Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop uzupełniający
strony: [ 1 ]
krystyna30-04-2002 00:35:12   [#01]

Wiem, że podobny wątek był już kiedyś na tamtym forum, ale sprawdziłam i na taką  (lub podobną) sytuację nie natrafiłam...

Otóż, nauczycielka kończy urlop macierzyński 15 maja. Oczywiście nie wykorzystała ferii zimowych.

Czy w związku z tym należy jej dołożyć te 14 dni, czy nie ???

Pytam Was, bo mam w tej sprawie 2 sprzeczne ze sobą opinie prawników,i co najgorsze,  każda z nich mnie w jakiś sposób przekonuje:

1.Ta na NIE - przecież pani X będzie miała za chwilę wakacje, których wymiar jest niewątpliwie wyższy niz 8 tygodni, więc do czego jej tu wyrównywać !

2. Ta na TAK - przecież pani X nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych, w związku z czym powinna dostać urlop uzupełniający w wymiarze 14 dni, a ferie letnie są kolejnym przysługującym jej urlopem, który wykorzysta w naturze.

Z tego "na NIe" wynika mi, że trzeba "chorować" powyżej 3 tygodni, żeby  rozpocząć jakiekolwiek uzupełnianie (przyjmując: ok.9 tyg.wakacji + 2 tyg. w zimie = ok. 11 tygodni urlopu ).....

 

Kończymy właśnie robić projekt, a żeby zadowolić oba organy jesteśmy już w stanie pomroczności jasnej !!! Więc to co napisałam wyżej, to mogą być jakieś straszne głupoty - pomocy !!!!!!!!!!!!!

Z góry dziękuję i pozdrawiam - Krystyna

Ewa z Rz30-04-2002 01:30:36   [#02]

Nie!

1. Odpowieź na nie, bo póki ma możliwość wykorzystania urlopu w całości niemoże być mowy o jakimkolwiek uzupełnieniu, które przysługuje dopiero wówczas, gdy n-el nie wykorzysta całego przysługującego mu urlopu, a czas ferii szkolnych się skończył.

2. Nie, bo urlop wypoczynkowy przysługuje za czas przepracowany, a uzupełniający wówczas, gdy z powodu choroby pracownik przysługującego mu (wypracowanego już!) urlopu nie wykorzystał. Czyli najpierw praca, potem prawo do urlopu a póżniej ewentualny urlop uzupełniający za czas przepracowany.

3. Gdyby rozstrzygnąć Twój dylemat na tak, oznaczało by to, że nauczyciel przebywający 11 m-cy na zwolnieniu lekarskim swój powrót do pracy zaczyna od urlopu uzupełniającego za okres zwolnienia. Jest w pracy, nie na zwolnieniu, ale na urlopie. Po urlopie znowu bierze zwolnienie i znowu może chrować 11 m-cy i dalej będzie miał urlop uzupełniający itd... No i nie mamy podstawy do zwolnienia bo okres choroby nie przekroczył roku... No i jak Ci się podoba ta sytuacja?

Marek N02-05-2002 16:12:56   [#03]

Niezupełnie!

Przebywałem na zwolnieniu 347 dni i po powrocie od razu skorzystałem z urlopu uzupełniającego (8 tygodni). Pobyt na zwolnieniu nie odbiera tego prawa.

W przypadku Krystyny masz rację, przysługuje nie mniej niż 8 tygodni urlopu i nauczycielka zdąży wykorzystać w czasie wakacji.
krystyna03-05-2002 23:11:04   [#04]

Tak jak Ewa myślałam i ja, tylko że pani X podała kilka przykładów koleżanek przebywających gdzieś tam w gminie na urlopach uzupełniających, była u prawnika i trochę nam namieszała w głowach...

Podobno istnieją w tej sprawie jakieś opinie, orzeczenia, wyroki (lub coś w tym stylu) Sądu Najwyższego, ale nie mogę ich nigdzie znaleźć.

Ewie dziękuję za zdecydowane NIE ! (nauczycielka i tak do końca roku doczłapie na L-4), a Markowi za NIEZUPEŁNIE !

Pozdrawiam - Krystyna

Ewa z Rz03-05-2002 23:39:10   [#05]

Jak to miło!

Takie podziękowanie dostac! No, no! :))

A co do szczegółów, to po niedzieli sie zorientuję i dam znac. Jezeli rzeczywiście są jakies wyroki to się do nich dokopię. Nie będzie to pierwszy przypadek absurdalności naszego prawa...

Basia05-05-2002 00:19:55   [#06]

znalazłam cos takiego:

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 4 kwietnia 1995 r.

