wątek: pomoc zdrowotna art.72
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 18 lipca 2008 r., sygn. akt II SA/Ke 270/08):
„z całego zawartego w art. 72 Karty Nauczyciela uregulowania nie wynika, aby wolą ustawodawcy było powierzenie podejmowania decyzji w przedmiocie przyznania nauczycielowi czy też emerytowi/renciście prawa do pomocy zdrowotnej dyrektorowi szkoły. Decydowanie o przyznaniu zasiłku i jego wysokości przez poszczególnych dyrektorów szkół, bez posiadania przez nich wiedzy o tym, jakie jeszcze pozostały organowi prowadzącemu środki do wykorzystania, ile wniosków zostało złożonych przez nauczycieli i emerytów z innych szkół, w praktyce byłoby niemożliwe, a w każdym bądź razie utrudnione i mogłoby doprowadzić do takiej sytuacji, że pomimo przyznania przez dyrektora szkoły komuś pomocy, z uwagi na wyczerpanie się przeznaczonych w budżecie środków finansowych nauczyciel faktycznie tego świadczenia by nie otrzymał".
III SA/Łd 601/07 - Wyrok WSA w Łodzi
"Sąd podzielił stanowisko organu nadzorczego, iż wolą ustawodawcy, określoną w art. 72 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, było powierzenie organowi prowadzącemu szkołę, a nie poszczególnym dyrektorom szkół, administrowania środkami na pomoc zdrowotną dla nauczycieli. Skoro organ prowadzący szkołę wyodrębnił w ramach swojego budżetu fundusz na cel określony w art. 72 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, zobowiązany był zgodnie z treścią tego przepisu do administrowania nim w samodzielnie."
zatem tzw. fundusz zdrowotny to kompetencja OP, a nie dyrektora szkoły
regulamin funduszu zdrowotnego uchwała np. Rada Gminy (zz opiniują)
środkami administruje np. Wójt
jeżeli powołano ciało doradcze np. komisję, to w regulaminie można spotkać taki zapis:
"Przewodniczący i członkowie Komisji zobligowani są do zachowania tajemnicy obrad i złożenia pisemnego oświadczenia o poufności informacji w tym przedmiocie – wg wzoru określonego w załączniku nr .... do niniejszego Regulaminu, oraz przestrzegania zapisów ustawy o ochronie danych osobowych." |