Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkoła niepubliczna a nauczanie religii - kontrola
strony: [ 1 ]
barwi10-09-2018 07:41:35   [#01]

Proszę o doradztwo w następującej kwestii : 

1. według prawa szkoła niepubliczna MOŻE organizować nauczanie religii. Więc nie musi, o ile zapisze to w Statucie szkoły i poinformuje rodziców przy naborze do szkoły. Tyle mówi prawo. 

2. Zatem pojawia się pytanie, czy Kuratorium Oświaty może w niepublicznej szkole podstawowej - która zdecydowała się organizować nauczanie religii - przeprowadzać kontrolę organizacji katechezy i realizację podstawy programowej nauczania religii ? 

proszę o Wasze opinie dziękuję 

AnJa10-09-2018 10:16:03   [#02]

Moim zdaniem takie kompetencje ma wydział katechetyczny kurii i ewentualnie organ dotujący. Ale możliwe że pod kątem zgodności organizacji z prawem może coś i K.O. Choć nie wiem co.

 

DYREK10-09-2018 10:17:28   [#03]

Jeżeli osoba prowadząca szkołę zdecydowała się na prowadzenie religii, to ich organizacja nie może być dowolna (ocena jest wpisywana na świadectwo szkolne). 

Z rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach .............

§ 4. Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii.  

(...)

§ 8. 1. Nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych. 

(...) 

§ 11. 1. Do wizytowania lekcji religii upoważnieni są odpowiednio wizytatorzy wyznaczeni przez biskupów diecezjalnych Kościoła Katolickiego i właściwe władze zwierzchnie pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych. Lista tych osób jest przekazana do wiadomości organom sprawującym nadzór pedagogiczny.

2. Nadzór pedagogiczny nad nauczaniem religii i etyki, w zakresie metodyki nauczania i zgodności z programem, prowadzą dyrektor szkoły (przedszkola) oraz pracownicy nadzoru pedagogicznego, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

3. W uzasadnionych przypadkach wnioski wynikające ze sprawowania nadzoru pedagogicznego mogą być przekazywane odpowiednio biskupowi diecezjalnemu Kościoła Katolickiego oraz właściwym władzom zwierzchnim pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych.  

DYREK10-09-2018 10:35:50   [#04]

Prawo oświatowe

Art. 180. 1. Nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami niepublicznymi sprawują właściwi kuratorzy oświaty (...)

AnJa10-09-2018 10:58:19   [#05]

Aha. Dowiedziałem sie więc.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]