Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jak to jest z tym odroczeniem
strony: [ 1 ]
robson19-03-2014 21:18:33   [#01]

Mam kilka pytań dotyczących odroczenia sześciolatków.

1. Jeśli mam już opinię z poradni to ile mam czasu na odroczenie (lub nie) dziecka - 7 czy 14 dni?

2. Jeśli teraz napiszę to odroczenie to czy dziecko może być już brane pod uwagę przy przyjmowaniu do przedszkola?

3. Teraz dzieci urodzone przed 30 czerwca 2008 r. mają składać dokumentu tylko do szkoły podstawowej. Ale jeśli dziecko już dostało opinię poradni np. napiszę mu odroczenie to dopiero po otrzymaniu odroczenia może składać papiery do przedszkola (czy dobrze myślę?)

Pozdrawiam

 

 

Ala19-03-2014 22:03:25   [#02]

moim zdaniem

1. decyzję wydaje się niezwłocznie (bez zbędnej zwłoki) 

2. tak

3. tak

tyle, jeśli chodzi o przepisy

ale dziecko, które teraz jeszcze nie jest całkiem dojrzałe do podjęcia obowiązku szkolnego za pół roku we wrześniu już będzie całkiem inne, pół roku w tym wieku to duuużo czasu

mam nadzieję, że poradnie wydając zalecenie odroczenia wiedzą co robią 

ergo19-03-2014 22:55:16   [#03]

Czy dyrektor wydając decyzję o odroczeniu, może uwzględnić opinię poradni niepublicznej?

Jakie warunki taka poradnia spełnić musi?

 

 


post został zmieniony: 19-03-2014 22:56:06
rzewa20-03-2014 07:17:08   [#04]

zgodnie z u.s.o. nie ma różnicy czy opinia jest wydana przez poradnię publiczną czy niepubliczną

poradnia musi być wpisana do rejestru szkół i placówek prowadzonego przez powiat właściwy dla siedziby poradni - wtedy jest ok (można to sprawdzić wpisując regon poradni do wyszukiwarki w RSPO)

robson20-03-2014 10:33:51   [#05]

Dzięki Ala - mam podobne zdanie. Co do tych poradni to może to być poradnie niepubliczna o uprawnieniach poradni publicznej

Ala20-03-2014 10:59:49   [#06]

potwierdzam to co wyżej napisała rzewa :)

nie ma znaczenia z jakiej poradni jest opinia

ale ma to być poradnia a nie np. prywatny gabinet

rzewa20-03-2014 14:03:04   [#07]

nie ma czegoś takiego jak poradnia niepubliczna o uprawnieniach poradni publicznej

poradnia może być publiczna lub niepubliczna - ale czy taka czy taka musi być albo prowadzona przez powiat, albo wpisana do rejestru placówek w tym powiecie

malgala20-03-2014 15:26:19   [#08]

A jak jest z odroczeniem dziecka z autyzmem, niedowidzącego lub niedosłyszącego?

U nas panuje przekonanie, że nie może to być nasza miejscowa poradnia, tylko musi być specjalistyczna, a do takiej rodzice muszą dojechać i jest jedna na kilka powiatów.

ergo20-03-2014 16:23:57   [#09]

Właścicielka placówki podała mi numer wpisu w ewidencji w Wydziale Edukacji Krakowa, jako potwierdzenie, że może wydawać opinie uwzględniane przy odroczeniu.

Wyszukiwarka RSPO po nr REGON nie znalazła niestety tej poradni.

Rodzice szukają prywatnie, bo w samorządowych poradniach długie terminy.

Próbowałam zapytać w KO, ale  nie było dzisiaj inspektora.

