Naturalnie! Jak najbardziej można tworzyć takie zespoły, pod warunkiem, że uchwała Rady będzie datowana po 4 maja 2002 roku, co już jest oczywiste. Ustawa z dn. 15 marca 2002 roku o zmianie ustawy OSO w art. 1 pkt 5 znosi zakaz tworzenia zespołów złożonych z sp i gimnazjum i wchodzi w życie 4 maja 2002 r. Art. 62 OSO przyjmuje wówczas brzmienie: art. 62. 1. Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.
1a. skreślony
1b. skreslony
1c. skreślony
2. Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w rozumieniu ustawy.
3. Utworzenie zespołu następuje w trybie art. 58, z tym że akt założycielski wymaga zaopiniowania przez rady pedagogiczne.
4. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek.
5. Organ prowadzący zespół szkół lub placówek albo szkół i placówek może wyłączyć z zespołu niektóre szkoły lub placówki, włączyć do zespołu inne szkoły lub placówki, a także może rozwiązać zespół za zgodą kuratora oświaty. W przypadku wyłączenia szkół lub placówek z zespołu oraz rozwiązania zespołu, przepisów art. 58 i 59 nie stosuje się.
6. Utworzenie zespołu, w którego skład wchodzą szkoły lub placówki albo szkoły i placówki prowadzone przez różne organy, może nastąpić po zawarciu porozumienia między tymi organami. Porozumienie powinno określać, który z organów będzie wykonywać zadania organu prowadzącego, sposób finansowania oraz tryb rozwiązania zespołu. Czyli tylko od organu prowadzacego zależy czy utworzy taki zespół, czy nie i kiedy to uczyni. Wynika z tego również to, że kurator w tej kwestii nie powinien się wcale wypowiadać - nie jego kompetencja... |