Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Niepełnosprawni w stopniu lekkim posyłani na technikę.
strony: [ 1 ]
Kasiao04-04-2019 19:26:40   [#01]

Ponieważ rozporządzenie w sprawie ramowych planów już się ukazało, proszę o pomoc jak mam zorganizować takie lekcje i być w zgodzie z prawem.

Przeklejam to co napisałam w konsultacjach i proszę doświadczonych w prawie o poradę.

"Zdumiała mnie "instrukcja" jak to posyłanie dzieci na technikę ma wyglądać w praktyce (informacja MEN):

Zajęcia z techniki prowadzone są zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego z zakresu tych zajęć.  (przecież uczeń zarówno klasy 7 jak i 8 podstawę zrealizował w klasach 4 - 6; miał po 1 godzinie techniki. Podstawa przewiduje 3 godziny, a my niepełnosprawnemu fundujemy dodatkowe 4 - w ramach zrealizowanej podstawy).

Dyrektor szkoły umieszcza dodatkowe godziny zajęć przeznaczone na zajęcia z techniki w arkuszu organizacji szkoły, w takim wymiarze, jak zajęcia z drugiego języka obcego nowożytnego. (na jakiej podstawie prawnej???)

Uczeń otrzymuje ocenę z techniki, a zajęcia te należy dokumentować w dzienniku zajęć lekcyjnych, w którym wskazane są obowiązkowe zajęcia edukacyjne. ( jaka jest podstawa prawna do wystawienia oceny z techniki w klasie 7 i 8? Takiego przedmiotu nie ma w ramówce dla tych klas, jest tylko przypis 9 w załączniku nr 1, że uczeń uczęszcza na zajęcia techniki)

(a to już jest dla mnie curiosum ): W arkuszu ocen i na świadectwie wykreśla się drugi język obcy nowożytny i wpisuje ocenę z techniki - a na jakiej podstawie prawnej - w rozporządzeniu o dokumentacji taki uczeń ma mieć napisane zwolniony/zwolniona.

W przypadku jednego ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w klasach VII i VIII szkoły podstawowej, zajęcia z techniki są realizowane w oddziale klasowym razem z uczniami klas młodszych lub indywidualnie na podstawie wpisu w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.

Jak dobrze uczeń trafi, ma szansę uczyć się tego samego wielokrotnie:

z planu pasuje, żeby na jedną godzinę chodził z klasa 4a, a na drugą z 4b. W tym samym tygodniu, z dużym prawdopodobieństwem na ten sam temat. Ale jak będzie miał szczęście, to może mu się uda w kolejnym roku (jak już będzie w klasie 8) ponownie dopasować plan do klas czwartych - i pięć razy w swoim szkolnym żywocie "zaliczy" każdy temat z techniki przewidziany w klasie czwartej.

Przepisy prawa oświatowego wskazują dyrektora szkoły, jako osobę odpowiedzialną za organizację pracy szkoły. (koniec cytatu)

Zwróćcie uwagę, że tylko dzieci niepełnosprawne umysłowo w stopniu lekkim są wysyłane na technikę, pozostałe min. z dysleksją, sprzężonymi, autyzmem mogą być po prostu zwolnione i ich nikt na technikę nie wysyła.

Dzieci z orzeczeniem mają 2 godziny rewalidacji, niektóre zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, czasami logopedię - zgodnie z tym co jest w orzeczeniu. Dlaczego dodaje się właśnie im dwie godziny dawno zaliczonej/zrealizowanej techniki?

Rozumiem, że w skali kraju nie ma wiele takich osób, ale czy naprawdę nie ma szansy by im troszkę ulżyć? Podstawę mają taką samą jak uczniowie bez orzeczenia..."

Kasiao06-04-2019 14:02:03   [#02]

Podnoszę. Wiem, że czas ciężki, ale mam kilku takich uczniów i nie wiem co mam zrobić. Czy ktoś może poradzić jak zrobić to zgodnie z prawem (jakieś podstawy). Komentarz do opinii nie jest chyba wykładnią prawa?

olaszyma08-04-2019 13:20:54   [#03]

Pisałam już o tym wcześniej, kiedy ten kuriozalny przepis się pojawił i uważam że ma on znamiona dyskryminacji i segregacji osoby niepełnosprawnej i jako taki powinien być zgłoszony do RPD lub RPO.

olaszyma27-08-2020 12:20:33   [#04]

Podnoszę bo znowu mam ten problem. Uczeń klasy 7  będzie musiał chodzić na technikę z klasą 6. Instrukcja MEN podana powyżej Jest po prostu nie do ogarnięcia

dariuszn728-08-2020 09:37:47   [#05]

U mnie rodzice piszą podanie o objęcie ucznia nauką 2 języka obcego, nie mam zbyt wielu uczniów. Chodzą na 2 język mają minimalne wymagania do zrealizowania.

Kasiao28-08-2020 11:59:15   [#06]

U mnie wtedy gdy klasa ma niemiecki 3 uczniów idzie na specjalnie dla nich organizowaną technikę - mam dwie klasy integracyjne, po jednej ósmej i jednej siódmej - czyli kosztuje nas to dodatkowe 4 godziny techniki :-).

Roman Langhammer28-08-2020 19:04:47   [#07]

Co jest kompletną głupotą naszych przepisów... uczniowie Ci już mieli technikę. A dlaczego ktoś wymyślił, że technika, a nie np. muzyka albo plastyka... albo już lepiej dodatkowa godzina rewalidacji. Pożytek byłby większy.

olaszyma31-08-2020 09:21:37   [#08]

Właśnie tak Romanie. Podobna dyskusja w wątku który wklejam poniżej. I od tylu lat nikt z tym nic nie zrobił. A sprawa , jak napisałam wcześniej nadaje się do RPO.

 

https://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=60341&ux=11829&pst=11#pst11

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]