A prywatny gabinet można sobie nazwać poradnią bez problemu :)

ergo20-03-2014 16:32:35   [#10]

Znalazłam wreszcie rejestr na stronie Wydziału Edukacji. Dziękuję za pomoc.

robson21-03-2014 23:15:47   [#11]

rzewa- pisałem w tym sensie, że może być to poradnia niepubliczna, która posiada uprawnienia poradni publicznej. Nie może być to pierwszy lepszy psycholog itd.

rzewa22-03-2014 07:20:03   [#12]

nie nadaje się uprawnień poradniom a jedynie szkołom, więc nie może być poradni z uprawnieniami

dariuszn722-06-2015 12:13:53   [#13]

Mam pytanie odnoście odroczeń dzieci z drugiej połowy 2009 roku, mam 3 dzieci które złożyły podania do szkoły, w tej chwili dostarczyły lub dostarczą opinię bo są po badaniach z informacją Poradni że dziecko należy odroczyć. Z tej trójki dzieci 2 są z mojego obwodu, a jedno z innego.  Ja jako dyrektor wydaję decyzję o odroczeniu, dla całej trójki ( wszystkie chodzą do naszego przedszkola te dziecko spoza obwodu również (wszystkie dzieci z tej miejscowości chodzą do nas do szkoły).

Ala22-06-2015 13:23:41   [#14]

wydajesz decyzję o odroczeniu tylko dzieciom zamieszkałym w obwodzie

temu spoza musi wydać dyrektor szkoły obwodowej właściwej ze względu na adres zamieszkania dziecka

rzewa22-06-2015 14:13:00   [#15]

decyzję o odroczeniu wydaje dyrektor szkoły, do której dziecko zostało zapisane,

a jeśli nie jest jeszcze zapisane do żadnej szkoły, to wówczas decyzję tę wydaje dyrektor szkoły obwodowej

bosia22-06-2015 15:17:40   [#16]

Ala, zmienił się art. 16.

 

Art. 16

3. Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, dyrektor szkoły podstawowej, do której zostało przyjęte dziecko, na wniosek rodziców, odracza spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego.

4a. Jeżeli dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, i odroczono mu spełnianie obowiązku szkolnego, dyrektor szkoły podstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, informuje dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o odroczeniu spełniania tego obowiązku.

Ala22-06-2015 20:12:37   [#17]

no dobra to jeśli dziecko zostało przyjęte do szkoły 

a jak nie zostało przyjęte do szkoły to tak jak ja napisałam

tak czy nie?

i jeśli dziecko jest w oddziale przedszkolnym w szkole to jest przyjęte do szkoły czy nie?

kurka, za chwilę się całkiem zakałapućkam :(((

rzewa22-06-2015 20:45:50   [#18]

jak jest w OP przy szkole, to jednocześnie nie jest zapisane do szkoły -> czym innym jest OP a czym innym szkoła (jak jest w OP to NIE JEST wpisany do księgi uczniów szkoły (choć jak objęłam dyrektorowanie w sp to miałam wszystkie dzieciaki z OP wpisane do księgi :-))

co do odroczenia to napisałam w #15


post został zmieniony: 22-06-2015 20:46:47
elrym22-06-2015 20:55:07   [#19]

hmmm...

doczytałam, więc nie mam już wątpliwości, dlatego wymazałam pytanie :-)

 

 


post został zmieniony: 22-06-2015 21:05:44
Ala22-06-2015 21:12:07   [#20]

Art. 16

4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć lub już rozpoczęło spełnianie obowiązku szkolnego.

można odroczyć dziecko 6-letnie zanim zostanie zapisane do szkoły - wtedy odracza dyrektor szkoły obwodowej, właściwej dla miejsca zamieszkania

można też odroczyć dziecko, które już zaczęło spełnianie obowiązku (zostało zapisane do szkoły) - wtedy odracza dyrektor szkoły, do której dziecko zostało zapisane i zaczęło naukę i informuje o tym dyrektora właściwej szkoły obwodowej

ufff... tak ja to rozumiem :)

dariuszn7 napisał: mam 3 dzieci które złożyły podania do szkoły

czy to oznacza, że już są zapisane do szkoły czy nie?

