Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pięciolatki w oddziale przedszkolnym
strony: [ 1 ]
Lucjan26-02-2016 10:25:15   [#01]

Bardzo proszę o informację czy pięciolatki w oddziale przedszkolnym powinny mieć język angielski w ramach godzin?

rzewa26-02-2016 10:41:39   [#02]

nie

w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego należy przygotować dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym w oparciu o wybrany, konkretny jezyk np. angielski 

elnik27-02-2016 18:45:33   [#03]

W małych szkołach 4, 5 i 6 latki będą najprawdopodobniej w jednej grupie, bo takie połączenie jest dopuszczalne prawnie, a dla OP ekonomicznie uzasadnione. Jak w takim wypadku poradzić sobie z językiem obcym- obowiązkowym tylko dla 6-latków? Czy nadal tak jest z tym językiem?

rzewa27-02-2016 23:15:26   [#04]

w przedszkolu NIE JEST obowiązkowy język obcy

przedszkolaki, w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, mają mieć przygotowanie do posługiwania się językiem obcym

a wśród wymagań jakie przedszkolak ma spełnić kończąc przygotowanie przedszkolne NIE MA nic co dotyczy języka obcego

a sześciolatki, jak na razie, są w szkole, a nowej podstawy wychowania przedszkolnego nie ma jeszcze...


post został zmieniony: 27-02-2016 23:16:47
rzepek28-02-2016 10:20:36   [#05]

Tak, tylko jak realnie ma wyglądać to "przygotowanie do posługiwania się..."? Wystarczy, że nauczyciel przedszkola na zakończenie  zajęć przedszkolnych powie zamiast "do widzenia" -"good bye"?? I tyle?:))

U nas przedszkolaki mają "lekcję" z  nauczycielem jęz. angielskiego. Śpiewaja piosenki, pokazuja nazwy zwierzat, wykonują polecenia nauczyciela -który gada po angielsku, itp. Nic im się złego (dzieciom) nie dzieje z tego powodu:)

mrycz02-03-2016 19:04:06   [#06]

Witam, ciężko ogarnąć te nasze przedszkolne zmiany. Zaczynam zastanawiać się czy w tym nadchodzącym roku przygotowanie do posługiwania się  językiem .... obejmuje tylko 6 latki, czy też 5 i  6 latki? 

elnik07-03-2016 12:11:56   [#07]

Musimy poczekać na nową podstawę programową.

Ala07-03-2016 12:14:46   [#08]

przecież już jest projekt

konsultacja w wątku nad kreską

szi08-03-2016 16:53:50   [#09]

Czy nauczyciel - wychowawca oddziału przedszkolnego - musi mieć kwalifikacje do języka obcego, aby w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, móc przygotować dzieci   do posługiwania się językiem obcym.

Nauczycielka ma kwalifikacje do wychowania przedszkolnego. Językiem obcym umie sie posługiwać, bo uczyła się tego języka w SP, G, LO, studia, ale kwalifikacji nie ma - czy ona może uczyć dzieci piosenek itp. i zapisywać w dzienniku, że to robi?

Wiem, że te pytania zadaje sobie więcej osób. Jak to właściwie jest z tym językiem nowozytnym  w przedszkolu?

szi08-03-2016 17:28:11   [#10]

 

Mój OP podjął uchwałę i w niej zapisał:

"Ustala się odpłatność rodziców lub opiekunów prawnych dziecka za usługi świadczone ponad 5 godzin podstawy programowej wychowania przedszkolengo w wysokości 1 zł, obejmujące następujące zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i dydaktyczne:

1) zajęcia z katechetą,

2) nabywanie umiejętności mówienia w języku obcym"

Czy tak powinno być? Za religię i język niemiecki (u nas niemiecki) płacą złotówkę?? Dotąd sądziłam, że one są bezpłatne.

