Forum OSKKO - wątek

TEMAT: SIP i SIB
strony: [ 1 ]
Gaba21-04-2002 07:31:55   [#01]
woń-tek tylko dla dyrów, posiadających kadrę powyżej 50 twarzy

kto powoływał te "ciała" społeczne...

parę wskazówek proszę, bo muszę powołać, i przyszedł teraz na to czas...
kto to ma być, zakresy odpowiedzilności, co się wpisuje w akta...
nn21-04-2002 10:35:27   [#02]

Możesz rozwinąć te skróty???

Bo znam inne, których znaczenia nia chciałbym tu wyjawiać. Pozdrawiam. Roman.

stan21-04-2002 10:44:46   [#03]

?!

Domyślam się, że chodzi o Społecznego Inspektora Pracy i Społecznego Inspektora BHP ? Czy tak ?
stan
Konto zapomniane21-04-2002 11:39:43   [#04]

SIP i SIB

SIP - owca, powołują ZZ i on reprezentuje interes całej załogi
Nie słyszałem natomiast nic o SIB.
Jeśli chodzi o służby bhp, to w przypadku zatrudniania do 100 pracowników, dyr
powierzał dodatkowo jednemu z pracowników obowiązek (dając jakąś "kasę" - dodatek np 5% zasadniczej).
W przypadku zatrudniania ponad 100 pracowników (nie tylko n-li), musi zatrudnić pracownika na etat, lub zlecić "firmie bhp" prowadzenie spraw bhp.
Ja zatrudniam firmę, która prowadzi wszystkie sprawy z tym związane, łącznie z szkoleniem nowozatrudnionych pracowników.
Marek Pleśniar21-04-2002 11:50:44   [#05]

mam pracownika BHP

i mu płacę

więcej grzechów nie pamiętam (i nawet boje się sprawdzić:-)
a tam gdzie ZZ coś mają powprowdzać, to w ogóle nie próbuję nic mieszać i obchodzę duuuzym łukiem

Marek Pleśniar21-04-2002 12:02:19   [#06]

ale jadę do pracy zaraz to se zajrze:-)

do kwitów, przyznajęże temat budzi hmm... obawy i kojarzy mi się z wizytami PIP itd.

dobrze mi zrobi odświeżenie we łbie

Konto zapomniane21-04-2002 12:08:14   [#07]

SIP cd

Jeśli masz mniej jak 100 twarzy, to przekazać sprawę ZZ.
Jeśli jest ich więcej (ZZ) to niech się dogadaja i wspólnie opracują regulamin
wyboru SIP-owca, przeprowadzą wybory i ZZ powołają SIP-owca.
Ty to powołanie wpinasz mu do akt.
Zakres obowiązków jest określony w zapisach o ZZ. Mam to gdzieś w pracy
Jeśli potrzeba to w poniedziałek doślę
Ważne, popracuj by nie był to człowiek "upierdliwy", jest chroniony przed zwolnieniem z pracy, nawet rok po skończeniu pełnienia funkcji.
Gaba21-04-2002 16:20:37   [#08]

Dziękuję wszystkim

1. Romciu, Mordeczko Kochana, ja też znam wiele innych skrótów, ale niektórych nie lubię, zwłaszcza przez moje zycie i moją działkę, a te dwa biedaki, owe poniżej, to zmory spędzające dyrowi (nieopierzonemu) sen z powiek.

2. Dosłać koniecznie trzeba różne pisma, pisemka, powołania... zakresy czynności.

3. A co zrobić z SIP-em i SIB-em, kiedy ma się 51 pracowników... - czy to ma być kto po kursie, czy po wybraniu wysłać na kurs...

4. Jak się powierza obowiązki behapowca... - konkretnie... - proszę!

5. SIP ma być ze związków... toście mnie przerazili, bo choć lubię konkretnych ludzi z ZZ, to samych związków nie bardzo... i co, ja mam wystąpić, czy oni występują...

A przyjdą i ukarzą kogo? Dyrkę. Szkoda tej forsy za mandat...

