"Nauczyciel na swoją prośbę nie może przerwać urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 Karty Nauczyciela). Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który leczy nauczyciela, orzeka o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, na podstawie:
- wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego,
- wyników badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych oraz
- dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia
(§ 2 rozporządzenia MZ z 27 października 2005 r.).
Również lekarz określa czas trwania urlopu zdrowotnego. Spełnienie warunków określonych w Karcie Nauczyciela, a przede wszystkim dostarczenie orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, zobowiązują dyrektora szkoły do udzielenia takiego urlopu!
Czasami urlop zdrowotny "skraca się sam"
Zapamiętaj: Karta Nauczyciela przywiduje sytuacje uzasadniające skrócenie urlopu dla poratowania zdrowia, jak również odwołanie z niego. Odwołanie z urlopu z innych przyczyn niż wymienione w ustawie jest niedopuszczalne.
Urlop dla poratowania zdrowia można skrócić, jeżeli:
- nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok - wówczas urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne (art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela) - w takim przypadku termin końcowy urlopu wyznacza data nabycia uprawnień emerytalnych,
- po złożeniu przez nauczyciela wniosku o udzielenie urlopu wypowiedziano jego stosunek pracy - wówczas termin końcowy urlopu wyznaczony będzie na dzień rozwiązania stosunku pracy,
- nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny - wtedy urlop dla poratowania zdrowia może być udzielony na okres nie dłuższy niż do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.
Hospitalizacja nauczyciela w czasie urlopu zdrowotnego nie przerywa, nie wydłuża, nie skraca urlopu
Hospitalizacja nauczyciela w trakcie korzystania przez niego z urlopu zdrowotnego ani nie przerywa tego urlopu, ani go nie wydłuża, ani nie skraca o okres niezdolności do pracy wskazany w zwolnieniu lekarskim (art. 73 Karty Nauczyciela).
Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują kwestii pobytu urlopowanego nauczyciela w szpitalu i związanej z tym jego niezdolności do pracy. Ustawodawca wyszedł zapewne z założenia, że z uwagi na cel, dla którego urlop zdrowotny jest udzielany, ww. zagadnienie nie wymaga odrębnej regulacji.
Jeśli jednak po zakończeniu korzystania z urlopu zdrowotnego nauczyciel będzie legitymować się zwolnieniem lekarskim obejmującym okres przypadający po zakończeniu urlopu, to oczywiście bezpośrednio po jego zakończeniu nie będzie mógł podjąć obowiązków służbowych z uwagi na niezdolność do pracy.
Na 2 tygodnie przed końcem urlopu - skierowanie na badania
Przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły wystawia nauczycielowi skierowanie na badania kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku nauczyciela (art. 73 ust. 6 Karty Nauczyciela). Badania kontrolne musi wykonać każdy nauczyciel powracający z urlopu zdrowotnego niezależnie od długości jego trwania. Przepisy KN nie przewidują bowiem żadnego wyjątku w tej kwestii.
Niezdolność do pracy po urlopie - podstawą do rozwiązania umowy
Jeżeli lekarz orzeknie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, stosunek pracy nauczyciela ulegnie rozwiązaniu z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzyma ostateczne orzeczenie w tej sprawie (art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela). |