elrym22-06-2015 22:10:16   [#21]

jeszcze nie są 

 

tak jak narzeczeni- jeszcze nie są małżeństwem :-))

Ala22-06-2015 22:32:28   [#22]

też tak myślę :))

a skoro tak, to dobrze napisałam w #14 :)


post został zmieniony: 22-06-2015 22:33:15
dariuszn723-06-2015 13:14:19   [#23]

Czyli rozumiem, że tej dwójce po złożeniu wniosku wydaję decyzję odraczającą, a tę jedną osobę która złożyła podanie, przeszła rekrutację ale faktycznie nie jest jeszcze uczniem mojej szkoły (byłaby dopiero od 1 września 2015) muszę wysłać z wnioskiem do dyrektora szkoły obwodowej.

Ala23-06-2015 14:37:20   [#24]

tak :)

Sisteron18-08-2015 22:28:49   [#25]

Witam,kilkoro dzieci jest jeszcze w trakcie badań w poradni.Czy jest jakiś termin,do kiedy rodzice muszą złożyć wniosek wraz z opinią z PPP o odroczenie obowiązku?czy też może wpłynąć wniosek np.z dniem 1 września br.Chciałabym już ustalić listy grup przedszkolnych.Mam zespół szkolno-przedszkolny.Ponadto mam tylko 3miejsca w przedszkolu,a kilka osób złożyło podanie o przyjęcie dziecka do przedszkola (bez obowiązku)-w wakacje,więc do konca sierpnia muszę uruchomić rekrutację?boję się,że zabraknie mi miejsc.Co radzicie?

rzewa19-08-2015 06:49:57   [#26]

nie ma terminu - taki wniosek może być złożony w każdym czasie

martek20-08-2015 16:44:20   [#27]

dzisiaj rodzic/mama poinformował mnie, że w PPP nie zdążą przeprowadzić badań jej synka do 1 września, a chciała aby został w oddziale przedszkolnym. Badanie odbędzie się dopiero we wrześniu. Z powyższej wypowiedzi zrozumiałam, że mogę odroczyć w każdym czasie tzn, że z dniem 1 września dziecko zaczyna w klasie I, a po uzyskaniu opinii PPP o potrzebie odroczenia ,, wraca" do oddziału przedszkolnego?

rzewa20-08-2015 18:43:36   [#28]

tak - idzie do szkoły,  a jak będzie decyzja o odroczenie,  wraca do przdszkola

martek24-08-2015 16:14:10   [#29]

dziękuję !

 

lkk24-08-2015 17:23:04   [#30]

Do klasy I szkoły podstawowej od 01.09.2015 r. zostały przyjęte dzieci spoza obwodu.W poprzednim roku uczęszczały do przedszkola wchodzącego w skład naszego Zespołu. Który dyrektor powinien wydać decyzję o odroczeniu: szkoły obwodowej , czy szkoły, której uczniami będą od września?

rzewa24-08-2015 18:30:34   [#31]

jeśli wniosek zostanie złożony teraz, to do dyrektora szkoły rejonowe

a jeśli1.09 lub później, to do dyrektora tej szkoły,  do której dziecko uczęszcza

lkk24-08-2015 19:06:55   [#32]

W nawiązaniu  do #30, 31 pytam, ponieważ  dyrektor szkoły rejonowej powołując się na  rozmowę telefoniczną z kuratorium stwierdza, że to nie on powinien wydawać decyzje, skoro dzieci uczęszczały do przedszkola poza rejonem i złożyły wnioski o przyjęcie do szkoły również  poza rejonem.  Wnioski wpłynęły w sierpniu. Jak w tej sytuacji postąpić zgodnie z prawem?

Jacek24-08-2015 20:03:51   [#33]

Bzdury wygaduje, uoso wyraźnie o tym mówi:

Art. 16. 3. Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, dyrektor szkoły podstawowej, do której zostało przyjęte dziecko, na wniosek rodziców, odracza spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego.