Radźcie proszę -  mam radę ped. 30.04 i sprawę chciałabym załatwić hurtem.
a jest pasjonująca jak diabli.

:)
Gaba
Marek Pleśniar21-04-2002 17:19:04   [#09]

no i mamy

kolejnego d..pochrona w pracy - którego nie można ruszyć. Wybiorą najwredniejszą i najbardziej zagrożoną zwolnieniem z pracy. Założycie się?
Ewa z Rz21-04-2002 17:37:23   [#10]

Niekoniecznie!

Wystarczy, że Gaba im NIE powie, że jest ochrona takiego pracownika - przecież nie musi - a za to powie, że trzeba iśc na kurs, stale się doszkalać, robic przglądy, wypełniać książke, chodzić (jeździć) do pip-u itd. I nie ma za to żadnej dodatkowej kasy. Kto to lubi? Ci leserzy nie będą chcieli i może zostanie wybrana "dobra dusza" i będzie ok.

Sip-a może wybierać ogół pracowników, niekoniecznie związki. Jeżeli będzie ten wybór zapisany w protokole RP to i papier od zz niepotrzebny.

Co do ochrony to fakt. Nie można takiego ruszyć w trakcie kadencji (4 lata) i rok po. Maożna skrócić kadencję, ale tylko tak, że zz lub ogół stwierdzi brak działalności sip-a i zechce go odwołać.

Sip funkcjonauje na zasadach zawartych w ustawie o społecznej inspekcji pracy z dn. 24.061983 roku (D. U. Nr 35 poz.163 ze zmianami)

Marek Pleśniar21-04-2002 17:44:21   [#11]

Ewa

nie uwzgledzniasz że ludzienie są ąz tacy durni. Mówisz jak o dzieciach - oni znakomicie wiedzą co bezpiecznie kryje tyłek, co daje lepsze uprawnienia itp. Nie ma mowy o tym, ze nie powiesz. Cwaniaki i obiboki są dlatego nimi bo nimi są:-)
Ewa z Rz21-04-2002 17:57:29   [#12]

Wcale nie!

To mówię na moim własnym przykładzie. U mie tak było! Zaskoczyłam RP. powiedziałam, że już , natychmiast trzeba takiego wybrać i z jakimi obowiązkami sie to wiąże. No i wybrali, wcale nie największego cwaniaka, tylko taką szarą myszkę. Cwaniak to odrazu powiedział, że on nie ma absolutnie czasu na takie tam..., ma duuużo innych ważnych zajęć... i się stanowczo niezgadza...

A o ochronie nie mieli bladego pojęcia...

Marek Pleśniar21-04-2002 18:13:14   [#13]

hmm, moi mają - zapewniam:-)

ale pomysle, to niezły pomysł - odpowiednio to przedstawić. Najgłupsze że to w dodatku słuszne - prawdziwie pożyteczna, skromna i pracowita osoba na właściwym miejscu to miła odmiana:-)))
Zola21-04-2002 19:51:51   [#14]

ja mam SIP-owca wybranego przez RR i spokój,też nie wiedzieli o uprawnieniach

często jest tak,że sama coś ogłoszę,powiem ,przypomne itp a za jakiś czas i tak wielu nie wie ,nigdy nie słyszało

sprawy z którymi nie ma się do czynienia na codzień szybko wyrzucamy z pamięci

ale moja (diabli wiedza jak powołana) słuzba bhp idzie na emeryturę

znalazłam człowieka na to miejsce,właśnie wysłałam na szkolenie i za to szkolenie płacę,podpisałam umowę,że ja szkole a ta osoba to odpracuje

ale interesuje mnie to co Gabe -jak powierzyć -jak byście cos znaleźli dajcie na forum -ładnie proszę :-))))))

Ewa z Rz21-04-2002 19:59:59   [#15]

bhp

Bhp to sprawa inna. Poniewaz powierzenie obowiazków bhp-owca jest związane z wynagrodzeniem rozwiązanie startegiczne tego zagadnienia należy do organu. Trzeba się zwrócic z pytaniem o obsługę w tym zakresie.

jeżeli organ zdecydował wcześniej, że sama prowadzisz obsługę adm., księdowa i kadrową szkoły to sama decydujesz w jaki sposób wynagradzasz dodatkowe obowiązki w ramach bhp. Gdy trzeba zatrudnić dodatkowego pracownika, a nawet gdy obowiązki bhp-owca przekraczają 1/4 etatu trzeba uzyskac zgodę oraganu na potrzebny wymiar zatrudznienia.