Proszę o pilną odpowiedź.

rzewa08-03-2016 17:36:34   [#11]

zajęcia z katechetą to raczej nie religia -> chodzi pewnie o zajęcia z katechetą, które prowadzi on przez pozostałe pół godziny: jest z grupą 2 x tygodniowo po godzinie z czego 2 x pół godziny to religia a 2 x pół godziny to zajęcia z katechetą, które są odpłatne

język obcy, w tym wypadku język niemiecki to zajęcia dodatkowe, więc odpłatne (do tych zajęć n-l musi mieć kwalifikacje wymagane od n-li języka obcego w przedszkolu)

natomiast jeśli n-l prowadzi wychowanie przedszkolne, w czasie którego realizuje całą podstawę programową, w tym przygotowanie do posługiwania się językiem obcym, wystarczą w zupełności, zgodnie z rozporządzeniem, kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowania przedszkolnego

szi08-03-2016 18:04:36   [#12]

Rzewo, wybacz moje niemądre pytanie, ale co to są zajęcia z katechetą? Dotąd żyłam w przekonaniu, że to jest religia! A tu nagle uświadamiasz mi, że to niekoniecznie jest religia. Teraz wiem, że religia bezpłatnie, zajęcia z katechetą za złotówkę. 

Wpis do dziennika:

Czy nauczyciela realizujaca pp wych. przedszkolnego, zapisuje w dzienniku, że dzieci uczyły sie wierszyka po niemiecku? Czy jakiś wizytator urwie jej lub mi urwie głowę za to, że nie ma kwalifikacji, więc jak śmiała napisać, że uczyła dzieci wierszyka po niemiecku?

Zajęcia dodatkowe o nazwie: język niemiecki uczy w przedszkolu nauczyciel z kwalifikacjami do j. niem., mnie chodzi jednak o wychowawczynię, która nie ma dokumentu poświadczajacego kwalifikacje. Czy może uczyć i to zapisać w dzienniku?

Joasia Berdzik08-03-2016 18:37:26   [#13]

"natomiast jeśli n-l prowadzi wychowanie przedszkolne, w czasie którego realizuje całą podstawę programową, w tym przygotowanie do posługiwania się językiem obcym, wystarczą w zupełności, zgodnie z rozporządzeniem, kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowania przedszkolnego"

a według jakiego rozporządzenia?

 

Katecheta nie prowadzi "zajęć w przedszkolu", katecheta prowadzi religię. Religa jest bezpłatna - i tyle

"Zajęcia z języka obcego" które realizują podstawę programową nie mogą być w czasie płatnym.

elrym08-03-2016 18:54:50   [#14]

hmmm...

mam oddział przedszkolny(obecne 6 latki) i oddział przedszkolny(3 i 4 latki)

obydwa oddziały mają po 5 godz. dziennie zajęcia od 8 do 13

w obydwu oddziałach jest j.ang. i religia

 

 skoro religia jest bezpłatna i jest w 25 godz. tygodniowych zajęć, to jak rozumieć Twój wpis Asiu "Zajęcia z języka obcego" które realizują podstawę programową nie mogą być w czasie płatnym.?

mam je wyrzucić poza te 5 godz.,czyli od 13 do 13.30 i kazać zapłacić rodzicom 1 zł?

 

Joasia Berdzik08-03-2016 19:00:02   [#15]

no nie - masz dobrze:)

"Nie mogą być w czasie płatnym", ani językowe zajęcia, ani religia

Czas bezpłatny może być dłuższy niż 5 godzin - co niesie za sobą konsekwencje 
religia i zajecia językowe muszą być w czasie bezpłatnym. co nie oznacza, ze muszę być w czasie 25 godzin w tygodniu:)

(ale rzadko które jst ustala ten czas bezpłtny na dłuższy niż 5 godzin dziennie - to inna sprawa)


post został zmieniony: 08-03-2016 19:06:36
szi08-03-2016 19:08:57   [#16]

Dobrze zrozumiałam:

1. Uchwała [#9] mojego OP jest niezgodna z prawem? Tak?

2. Zajęcia z katechetą to jest to samo, co religia - są bezpłatne. Tak?

3. W przedszkolu przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym prowadzi nauczyciel mający kwalifikacje do nauczania tego języka. Tak?

4. Nauczyciel mający kwalifikcje do wychowania przedszkolnego, ale bez kwalifikacji do nauczania języka obcego - nie może przygotowywać dzieci posługiwać się językiem obcym (i wpisywać w dziennik). Tak?

Mam kontrolę z KO i takie wątpliwości. Proszę o pomoc w ich rozwianiu. 