4a. Jeżeli dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, i odroczono mu spełnianie obowiązku szkolnego, dyrektor szkoły podstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, informuje dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o odroczeniu spełniania tego obowiązku.

lkk27-08-2015 21:50:54   [#34]

Dziękuję za ważne informacje, ale problem nadal pozostał z dyrektorem szkoły, w obwodzie której te dzieci mieszkają. Jeśli dyrektor szkoły, który przyjął dzieci spoza obwodu odroczy im obowiązek 1 września 2015 to czy powinien zapisywać je na jeden dzień do klasy I, czy do przedszkola?

rzewa27-08-2015 22:18:43   [#35]

do szkoly czyli do klasy I

lkk28-08-2015 05:45:34   [#36]

Rzewo, tzn. 1 września rano rodzice przynoszą  opinię i wniosek o odroczenie  do dyrektora szkoły spoza obwodu,który przyjął dzieci. Dyrektor tego samego dnia wydaje decyzję o odroczeniu. Czy w tej sytuacji  muszą się znaleźć w dzienniku lekcyjnym kl.I  i  księdze uczniów szkoły podstawowej? Chodzi mi o jak  najmniejsze zamieszanie w dokumentach szkolnych.

rzewa28-08-2015 06:32:24   [#37]

musi się znaleźć w tych dokumentach - to, że tam jest, potwierdza kompetencję dyrektora szkoły nierejonowej do wydania decyzji o odroczenie

jeśli w tych dokumentach nie będzie tego ucznia, oznacza to, że decyzje wydał nieuprawniony organ, czyli ma ona istotną prawną wadę 


post został zmieniony: 28-08-2015 06:33:08
gosiaes231-08-2015 17:32:05   [#38]

Błagam, niech mi ktoś wreszcie jednoznacznie odpowie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mam w ewidencji dziecko, które nie chodziło do mnie do oddziału przedszkolnego i nie uczestniczyło w procesie rekrutacji do klasy pierwszej. Nie widziałam nigdy dziecka na oczy i nie znam go zupełnie.

Dziecko ma odroczenie.

Dyrektor szkoły, w której dziecko się znalazło twierdzi, że to do mnie rodzice powinni skierować wniosek o odroczenie i to ja powinnam wydać decyzję o odroczeniu.  

Na podstawie poniższego artykułu - twierdzę, że to tamta dyrektor ma obowiązek wydać taką decyzję.

Art. 16. 3. Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, dyrektor szkoły podstawowej, do której zostało przyjęte dziecko, na wniosek rodziców, odracza spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego.

 

 

 Kto ma rację??? 

Ala31-08-2015 18:21:01   [#39]

jeśli tamta dyrektorka przyjęła to dziecko do szkoły podstawowej  to ona powinna wydać decyzję o odroczeniu

jeśli jeszcze nie przyjęła do szkoły albo przyjęła do oddziału przedszkolnego - to TY 

rzewa31-08-2015 18:41:08   [#40]

przecież piszesz, że dziecko ma odroczenie,  wiec. ..?

ale jest tak jak pisze wyżej,  czyli:

1. jeśli dziecko jeszcze nie zaczęło chodzić do szkoły, to niezależnie do jakiego przedszkola i gdzie chodziło,  rodzice zwracają się z wnioskiem o odroczenie do dyrektora szkoły REJONOWEJ tj. szkoły właściwej dla dziecka ze względu na miejsce ZAMIESZKANIA (nawet wtedy, gdy zapisali dziecko do innej szkoły)

2. jeśli dziecko zaczęło uczęszczać do szkoły,  rozpoczął się rok szkolny,  i do piwo teraz rodzice chcą odroczyc  (bo np. dopiero uzyskali opinie PPP), to odracza dyrektor szkoły,  do której dziecko uczeszcza

gosiaes231-08-2015 19:12:02   [#41]

Dzięki Kobiety :)

Całe wakacje rozważałam ten zapis!!!

Ale teraz trzeba konkretnie ;-)

Pozdrawiam noworocznie;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]