Gaba22-04-2002 06:02:47   [#16]

???

u nas miasto zatrudniło behapowca od oświaty... i PIP się nie czepia. ale nie mam tego na papierze, musze zapytać.



Pytanie na teraz - czy ggyby sipowiec otrzymał negatywną ocenę pracy, to też nie wolbno zwolnić?  nie zrobił nic, np. dosłownie nic z tego, co do niego należy...
Ewa z Rz22-04-2002 06:21:27   [#17]

Wolno!

Ustawa o sip dopuszcza zwolnienie sip-owca w przypadku, gdy można to zrobić bez wypowiedzenia - dyscyplinarnie. KN, wg mnie, tak właśnie traktuje zwolnienie z powodu negatywnej oceny pracy. Ale w tym wypadku uważam, że powinnaś poradzić się prawnika.
Gaba22-04-2002 06:35:40   [#18]

Witaj Ewo!

Moje pytanie było wyłącznie hipotetyczne - nie mam sipowca, ale tak  sobie rozważam przepis. Marek pisał już o tzw. d...chronie - jak daleko to coś sięga.

Mam na oku mądrą pracowitą dziewczynę, nie zagrożoną spadkiem - to też już wynik myślenia o tym, co napisaliście. A tak naprawdę - to rzetelne rozważenie wszystkiego, co się z takim wyborem wiąże. I o to mi chodziło.

Dyscyplinarka to artykuł 108 KP, a negatywna ocena pracy to KN (art. 23).
Spayk22-04-2002 10:39:36   [#19]

Cieszę się że padło "wiele ciepłych" słów pod adresem SIP-owca, sam takim jestem, wybranym przez dyrektora i zatwierdzonym przez RP (związków nie ma, w zasadzie).

Taki SIP-owiec może utrudniać życie dyrektorowi ale nie musi, przy okazji chroni plecy dyrektora, może być opłacany, ale nie musi, więc nie jest.

Marek nazwał go wdzięcznie "d...pochronem", nazwa mi się podoba

A wy stuknijcie się w piersi i sami sobie odpowiedzcie czy w swojej uzasadnionej trosce o dobro instytucji, którą kierujecie, nie zapominacie czasami że oprócz dzieci i budynków są jeszcze nauczyciele, wasi koledzy, którzy was wybrali,

Pomyślcie czy jesteście w pierwszej kolejności nauczycielami czy zarządcami (nie mylić z poganiaczami niewolników)

Czasami w waszych wypowiedziach przebija dziwny stosunek do waszych podwładnych:

"...zdrowy, a idzie na urlop zdrowotny"

"...leser, a nie mam go jak zwolnić"

... jeszcze parę cytatów by się znalazło

pamiętajcie skąd wyszliście

Spayk

SławekL22-04-2002 13:20:52   [#20]

no cóż

Zgłasza się kolejny SIP-owy d....pochron, nie należący do ZZ, a wybrany przez RP.;-)
Mam ciągle nadzieję że jak w każdej regule są wyjątki.

Ważniejsze przepisy:
ustawa z dn. 24.06.1983 Dz.U.nr.35 poz.163
...................23.05.1991 Dz.U.nr.55 poz.234
rozp.MEN    17.08.1992  Dz.U.65 poz. 331
ustawa z dn. 19.11.1987 Dz.U.36 poz.202
Marek Pleśniar22-04-2002 14:00:13   [#21]

:-) spoko

wywołany - staję pod tablicą

d..ochrony istnieją i nie zaprzeczycie temu

napisałem: "prawdziwie pożyteczna, skromna i pracowita osoba na właściwym miejscu to miła odmiana"

istnienie tych tam na d.., nie wyklucza tych na p (pracowitych).