 

elrym08-03-2016 19:09:11   [#17]

no, właśnie i tutaj zaczyna się galimatias

bo w jednej szkole "wszystko" jest w ramach 5 godz.dziennie

w innej religia i zajęcia z języka poza 5 godz., ale też nieodpłatnie

 

jak pięknie by było, gdyby to raz na zawsze ujednolicić(jak i inne kfiatki :_)

rzewa08-03-2016 19:11:11   [#18]

zajecia języka obcego w przedszkolu to mogą być zajęcia dodatkowe, a wiec mogą być w czasie płatnym 

mogą być też w czasie bezpłatnym jeśli będą to zajęcia wydzielone z wychowania przedszkolnego i w ramach tych zajęć bedzie realizowane m.in. "przygotowanie do nauki języka obcego" o jakim mowa w podstawie programowej wychowania przedszkolnego

ale jeśli "przygotowanie do nauki języka obcego" bedzie realizowane w ramach zajęć wychowania przedszkolnego  (realizacji podstawy programowej) to na jakiej pp mozna żądać od nauczyciela aby oprócz kwalifikacji do prowadzenua wychowania przedszkolnego legitymowal się również kwalifikacjami wymaganymi od nauczyciela języka obcego? 

Joasia Berdzik08-03-2016 19:18:22   [#19]

Elrym -
to organ prowadzący ustala czas bezpłatnego wychowania, opieki i nauczania w przedszkolu.

Ten czas nie może byc krótszy niż 5 godzin dziennie
Nie może byc krótszy, ale może być dłuższy - to zalezy od Uchwały rady.

Jedno jest pewne, zajęcia jezykowe i religia musza być w czasie bezpłatnym - tym ustalonym w uchwale.

Jest to ujednolicone - ejst ustalony pewien poziom (standard) (5 godzin dziennie), ale trudno zabronić OP, zeby wiecej czasu w przedszkolu było bezpłatnego dla dzieci - wydaje mi się ze taki zakaz zwiększania byłby słaby, po prostu

 


post został zmieniony: 08-03-2016 19:21:12
szi08-03-2016 19:22:29   [#20]

Przykro mi, ale nadal nie rozumiem, czy nauczyciel, mający kwalifikacje do wychowania przedszkolnego może w ramach pp wych. przedsz. przygotowywać dzieci do posługiwania się językiem obcym. Podkreślam, że kwalifikacji do języka NIE MA.

Pragnęłabym przeczytać: MOŻE lub NIE MOŻE.

elrym08-03-2016 19:27:14   [#21]

ależ wiem, że OP tutaj rządzi

mnie się Asiu po prostu marzy o tym, że piękne jest proste ;))

Joasia Berdzik08-03-2016 19:28:57   [#22]

do postu rzewy, trudno mi się odnosić - w żadnym razie nie podzielam jej poglądów, często tu wyrażanych na teemat organizacji zajęć językowych w przedszkolu.

Rozporządzenie o kwalifikacjach mówi, ze n-l przedszkola prowadzący zajęcia językowe z podstawy programowej musi mieć kwalifikacje dodatkowe - określające jego kompetencje w tym zakresie

Potwierdza to zresztą stanowisko MEN w tej sprawie
https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/nauka-jezyka-obcego-w-przedszkolu-wazna-informacja-dla-nauczycieli.html

 

a więc szi - NIE MOŻE

Joasia Berdzik08-03-2016 19:30:40   [#23]

zgadzam się elrym, ze proste bywa piękne:))

żeby było pieknie z przedszkolami, trzeba by okreslić 8? 10? godzin bezpłatnego przedszkola dla wszystkich dzieci i nie byłoby kłopotu

Może kiedys tak się stanie - fajnie byłoby:)

szi08-03-2016 19:35:00   [#24]

Dziękuję. Czyli religia, język obcy bezpłatnie i z kwalifikacjami. TAK?

Terapia logopedyczna - też bezpłatnie, bo to jest w ramach ppp. TAK?

Wiem, że zanudzam, ale proszę o jeszcze 2xTAK. 

Joasia Berdzik08-03-2016 19:48:15   [#25]

1XTAk - religia i zajęcia językowe bezpłatne, zajęcia językowe z dodat. kwalifikacjami

terapia  logopedyczna  z ppp tez bezpłatnie czyli 2X TAK ,
aczkolwiek mozna by dyskutować, czy ta bezpłatność powinna być realizowana w trakcie 5 godzin dziennie, czy czas bezpłatnego pobytu dziecka objetego ppp mozna by wydłużyć np. do 5,5 godziny.


post został zmieniony: 08-03-2016 19:50:43
szi08-03-2016 19:53:23   [#26]

Bardzo dziękuję. Też tak dotąd myślałam, ale po przeanalizowaniu uchwały OP [#9], zwątpiłam. Pozdrawiam.

