Forum OSKKO - wątek

TEMAT: komu nauczyciel wspomagający
strony: [ 1 ]
bomis29-12-2015 11:08:49   [#01]

Mam punkt przedszkolny w którym jest 25 dzieci 3 i 4 letnich.

W tej grupie mam dziecko niedosłyszące, które od września ma nauczyciela wspomagającego.

Jest też w tej grupie dziecko,n które jest na wózku. Ma bezwład nóg(niepełnosprawność ruchowa ze względu na:

  • przepuklinę oponowo- rdzeniową w odcinku krzyżowo-lędźwiowym,
  • wodogłowie,
  • wiotkie porażenie kończyn dolnych,
  • pęcherz neurogenny).

Matka teraz wystąpiła do Organu Prowadzącego o nauczyciela wspomagającego dla swojego dziecka.

Dziecko to ma opinię o potrzebie wczesnego wspomagania. Wczesne wspomaganie w wymiarze 8 godz. miesięcznie ma już  od września 2015 roku. Ma też orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Proszę o odpowiedz na moje pytania:

1. Czy dla każdego dziecka należy się oddzielny nauczyciel wspomagający?

2. Czy może być jeden dla dwoje dzieci?

Jeżeli można to proszę o podstawę prawną która reguluje to zagadnienie.

peter29-12-2015 11:42:28   [#02]

Dz.U.2015.1113

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 24 lipca 2015 r.

w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym

(Dz. U. z dnia 7 sierpnia 2015 r.)

§ 1. Rozporządzenie określa warunki organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży:

1)   niepełnosprawnych: niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, i z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zwanych dalej "uczniami niepełnosprawnymi",

2)   niedostosowanych społecznie,

3)   zagrożonych niedostosowaniem społecznym

-         wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.

§ 7. 1. W przedszkolach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi, przedszkolach integracyjnych, szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi i szkołach integracyjnych zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego, z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Obowiązuje od dnia: 2016.01.01 zobacz
2. W przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:
1)   nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów, lub
2)   w przypadku klas I-III szkoły podstawowej - asystenta, o którym mowa w art. 7 ust. 1e ustawy, lub
3)   pomoc nauczyciela
-   z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
3. W przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na inne niż wymienione w ust. 2 niepełnosprawności, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym, za zgodą organu prowadzącego, można zatrudniać dodatkowo:
1)   nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia odpowiednio uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub specjalistów, lub
2)   w przypadku klas I-III szkoły podstawowej - asystenta, o którym mowa w art. 7 ust. 1e ustawy, lub
3)   pomoc nauczyciela
-   z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
4. Nauczyciele, o których mowa w ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1:
1)   prowadzą wspólnie z innymi nauczycielami zajęcia edukacyjne oraz wspólnie z innymi nauczycielami i specjalistami realizują zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie;
2)   prowadzą wspólnie z innymi nauczycielami i specjalistami pracę wychowawczą z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym;
3)   uczestniczą, w miarę potrzeb, w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli oraz w zintegrowanych działaniach i zajęciach, określonych w programie, realizowanych przez nauczycieli i specjalistów;
4)   udzielają pomocy nauczycielom prowadzącym zajęcia edukacyjne oraz nauczycielom i specjalistom realizującym zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, w doborze form i metod pracy z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.
5. Dyrektor przedszkola lub szkoły, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną - osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego, uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, wyznacza zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, realizowane wspólnie z innymi nauczycielami przez nauczycieli, o których mowa w ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1, lub w których nauczyciele ci uczestniczą.
6. Specjaliści i pomoc nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 3 oraz ust. 3 pkt 1 i 3, realizują zadania wyznaczone przez dyrektora przedszkola lub szkoły, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną - osobę kierującą inną formą wychowania przedszkolnego.

