Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Po co nauczycielom ubezpieczenie OC?
strony: [ 1 ]
RomanG28-04-2004 21:52:11   [#01]
Kodeks cywilny:
Art. 430. Kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności.

Kodeks pracy:
Art. 120. § 1. W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.

Czy te przepisy odnoszą się do nauczyciela, czy też kn. reguluje to inaczej (ja nie znalazłem)?

Jeśli dotyczy, to nauczyciel nie ponosiłby osobistej odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim, np. niedopełnienie obowiązku opieki?
Do tej pory sądziłem inaczej.
RomanG30-04-2004 20:15:20   [#02]
W nadziei jednak na odpowiedź podciągam wątek :-)
Marek Pleśniar30-04-2004 20:39:35   [#03]

sztuka interpretacji jak zwykle:-)

Art 120 faktycznie pozornie "uniewinnia" nauczyciela. Co oznacza że nauczyciel jest wykonawcą - pod dyktando szefa - jak, nie przymierzając, robotnik u brygadzisty. Jednakowoż owszem - można próbować się wykręcić tym artykułem.

Broni on jednak nauczyciela tylko przed odpowioedzialnością bezpośrednio przed poszkodowanym - lecz pośrednio z niczego nie zwalnia.

----------------------------

Grzechem zadawania pytań jest nieprzytaczanie kontekstu w całości. Brzmiałoby to wtedy tak:

Art. 120. § 1. W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.

§ 2. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, pracownik ponosi odpowiedzialność przewidzianą w przepisach niniejszego rozdziału.

Art. 121. § 1. Jeżeli naprawienie szkody następuje na podstawie ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, wysokość odszkodowania może być obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych.

§ 2. Przy uwzględnieniu okoliczności wymienionych w § 1 wysokość odszkodowania może być także obniżona przez sąd pracy; dotyczy to również przypadku, gdy naprawienie szkody następuje na podstawie ugody sądowej.

Art. 1211. § 1. W razie niewykonania ugody przez pracownika, podlega ona wykonaniu w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, po nadaniu jej klauzuli wykonalności przez sąd pracy.

§ 2. Sąd pracy odmówi nadania klauzuli wykonalności ugodzie, jeżeli ustali, że jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Art. 122. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Art. 123. skreślony.

------------------------------------

Pracodawca odpowiada i płaci, ale nauczyciela potem się pociąga do odpowiedzialności - czyli płaci pracodawcy. Radzę jednak mieć OC.

Gaba01-05-2004 03:49:31   [#04]
Nauczyciel mianowany ma inną odpowiedzielność - jest autonomiczny, a więc...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]