Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rewalidacja z Aspergerowcem
strony: [ 1 ][ 2 ]
AnJa08-03-2017 08:49:35   [#51]

ja też się z tym Andrzejem wyżej zgadzam - że przeginamy

ale pamiętam taką dyskusję kiedyś, akademicką- acz z wizytatorem- czy ktoś z podyplomową fizyka ma kwalifikacje do przedmiotu "fizyka i astronomia" oraz "fizyka z astronomią" :-)

no, bo że podyplomowa informatyka nie daje kwalifikacji do podstaw informatyki a tym bardziej technologii informatycznej to oczywiste jest;-)

natomiast historia skończona w 1988 na UŁ daje  kwalifikacje do wos, podstaw przedsiębiorczości, filozofii, etyki i historii sztuki a nawet geografii

a podemonizowałem świadomie- fajnie jest być takim demonicznym a nie tylko grubym i łysym


post został zmieniony: 08-03-2017 08:53:48
bosia08-03-2017 13:15:25   [#52]

warto też pamietać, ze:

§ 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.

wizytatorzy nie zawsze pamiętają o tym zapisie, ostatnio się przekonałam;-)

rozporządzenie jest z 2009r., był okres kiedy KO robiło zbliżenie, a później po wyroku TK robił to dyrektor, poprzednie rozporządzenie było z 2002

 

Joasia Berdzik08-03-2017 14:38:50   [#53]

Tak - słusznie.

Swoją drogą ciekawe jak to będzie chodzic teraz i jakie są tego przepisu konsekwencje. Ktos pracujący w G, kto miał zblizenie np.  do biologii, nie zachowuje swoich uprawnień do SP, itp, itd

Co o tym myslicie?
Bosia? Andrzej?

 

 (W przypadku niepełnosprawnych zobowiązanie do zatrudnienia n-li dla autystów powstało niedawno i nie ma tu chyba takich zaszłości.)

AnJa08-03-2017 15:08:06   [#54]

Ba.

W zasadzie nie- bo jeśli zbliża dyrek to zbliżenie dotyczy jego szkoły (następca dyrka oczywiście musi honorować- zasada ciągłości władzy).

Ale i tak - bo jeśli szkoła przekształcana?

A jednak może nie- bo jeśli przekształceniu towarzyszy akt założycielski- to jest to nowa szkoła.

Ale i tak- bo jesli to przekształcane w sp gimnazjum to dyrek ten sam, co do osoby nawet.

Znaczy: wiosna idzie:-)

bosia08-03-2017 15:14:19   [#55]

§ 28 nie mówi o danej szkole, a o danym typie szkoły - choć pamiętam, ze był interpretowany z ograniczeniem do szkoły

zobaczymy, co będzie napisane w nowym rozporządzeniu odnośnie kwalifikacji nabytych wcześniej na podstawie zbliżenia

AnJa08-03-2017 15:16:43   [#56]

bo to o typie szkoły pojawiło się przy którejś nowelizacji zdaje się - a wcześniej interpretowano tak, jak piszesz

podejrzewam, ze nic o zbliżeniach dokonanych w przeszłości nie będzie w rozporządzeniu

Joasia Berdzik08-03-2017 15:17:15   [#57]

no właśnie - G, to nie ten sam typ szkoły co SP

na razie w projekcie ten przepis brzmi dokładnie tak samo, jak wcześniej

 

bosia08-03-2017 15:28:19   [#58]

Ja proponuję wszystkim, którzy kończyli studia jak wydawano już suplementy, aby pojechali na uczelnie i poprosili o uzupełnienie suplementów w zakresie nauczania do jakiego przedmiotu i szkoły - na razie jedna osoba coś takiego otrzymała.

----

Zastanawiam się, czy nie porównywać standardów kształcenia na studiach z pp

bosia08-03-2017 15:30:27   [#59]

ciekawa jest obecnie sytuacja nauczyciela, który ma kwalifikacje do geografii i biologii, czyli ma też do przyrody w LO, a wg kuratorium nie ma do sp

właśnie porównywałam tutaj standardy

bosia08-03-2017 15:43:18   [#60]

Andrzej, jeśli chodzi o § 28, to od początku miał takie brzmienie - typ szkoły, sprawdziłam

Joasia Berdzik08-03-2017 15:55:40   [#61]

kurcze,  będzie trudno to przejść bez ofiar

Pewnie warto będzie maksymalnie się uelastycznić i działać na rzecz nauczycieli, niech to potem nawet KO weryfikują negatywnie, ale na poziomie szkoły pewnie trzeba zrobic wszystko, zeby maksymalnie nauczycielom pomóc

AnJa08-03-2017 15:56:52   [#62]

od 2009 pewnie tak - ja już byłem poza szkołą 

więc widocznie mi się jakas prehistoria majaczy

AndrzejW08-03-2017 22:28:10   [#63]

A może niech KO nie staje się komisją weryfikacyjną?

Jak im coś nie pasuje, to grzecznie poproszę o podstawę prawną.

Jeśli wizytator twierdzi, że nauczyciel X nie ma kwalifikacji do ucznia Y, to ja bardzo poproszę o listę tego co uprawnia - tylko że w pytaniu zawieram co najmniej 10 przypadków posprzęganych problemów. I dla przykłady podaję kilkanaście przedziwnych kierunków podyplomówek i całkiem solidnych, ale starszych już kierunków studiów na dobrych uczelniach.

I składam wniosek o wydłużenie terminu mojej odpowiedzi do czasu ich odpowiedzi.

A nauczyciel, który dostał od dyrektora papier, że KO uznało go za niegodnego weryfikacji idzie na spacer do sądu.

(tu mógłbym napisać o kilku dalszych krokach, jakie mógłby poczynić i miałby duże szanse wygrywać, ale nie napiszę, bo to wiedza tajemna)

 

Nie dajmy się zwariować, bo za chwilę bez rozporządzenia nie będzie wiadomo jak kredą po tablicy pisać.

Roman Langhammer08-03-2018 04:43:39   [#64]

Tutaj mnie góra skierowała...;) Minął rok od ostatnich przemyśleń w tym wątku... i co się zmieniło? ;)

Kopiuję moje pytanie (wątpliwości) z innego wątku:

 

Dziecko z autyzmem. Szkoła podstawowa (klasy edukacji wczesnoszkolnej).

Kwalifikacje nauczyciela współorganizującego.

Właśnie... kwalifikacje... jakie?

Jest dużo podyplomówek pn. "Rewalidacja i edukacja osób ze spektrum autyzmu", ale czy takie studia spełniają warunek z rozporządzenia "zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej"?

Moim zdaniem... hmmm... no właśnie... chyba nie, ale chętnie poczytam Wasze opinie.

No to jakie studia ma mieć. Powiem tak, planuję dać do tej klasy jako nauczyciela współorganizującego, która ma:

- licencjat z ed. wczesnoszkolnej

- magisterkę z ed. wczesnoszkolnej z terapią pedagogiczną (takie coś już też robią)

- podyplomówkę z oligo

Co myślicie? 

rzewa09-03-2018 09:54:20   [#65]

jeśli chodzi o przepisy to będzie ok

mnie także wygląda na to, ze powinno być dobrze - ważne, że nauczyciel z otwartą głową i jak będzie trzeba to się douczy...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]