 

bomis29-12-2015 17:27:33   [#03]

Nadal nie wiem:

  • czy każdemu dziecku należy się nauczyciel wspomagający,
  • czy  nauczyciel wspomagający  może dwoje dzieci wspomagać jednocześnie 
bosia29-12-2015 19:50:26   [#04]

nauczyciel wspomagający jest do oddziału, jeśli są podstawy do jego zatrudnienia oczywiście


post został zmieniony: 29-12-2015 19:50:54
Leszek29-12-2015 21:48:26   [#05]

Chyba, że masz chojny OP i da środki na więcej.... :-))))

Pozdrawiam  

j2330-12-2015 11:22:22   [#06]

jeżeli jest napisane "zatrudnia się" to znaczy, że się zatrudnia, a jeżeli jest napisane "za zgodą organu prowadzącego, można zatrudniać dodatkowo" to raczej się nie zatrudnia, no chyba, że tak jak napisał Leszek. O!

proszę też zwrócić uwagę, że obecne zmiany w oświacie spowodują dodatkowe wydatki dla OP, np. wielu nauczycieli klas 1-3 skorzysta z urlopów na poratowanie zdrowia lub będą im wypłacone odprawy z art. 20. W tej sytuacji trudno będzie uzyskać zgodę OP na dodatkowe zatrudnianie nauczycieli wspomagających.

 

koala04-01-2016 14:39:58   [#07]

dzisiaj otrzymałam orzeczenie niepełnosprawność sprzężona.

Jedno z zaleceń:

-wskazany n-l wspierający (za zgodą organu prowadzącego)

1.Czy rzeczywiście w świetle obowiązujących przepisów) OP musi wyrazić zgodę?

2. Jak zatrudnić n-la wspomagającego - zgłosił się mianowany- do końca zajęć szkolnych?

 

rzewa04-01-2016 14:59:15   [#08]

1. nie musi, o ile nie jest to autyzm, asperger lub  niepełnosprawność sprzężona 

2. zatrudniasz na czas określony w orzeczeniu, ale jeśli orzeczenie jest do końca zajęć w roku szkolnym należy zatrudnić tak by n-l wykorzystał przysługujący mu urlop wypoczynkowy w naturze

Ala04-01-2016 14:59:23   [#09]

już rzewa odpowiedziała ;)

 


post został zmieniony: 04-01-2016 15:00:21
cynamonowa04-01-2016 15:07:25   [#10]

Podpowie ktoś może z praktycznego punktu widzenia jak zatrudnić "pomoc nauczyciela"? OP - sugeruje "pomoc", bo będzie najtaniej:( - czyli do 30 VI? ( uczeń klasa III SP, więc do czerwca orzeczenie)....czy potem kolejna umowa na 3 lata, czy też rok szkolny...na ile godzin, co z urlopem ,jaka stawka...

Może jakieś praktyczne rozwiązania ktoś z Państwa podrzuci

koala07-01-2016 13:36:15   [#11]

Pomocy!!! Rodzic wspomnianego dziecka (sprzężenie lekko i niedowidzący) dzisiaj chce zrezygnować z nauczyciela wspomagającego. klIG. Czy może, skoro w zaleceniu jest zapis o nauczycielu wsp. Rodzic chce, aby dziecko uczyło się również drugiego języka. Dyrektor zwalnia na podstawie orzeczenia, a rodzic może nie wyrazić zgody?

koala07-01-2016 13:47:37   [#12]

Odnośnie języka już wiem, że może się uczyć drugiego na wniosek rodzica, ale czy moze zrezygnować ze wspomagającego to dalej nie wiem

cynamonowa07-01-2016 20:46:04   [#13]

Czy w tym przypadku

1)   nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów

kto może być takim specjalistą?  W klasie II SP mam małego chłopca z autyzmem z ogromną wadą wymowy.....czy taki zapis w rozporządzeniu pozwala mi zatrudnić logopedę ( jako tego specjalistę ?)

bosia07-01-2016 21:24:18   [#14]

Moim zdaniem tak, bo zatrudniasz tak, aby dziecku to służyło. Dalej w rozporządzeniu (w tym samym paragrafie) jest, ze dyrektor określa do czego ta osoba potrzebna (uwzględniając to co w orzeczeniu) i w jakim wymiarze.

katarzyna3007-01-2016 22:05:20   [#15]

A jak jest ze szkołami ponadgimnazjalnymi? Cz tam też należy uwzględnić terapię pedagogiczną?