Joasia Berdzik08-03-2016 20:04:26   [#27]

uchwała, moim zdaniem - do zaskarzenia

 

rzepek08-03-2016 20:20:23   [#28]

Jeżeli wracamy do oddziału przedszkolnego z 6-latkami -to etat nauczyciela  przedszkola od września  będzie 22 godz, a nie 25 godz?

Joasia Berdzik08-03-2016 20:22:21   [#29]

tak

KN jest niezmieniona

rzewa08-03-2016 21:51:30   [#30]

Asiu, w ktorym miejscu rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli jest napisane, że nauczyciel przedszkola musi mieć dodatkowe kwalifikacje do nauczania języka obcego??

niestety nie udało mi się znaleźć takiego zapisu, więc byłabym wdzięczna za pomoc

a to, że dzieci w przedszkolu mogą mieć dodatkowe odpłatnie zajęcia języka obcego jest chyba oczywiste

Joasia Berdzik08-03-2016 22:44:23   [#31]

rzewa, przeczytaj po prostu rozp o kwalifiakcjach, albo wyciąg z niego w tej części w liście MEN.

======

Co do zajęć dodatkowo odpłatnych. W przedszkolu publicznym żadne zajęcia nie są dodatkowo odpłatne
Przedszkole publiczne zapewnia
bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę  w wymiarze co najmniej 5 godzin. I w tym się mieszczą religia, zajęcia językowe, zajęcia ruchowe i  zajęcia kształtujące gotowośc do nauki pisania,  jakie tam przedszkole chce/uważa/itp

oraz czas płatnego nauczania wychowania i opieki, płatny  1 złotych za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu
W tym czasie przedszkole realizuje zajęcia jakie ma ustalone. W ramach tych zajęć może proponowac dzieciom konie, słonie, zbieranie malin i zajęcia językowe i zajęcia z zakresu wychowania przez sztukę  itd

 

malgala08-03-2016 22:59:57   [#32]

5 godzin przeznaczone jest na realizację podstawy programowej.

Religia na razie jeszcze do niej nie wchodzi, nie może być więc w ramach tych pięciu godzin.

Joasia Berdzik08-03-2016 23:08:52   [#33]

może,

ale najistotniejsze jest to, ze religia musi być bezpłatna - co oznacza, ze musi się odbywać w czasie ustalonym przez OP jako bezpłatny

Warto przeczytać to:

https://archiwum.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2732%3Abezpatne-nauczanie-religii-w-przedszkolach&catid=272%3Aministerstwo-komunikaty-i-wyjanienia-men&Itemid=355

 

 


post został zmieniony: 08-03-2016 23:10:11
malgala08-03-2016 23:34:25   [#34]

Gdyby odbywała się w ramach pięciu godzin, to co z nauczycielem?

Pensum 25, czyli zabrakłoby mu 1 godziny do pełnego etatu.

A poza tym nie są to jeszcze zajęcia obowiązkowe.

rzewa09-03-2016 07:32:59   [#35]

Asiu, niestety nie umiem znaleźć tego w rozporządzeniu chociaż je czytam i to wiele razy... :-(

zgodnie z ramowym statutem przedszkole może prowadzić zajęcia dodatkowe, w tym np. zajęcia języka obcego (np. chińskiego) i może wówczas za czas poświęcony na te zajęcia pobierać opłatę w max wysokości 1 zł za godzinę

religia nie wchodzi do czasu poświęconego realizacji podstawy programowej (min 25 godz tygodniowo) i jest, o ile rodzice chcą, realizowana bezpłatnie a więc pomimo, że odbywa się to w czasie "ponad 5 godz" nie powoduje konieczności wniesienia opłaty

Joasia Berdzik09-03-2016 08:54:01   [#36]

rzewa - za żadne zajecie nie pobiera się 1 złotówki. 1 złotówkę pobiera się za czas pobytu dziecka w przedszkolu. Nie za zajęcia.
religia może być w 5 godzinach i poza nimi - ma to byc jednak czas bezpłatny

Rozp o kwalifikacjach - trudno.

