Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Świadczenia rzeczowe
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane06-05-2002 16:38:17   [#01]
Pracuje w prywatnej firmie, zajmuje sie miedzy innymi sprawami kadrowymi. Poszukujac informacji na temat nagrod i swiadczen dla pracownikow natrafilam na te strone. Znalazlam odpowiedz na jedno z pytan, ale kilka jeszcze mi pozostalo. Chodzi mi o nastepujaca sytuacje: pracownik postanowil rozwiazac z nami umowe o prace, szef w podziekowaniu za wspolprace wreczyl mu nagrode rzeczowa o wartosci okolo 1600 zł. Chcialabym wiedziec czy powinnam naliczyc i odprowadzic podatek od osob fizycznych i skladki od calej kwoty, czy naliczenia i odprowadzienia w/w obciazen powinnam wykonac jak gdybym naliczala wynagrodzenie na liscie plac? Dodam jeszcze ze moja firma zatrudnia okolo 10 osob i nie mamy  funduszu socjalnego (przy okazji czy to oznacza ze bony towarowe powinnam opodatkowac w calosci?)       Patrycja
Ewa z Rz06-05-2002 19:13:39   [#02]

Z tego co wiem, powinnaś doliczyć mu ta nagrodę do przychodu sporzadzając PIT 11, pamiętając o kwocie wolnej od podatku. Natomiast nie naliczasz żadnej zaliczki na podatek, ani jej nie odprowadzasz - on ten podatek zapłaci rozliczając się z fiskusem za ten rok. ponieważ zmienia pracę musi się sam rozliczyć.

A wszystko dlatego, że otrzymał to w postaci nagrody rzeczowej, bo jeżeli otrzymał pieniądze to należy doliczyć je do wynagrodzenia i odprowadzic nalezny podatek.

Gdybyś miała taka sytuację, ale przcownik nie odchodzi i życzy sobie by go rozliczał zaklad przcy, to naliczasz mu wszystko sporzadzając za niego zeznanie podztkowe.

Janusz z W06-05-2002 20:00:22   [#03]

To nie jest takie proste...

Jeśli nikt nie udzieli Ci pewnej odpowiedzi to radzę postarać się o takową w ZUSie. Wartość świadczeń rzeczowych wypłacanych z innych środków niż fundusz socjalny nie jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne. Nie jest zwolniona też z podatku dochodowego. W Twojej firmie pracownikom należy wypłacać świadczenie urlopowe. Moim zdaniem wszystkie nagrody rzeczowe jakie Twój szef daje pracownikom powinny zostać "oskładkowane" oraz opodatkowane. Nie jest wiadomość pocieszająca, ale jest. Powodzenia.
Ewa z Rz06-05-2002 20:06:57   [#04]

Jeszcze raz

Od nagrody rzeczowej nie naliczamy podatku w chwili otrzymania tej nagrody. Ale jej wartość doliczamy do przychodu pracownika, tak jakby otrzymał pieniadze. Podatek będzie zapłacony, gdy ten co nagrodę otrzymał będzie składał zeznanie podatkowe
Konto zapomniane06-05-2002 20:11:20   [#05]

to prawda...

To rzeczywiscie nie jest pocieszajaca wiadomosc. Świadczenia urlopowe nie sa zwolnione z podatku ale nie odprowadzam od nich skladek. A jesli chodzi o to ze powinnam wszelkiego rodzaju "bonusy" w calosci opodatkowywac i oskladkowywac zgadzalo by mi sie. Nie jestem tylko pewna jak mam to robic praktycznie. Tzn jesli np na Dzien Dziecka dostaniemy bony to czy powinnam wykazac to w PIcie 4 i naliczyc podatek i odprowadzic skladki?
Konto zapomniane06-05-2002 20:15:19   [#06]

a co ze składkami i zdrowotnym

Jeli wykazuje mu tylko przychod a podatek nalicza i placi sam, to mam mu te nagrode wykazac w deklaracji zus-u i odprowadzic za niego skladki, jak naliczyc zdrowotne?
Janusz z W06-05-2002 21:16:54   [#07]

Nie miałem jeszcze (na szczęście) takiego przypadku, ale...

Wydaje mi się, że należy pełną operację wykonać w miesiącu wydawania nagrody rzeczowej. Dlatego też należałoby od razu zabezpieczyć środki na składki oraz podatek. Widzę tu dwie możliwości: 1. Pracownikowi naliczamy składki (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) oraz zaliczkę na podatek od wartości nagrody i kwotę tę potrącamy z innych "nie rzeczowych" składników wynagrodzenia. 2. Wykazujemy wyższą wartość nagrody o składki i podatek, tak, by wyliczona kwota po potrąceniach stanowiła wartość nagrody. Wtedy oczywiście musicie przeznaczyć  na to większe środki. Podpowiadam tylko, że wyliczenie tej kwoty to podzielenie wartości nagrody rzeczowej przez liczbę 0,658449. Czyli w przypadku 1600 zł należy wykazać 2429,95 zł.
Konto zapomniane06-05-2002 22:02:10   [#08]

Szczęściarz to fakt

To drugie rozwiazanie bardziej mi odpowiada gdyz pracownika nie interesuje nic procz tego czy prezent dziala fiskus swoje dostanie a nawet wiecej. Teraz zostaje mi to tylko zaksiegowac. Januszu, nie zajmujesz sie przypadkiem rowniez ksiegowoscia?
1/ F-ra zakupu prezentu -moge ja zaksiegowac  albo na rozliczenie wynagrodzen albo na magazyn
2/ rozksiegowac liste plac tak aby na rozliczeniu wynagrodzen pozostala kwota rowna wartosci nagrody
3/ zamiast wyplaty gotowka lub przelewu zaksiegowac wydanie z magazynu
JAk ci sie wydaje czy to ma sens?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]