Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 1988 r., I PR 7/88, stwierdził m.in., że cele urlopu wypoczynkowego i urlopu dla poratowania zdrowia są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika.
Jeżeli nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia przez cały rok kalendarzowy, to nie może domagać się przyznania za ten rok urlopu wypoczynkowego.
Podobnie jeśli w przedszkolu był ustalony plan urlopów na 2017 r. (plan urlopów to nie jest to samo co planowana przerwa w pracy przedszkola) i zgodnie z tym planem urlop wypoczynkowy nauczyciela pokrył się z urlopem dla poratowania zdrowia – to wówczas urlop zdrowotny pochłania urlop wypoczynkowy.
W sytuacji opisanej w pytaniu (jeżeli nie opracowano planu urlopów) są dwie opinie:
- nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu faktycznie przepracowanego w danym roku kalendarzowym (odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej na zapytanie poselskie SPS-024-296/12);
- nauczycielowi należy udzielić urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze - nie ma podstaw do udzielania urlopu w wymiarze proporcjonalnym, ponieważ urlop dla poratowania zdrowia nie został przewidziany jako jedna z przesłanek uprawniająca do udzielenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym (art. 155 i następne ustawy Kodeks pracy).
Zatem decyzja należy do dyrektora i ewentualnie sądu pracy. |