Jak tu siedzicie i się intersujecie szkołą na poważnie - to po co ich bronicie? Przeciez nikt Was nawet nie podejrzewa o leserstwo (siedzielibyście gdzie indziej zamiast tu pisac. Myślicie że oni tu zaglądają? Po co?  Poszli po 14tej do domu.)

W tej robocie człowie bywa wściekły - naprawde mam tak, ze kryci z różnych powodów ludzie to akurat ci, co byli zagrożeni zwolnieniami (nie zawsze mieli być zwolnieni, ale niebezpieczeństwo istnieje). A zwalnia sie najpierw tych co mogą odejść na emeryturę. Jak nie oni - to wywalę dziewczyne z dzieckiem i bez emerytury jeszcze dłuugo - w moim regionie to chyba już ze 30% bezrobocie.

Rola grabarza nie jest miła drodzy kolezeństwo. Nie zazdrośćcie.

a SIP czy co innego - poruszałem zjawisko wszelkich form chowania się za przepisami. Przy okazji nieżle zdaje się dołozyłem Bogu ducha winnym, pracowitym ludziom - przepraszam Was. Powinienem uważać na precyzję wypowiedzi. To błąd w sztuce.

natomiast dyskusję podejmuję ze Spaykiem, który mówi:w waszych wypowiedziach przebija dziwny stosunek do waszych podwładnych:"...zdrowy, a idzie na urlop zdrowotny", "...leser, a nie mam go jak zwolnić"... jeszcze parę cytatów by się znalazło, pamiętajcie skąd wyszliście

co dziwnego w tym że nielubię gdy "zdrowy a chory" albo "leser a nie mozna zwolnić"? Dlaczego ich bronisz? No chyba to dobrze i prawidłowo  - zwalniać leserów i nie dawać oszukiwać firmy, państwa i nas, podatników?
Nie wyszedłem "stąd" - spośród "nich"! Wyszedłem z tego grona - co to dniami i nocami w budzie (dziś na 18 tą im robię kurs komputerowy - - WDN czy jak to zwą:-))

Aha, gdy schorowana i spracowana kobiecina łata urlopem czas do emerytury, gdy kto chory i mu siadły struny głosowe - po to jest urlop dla poratowania i inne tam L4. Należą się.

A jak kto ma stracić pracę to siada ze mną, gadamy o planach na przyszłość, rok, dwa wcześniej idzie na dokształt i sie przekwalifikowuje.
zawsze prognozujemy dwa lata co najmniej do przodu takim ludziom przyszłość. Przez cała reformę tym sposobem nie zwolniłem na bruk ani jednej osoby - ilu tak może powiedzieć? A mam z czego - 81 kadry pedag. Nie gadanie a fakty bronią czowieka. (Albo nie bronią i mnie tez na bruk ktoś:-)))

Sławek, Ty też w SIPie? :-)))))))))))))

ale chlapnąłem chopaki, mic. Jestem winien piwo.

Ewa z Rz22-04-2002 15:23:30   [#22]

Gaba

W ustawie o sip jest napisane, że można takiego zwolnić jeżeli można zwolnic go bez wypowiedzenia. Ponieważ, w przypadku negatywnej oceny pracy można tak zwolnic nauczyciela wobec tego uważam, że mozna to zrobić nawet w przypadku gdy jest on sip-owcem.
SławekL22-04-2002 15:35:18   [#23]
Ano w SIPie. I jeszcze w paru.  Głupiego robota lubi. ;-))))
A to piwo ci przypomnę.
Ewa z Rz22-04-2002 16:02:44   [#24]

Autopoprawka!

Poczytałam sobie dokładnie i stwierdziłam, że w przypadku negatywnej oceny pracy nauczyciela można zwolnić w czasie roku szkolnego, ale niestety za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Wobec tego NIE mozna go zwolnić wtedy gdy pełni funkcję sip-a.
Wydaje mi się, że można wynegocjować ze związkami jakieś kryteria na sip-a... np. wyróżniającą ocenę pracy albo co innego... Wtedy uniknie się takiej sytuacji...
Marek Pleśniar22-04-2002 16:11:11   [#25]

wiem że lubi

głupiego robota, my z jednego klubu w takim razie.

piwo ok! Spayk tez - nie obrażaj sie stary;-)

Gaba22-04-2002 16:44:33   [#26]

przepis na dobrego sipa...