Nie chce mi się tracic czasu na akademickie dyskusje - sorry.
Doradzasz ludziom, zeby zatrudniali na zajęcia językowe ludzi bez kwalifikacji  na podstawie Twojej interpretacji i ok - takie prawo tego forum.

W razie jednak gdybys chciała swój sposób myslenia co do zasady lekko zmienić , przeczytaj  sentencję wyroku WSA w sprawie oddziałów przedszkolnych. Niestety z powodu akademickości wywodów traci się na praktyczności i rzetelności porad. A podczas wydawania wyroków nikt się nie bawi w podchody, ale analizuje przepisy kompleksowo.

Na szczęscie dla radzacych, to stosujacy rady ponosi za ich stosowanie odpowiedzialnośc;)

Joasia Berdzik09-03-2016 09:26:00   [#37]

cholewka jasna, to forum znika posty podczas edytowania i musze napisac jeszcze raz...

Dodałam sekwencję dotycząca tej religii, bo uznałam, z e może tu spróbuję wyrazić swój pogląd:)

A więc religia w czasie 5 godzin.
Po pierwsze sprawa pensum - jest ona jedna drugorzędna wobec pytania, czy religia może być w czasie 5 godzin, czy nie.
Może, a jeśli się dyrektor na to zdecyduje, organizuje czas pracy n-li zgodnie z tą decyzją (chocby organizacja zajęć dla tych, którzy nie chodzą na religię)

I teraz kwestia, ze na realizację pp przeznaczone jest minimum 25 godzin jako przeszkoda dla włączenia religii.

Nie wiem skąd jest ten pogląd, ze pp realizuje się scisle 25 godzin w tygodniu... Czytając forum rozumiem, ze rzewa opiera się na rozp. w sprawie statutów.

Przepis brzmi tak:
dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godzin dziennie,

To nie ejst przepis o czasie realiazaji pp ustalający go na 25 godzin. Jest to przepis o czasie dziennej pracy przedszkola, w ramach którego realizuje sie pp. To nie ejst tożsame.

Że to nie jest tożsame widać wprost z innego przepisu:
Rozporządzenie o podstawie programowej:

W trosce o prawidłowy rozwój psychoruchowy oraz przebieg wychowania i kształcenia dzieci w wieku przedszkolnym zaleca się następujące proporcje zagospodarowania czasu przebywania w przedszkolu oraz innej formie wychowania przedszkolnego, w rozliczeniu tygodniowym:

1) co najmniej jedną piątą czasu należy przeznaczyć na zabawę (w tym czasie dzieci bawią się swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela);
2) co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci - jedną czwartą czasu) dzieci spędzają w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp. (organizowane są tam gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze itd.);
3) najwyżej jedną piątą czasu zajmują różnego typu zajęcia dydaktyczne, realizowane według programu wychowania przedszkolnego;
4) pozostały czas - dwie piąte czasu nauczyciel może dowolnie zagospodarować (w tej puli czasu mieszczą się w szczególności czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne).
Widac z tego jasno, że włączenie religii w 5 godzinny czas pracy przedszkola nie ejst przeszkogą w ścisłą realizację pp

Jednym słowem, czy właczymy religię, czy nie w 5 godzin, będzie ok. Jedno pewne - musi ona byc w czasie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu.

Joasia Berdzik09-03-2016 10:42:26   [#38]

hm...

nie przeczytałam tego watku od początku - błąd

Lucjan - TAK. Język obcy realizujący pp ma być w czasie godzin bezpłatnych.

====

Jeśli w pp programowej wychowania przedszkolnego nie ma nic, co dziecko ma "umieć" z zakresu edukacji językowej, to na tej samej zasadzie  dzieci NIE MAJĄ języka obcego w klasach I-III. Może to ogłoście?

====
a dlaczego trudno ogarnąć tę zmianę - bo, sorry, ale czasem te interpretacje wyglądają - idąc tropem wieszcza, na ściąganie spodni przez głowę ;)


post został zmieniony: 09-03-2016 10:51:25
AnJa09-03-2016 10:49:59   [#39]

jeśli mowa o wieszczu(klasyku) z gmachu to on mówił o nakładaniu

Joasia Berdzik09-03-2016 10:52:08   [#40]

Tak?

jakoś mi się kojarzy ściąganie.

Ale obie czynności równie osobliwe:)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]