I PZP 10/95

OSNAPiUS 1995/18 poz. 228
Monitor Prawniczy 1999/9 - dodatek - Zestawienie Tez 1999/7 - str. 1

Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że pozostając w stosunku pracy nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego.

 Do tego jest uzasadnienie, z którego wynika, ze nie swiadczenie pracy, a pozostawanie w stosunku pracy jest podstawą prawa do urlopu. poniewaz uzasadnienie jest długawe,  jak chcesz wysle na priva.
beera05-05-2002 12:09:32   [#07]

Juz jest późno i wszystko jasne..

..oczywiście tej nauczycielce nie należy się urlop uzupelniający tylko i wyłącznie z powodu tego, ze przysługujące jej 8 tygodni wykorzysta podczas wakacji.

Ale gdyby ta kobieta poszla teraz na zwolnienie, na ktorym przebywalaby do końca powiedzmy lipca- należałby się jej urlop uzypełniający jak najbardziej.

Ale Basiu- gdybys mogła i mi to uzasadnienie, to chętnie skorzystam. To co wiem, to wiem, ale fajnie miec pod ręka jakies takie różności..

Konto zapomniane15-12-2006 20:01:59   [#08]
Czy nalezy sie urlop uzupelniający i w jakiej wysokości po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia od 1.11.05 do 31.10.06. dzięki za informacje.
DYREK15-12-2006 20:30:56   [#09]
a czy można dostać po urlopie?
DYREK15-12-2006 20:34:40   [#10]

"Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 1988 r. III PZP 4/88 wyraził pogląd, iż cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym czasie. Jeżeli nauczyciel w okresie, w którym powinien być mu udzielony urlop wypoczynkowy, korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia, to prawo do urlopu wypoczynkowego zostało skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego. W świetle tego orzeczenia brak jest podstaw do przyznania urlopu wypoczynkowego nauczycielowi, który w okresie ferii szkolnych korzystał z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia."

http://www.kuratorium.gda.pl/index.php?c=307&d=2442

Konto zapomniane17-12-2006 12:04:11   [#11]
Ok, dzieki za informacje jest tyle różnych wersji, że się gubię, np, że należy się za wrzesieńi  październik 2005
Karolinamat08-02-2007 12:59:13   [#12]

a czy można zrezygnować z urlopu uzupełniającego (po urlopie macierzyńskim przypadającym w wakacje)?

czy wtedy płaci się może ekwiwalent?

AnJa08-02-2007 13:15:40   [#13]
nie można

nie płaci
Karolinamat08-02-2007 13:22:19   [#14]
czyli dajmy na to jeśli wychodzi urlop uzupełniający np. do 15.09, a nauczyciel chce przyjść już 01.09, to nawet na własną prośbę nie może???
AnJa08-02-2007 13:26:30   [#15]
nie może - pracwnik nie moze zrzec się przysługujących mu praw

a prawo mówi, że ma mieć uzupełniający (niekoniecznie 1-15, możesz dac później, jakby się uprzeć moznaby chyba dac mu 1 dzień bez zajęc w tygodniu przez jakiś czas, i niech wtedy ma ten niby urlop - można???bo kombinuje tylko ta)

enumeratywnie wymieniono też sytuacje, kiedy jest ekwiwalent zamiast uzupełniającego
pawik08-02-2007 13:29:34   [#16]

jeszcze raz

Nauczyciel w październiku zmienia zawód, rozwiązał umowę o pracę i zaczyna pracować na etacie nienauczycielskim. Urlop nauczycielski wykorzystał.

Czy należy mu się urlop z etatu nienauczycielskiego za 3 miesiące?

Karolinamat08-02-2007 13:36:09   [#17]
No niech będzie. AnJa dzięki. Ktoś mi namieszał i daltego poruszyłam ten wątek:-)
rzewa08-02-2007 14:51:35   [#18]

pawik

nie, nie należy się urlop - w tym roku kalendarzowym pracownik wykorzystał cały przysługujący urlop.
pawik08-02-2007 14:55:12   [#19]

rzewa

A odwrotnie - pracownik przechodzi w październiku na etat nauczycielski i np rozwiązuje umowę w grudniu. Czy wykorzystany urlop pracowniczy uwzględniamy, czy nie?
rzewa08-02-2007 14:56:46   [#20]
nie, należy się urlop proporcjonalny zgodnie z art 64 ust 5 KN, oczywiście, o ile to placówka feryjna.
pawik08-02-2007 14:59:30   [#21]
Zatem lepiej zmieniać pracę z pracownika na nauczyciela a nie odwrotnie;)
rzewa08-02-2007 15:01:02   [#22]
:-)))
pawik08-02-2007 15:07:56   [#23]
Coś czuję, że tłumy amatorów na takie "rarytasy" się zbiegną, gdy się dowiedzą;)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]