Ewi12-01-2016 13:47:13   [#16]

Mam uczennicę w klasie I z orzeczeniem o kształceniu specjalnym z uwagi na niepełnosprawność ruchową w tym z afazją, która porusza się na wózku.  Do tej pory radziliśmy sobie przy pomocy pani sprzątaczki - pomagała w czasie przerw, wnosiła dziecko na I piętro do sali komputerowej, biblioteki. Obecnie dziecko ma założony gips i nauczanie indywidualne. Ma wrócić po feriach zimowych do szkoły. Mama napisała do mnie pismo z prośbą o przydzielenie asystenta, gdyż córka potrzebuje pomocy przy poruszaniu się z grupą, opieki przy korzystaniu z WC, itp. Ma po prostu od lekarza chirurga zakaz poruszania się bez wózka (do tej pory mogła trochę chodzić). Jak do tego podejść, czy zmianie musi ulec orzeczenie i poradnia występuje o pomoc nauczyciela ?

Proszę o pomoc w tym temacie.

darfrei04-04-2016 09:54:44   [#17]

Witam

Proszę o pomoc. Mam dziecko z autyzmem w grupie przedszkolnej w przedszkolu ogólnodostępnym.

Jak zorganizować dla niego pomoc już mamy zatrudnioną pomoc nauczyciela w wymiarze 20 godz. Tygodniowo, 1 godz. Zaj. Logopedycznych , 2 godz. Zaj. Socjoterapeutycznych , 1 godz. Wczesnego wspomagania. Dla rodziców to ciągle mało. Gdzie znajdę przepisy prawne ile mogę przydzielić godzin, od czego to zależy.

Bas06-04-2016 13:28:22   [#18]

do rzewy #8

Co zrobić, kiedy mam kilku uczniów o różnym okresie obowiązywania orzeczenia (ZA). W jaki sposób zatrudnić pedagoga specjalnego? Każdego roku osobna umowa? Przecież jest zatrudniany z KN.

1. Czy mogę zatrudnić na czas nieokreślony i każdego roku porozumieniem zmieniać liczbę godzin?  Ale...

2. Co w przypadku, kiedy uczeń (dajmy na to jedyny z ZA), wyprowadzi się w ciągu roku i pracy dla pedagoga spec. nie będzie? KN mówi wyraźnie o terminie rozwiązania umowy.

Bas09-04-2016 21:32:18   [#19]

Podniosę, bo muszę podjąć decyzję o rodzaju umowy dla wspomnianego wyżej nauczyciela (kontraktowy). Może ktoś ma jakich pomysł?

majaaaa09-05-2016 09:06:15   [#20]

Proszę o pomoc, czy nauczyciel z tytułem magistra o kierunku pedagogika i specjalności: terapia specyficznych trudności w uczeniu się, może być nauczycielem wspomagającym w przedszkolu dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? 

majaaaa11-05-2016 08:09:22   [#21]

Proszę i podnoszę :)

olaszyma11-05-2016 12:20:46   [#22]

Moim zdaniem nie. Terapia dotyczy przede wszystkim specyficznych trudności w uczeniu się. Sprawdź dyplom tego nauczyciela czy nie ma na nim adnotacji "pedagogika specjalna"

bogda413-05-2016 19:41:15   [#23]

proszę i podnoszę :)

   terapia specyficznych trudności w uczeniu się  :)  :)  nie  znam  kierunków   w szanujących się uczelniach  

joljol13-05-2016 21:33:50   [#24]

majaaaa

to dziecko powinno mieć pedagoga specjalnego ze względu na swoją niepełnosprawność:

  • upośledzenie - oligofrenopedagog
  • autyzm/ZA - pedagog specjalny 
  • głuche - surdopedagog/surdologopeda
  • niewidzące - tyflo.....
  • niepełnosprawność ruchowa - ? (nie wiem kto)
  • sprzężenia - wybrać dominującą

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]