozostawić w gestii OP (jeśli statut ten zawiera zapisy umożliwiające nowelizowanie go na poziomie zespołu, to usunąć z niego wszystko to co zostanie przeniesione do statutów sp i przedszkola)

i nie jest to mój wymysł a ustawy (u.P.o.), która określa zawartość zarówno statutu szkoły (art 98) jak i przedszkola (art 102) oraz w art 88 przesądza to, iż każda szkoła i placówka ma posiadać statut

natomiast podstawą uchwalenia statutu w szkole lub placówce jest art 80 ust 2 pkt 1 u.P.o., który nie przewiduje, by takie zdarzenie nie miało miejsca, co ma zabezpieczyć zapis art 82 ust 2 u.P.o., gdyż art 69 ust 1 u.P.o. gwarantuje funkcjonowanie rp w każdej szkole lub placówce


post został zmieniony: 01-07-2019 21:38:53
kaef01-07-2019 22:04:40   [#07]

Dzięki bardzo za informację o pp.

W statucie mam zapis: 10.Rada Pedagogiczna przygotowuje projekt Statutu Zespołu i dokonuje zmian w Statucie. 

Czyli dokonywać zmian mogę. Czy zatem dobrze rozumiem, że słuszną drogą byłoby:
1. Wyodrębnienie zapisów o SP i Przedszkolu.
2. Zbudowanie na ich podstawie statutów tychże.
3. To co zostanie stanowi statut Zespołu (przy czym, będzie od groma pustych ustępów i paragrafów, które będę musiał jakoś opisać? "Przeniesiono do statutu SP"?) lub uchwalić nowy statut Zespołu poprzez OP?

Będę jeszcze pytał i konsultował w OP, ale chciałbym iść z konkretnymi propozycjami i mieć o czym rozmawiać.

AnJa01-07-2019 22:23:15   [#08]

Rzewa - do głowy by mi nie przyszło twierdzić, żeś cos wymyśliła. Od wymyślania są glupsi od Ciebie. Ty tylko dokonujesz interpretacji ich wymysłów co prowadzi do tego, że jest jeszcze głupiej niż oni wymyślili:-)

robson16-07-2019 11:06:48   [#09]

Jeżeli szkoła zakładana jest od nowa (przejmowana od stowarzyszenia)- do kiedy trzeba uchwalić statut?

rzewa16-07-2019 19:03:06   [#10]

jedno wyklucza drugie... zatem nie kumam...

mika17-07-2019 11:26:57   [#11]

Robson, doprecyzuj: zakładana od nowa czy przejmowana. Jeśli od nowa to nie dostaniesz wpisu bez dołączonego statutu, przy przejmowaniu musisz zgłosić zmiany do wpisu w tym zmiany w statucie.

robson17-07-2019 13:22:09   [#12]

Z tego co wiem to zakładana od nowa

mika17-07-2019 15:28:15   [#13]

Czyli statu trzeba uchwalić i dołączyć do wpisu. Statu uchwala/nadaje OP.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]