Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rozszerzenia w nowym liceum
strony: [ 1 ]
bena29-04-2002 22:21:28   [#01]

Zwracam się o pomoc do mądrych dyrektorskich głów i nie tylko.

Jak wiadomo w liceum ogólnokształcącym 2 do 4 przedmiotów uczeń będzie realizował w zakresie rozszerzonym. Część wydawnictw wychodzi z założenia, iż najpierw należy zrealizować zakres podstawowy nawet w tych klasach, w których ten przedmiot będzie rozszerzony, a następnie przystąpić do rozszerzenia. Konsekwencją tego jest zakup 5 podręczników na 3 lata nauki.

Wydaje mi się to mało sensowne, jeśli już od pierwszej klasy mam przydzieloną większą ilość godzin przedmiotu. Wolałabym po prostu realizować zakres rozszerzony, tym bardziej, że program podstawowy porusza te same zagadnienia lecz bardziej ogólnikowo. Po co mam 2 razy omawiać te same zagadnienia? Do dnia dzisiejszego byłam przekonana o słuszności swojego sposobu myślenia, jednak jedno z wydawnictw podając mi podstawę prawną w postaci Rozporządzenia MEN w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego z 2001r oraz Rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania zaburzyło mój spokój. W tekście tych rozporządzeń nie znalazłam odnośników do interesującej mnie kwestii.

Czy nie potrafię tego czytać? Czekam na pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź. Bena

Mariola29-04-2002 22:32:40   [#02]

bena

jestem nauczycielem matematyki i informatyki w LO

przejrzałam wszystkie swoje programy nauczania i nie znalazłam tego o czym mówisz tzn. w tych , które ja posiadam jest tak, że realizuje się program rozszerzony juz od klasy pierwszej np we WSiP'ie i JUCE i chyba Operonie (chociaż tego nie pamietam i nie mam przy sobie) tak jest.

U nas w szkole program rozszerzony bedzie realizowany od klasy pierwszej Chociaz jest jedno LO w którym jaż od kilku lat jest tak, że w klasie I i II realizują program podstawowy z klasy I-IV a w III i IV dzielą klasy od nowa na profile

Z tego co wiem i teraz też tak bedą robić.
My jednak nie (i całe szczęście)

bena29-04-2002 23:30:09   [#03]

dzięki za wsparcie

Rozmawiałam z przedstawicielami różnych wydawnictw i większość z nich widzi możliwość realizacji programu rozszerzonego albo od klasy pierwszej lub po realizacji programu podstawowego. Jednak Stowarzyszenie Oświatowców Polskich (program z geografii) wyraźnie zakłada opisaną przeze mnie sytuację. Na moje zapytanie o możliwość rozszerzenia od kl. I, podali te dwa rozporządzenia, które ponoć mówią o wymyślonym przez nich sposobie realizacji.

Chcę iść zgodnie z prawem, więc pytam!

Konto zapomniane29-04-2002 23:42:21   [#04]
czy programy rozszerzone w szkołach ponadgimnazjalnych realizowane są tylko w LO ( a technikum i Lic.Prof)  
....pierwszy raz robię ramówki do i jest to dla mnie baaaardzo ważne.
bena29-04-2002 23:49:26   [#05]

raczej w LO

Z rozmów z nauczycielami pracującymi w technikach i ew. liceach profilowanych wynika, że dyrektorzy przeznaczyli swoje godziny na przedmioty zawodowe. Oczywiście można rozszerzać każdy przedmiot pod warunkiem, że będą na to godziny.

Ciekawa jestem jak będą zdawali Nową Maturę przyszli maturzyści z przedmiotu do wyboru, który można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym a takiego nie realizuje się poza ogólniakami.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]