Stan, cytując kolgę nt. d...chornów - miałam wyłącznie na myśli zapis, iż nie można zwolnić... Nic więcej - były juz jakieś nt. ZZ wypowiedzi.

Nie mam negatywnego stosunku do sipowców, bo ich nie znam, nie było w tym żadnej intencji dokuczenia, ot, słowa, jakich wiele.

Czasami w naszych wypowiedziach przebija dziwny stosunek do nauczycieli:
...zdrowy, a idzie na urlop zdrowotny
... chory, a nie idzie
...leser, a nie mam go jak zwolnić
... pracuś, a nie doceniony...

... jeszcze parę cytatów by się znalazło i to nie jeden raz

pamiętajcie skąd wyszliście, czasem zapominam skąd jestem - teraz muszę być wróżką i zrobić ramówkeę, która ma być na dniach poprawiona, a termin mija 2 maja.

:)

Chętnie bym o obowiązkach sipa poczytała. Przepis na dobrego sipa...
Gaba22-04-2002 17:28:34   [#27]

... zrobiło mi się przykro, że komuś się zrobiło przykro

- a chciałam się dopytać jednak także o coś innego, a jeżeli taki sip nie robi tego, co do niego należy, no, jest np. słaby, no i jest se powołany, a tu nic... to też nie da się zwolnić... choć można mu udowodnić, że nic... kto go zmienia, na czyj wniosek...

Kto ma te przepisy o sipach... zaczyna mnie to interesować.

Bardzo przeraszam sipowców... czy innych.

:)
Spayk22-04-2002 17:48:12   [#28]

zdrowi na urlopie

Piękna pipa

Ja się odzywam nie dla tego że się obraziłem, nazwa mi się podoba, jest sympatyczniejsza niż SIP-owiec. Jeśli taki nie pracuje to całkiem dobrze dla dyrektora.

Piwko z przyjemnością

Mnie raczej chodziło o wasze, wybaczcie, "dziwne" podejście do sprawy. Myślicie o "zainstalowaniu" SIP-a i zastanawiacie się jak go "skasować" trochę to dziwne.

Co do zdrowych-chorych na urlopach, to moim zdaniem do tego zawodu nie trafia nikt zdrowy (czyt. normalny), a jeśli zdrowy przyszedł to po kilku latach jest chory.

urlopy to ostatni przywilej nauczycieli, którego na m jeszcze nie zabrali. Dyrektor nie może nie udzielić urlopy i nie powinien wnikać w przyczynę urlopu skoro miłościwie nam panująca ustawa nam taki przywilej daje.

Wasze wypowiedzi czasami zalatują, wybaczcie, absolutyzmem, a władzę nad nauczycielami macie wbrew pozorom dość sporą.

Każda władza wymaga czasami lekkiego przystopowania i to miało na celu moje memento o wychodzeniu...

Gaba22-04-2002 19:04:15   [#29]

oszustwo, "erzac, cholera, nie życie"...

Spayk, to nie jest piwo, tylko pipa, więc?
Ewa z Rz22-04-2002 19:39:58   [#30]

Wszystko o Sipie

Jest w ustawie, na którą namiary podałam wyżej (niżej). Treść tej ustawy w jej aktualnym brzmieniu, jeżeli chcesz to mogę Ci przesłać na priva. Jest tam kto powołuje, kiedy, jak, ochrona, możliwości zwolnienia z funkcji i z pracy itd.
Spayk23-04-2002 09:37:53   [#31]
Dystrybutorek jest na wypadek, gdyby wiecej sponiewieranych przez Was SIP-owców miało ochotę
Gaba23-04-2002 10:05:10   [#32]

hrrrrrrrrr!

ja nikogo nie chcę sponiewierać, ja się tylko chcę dowiedzieć z czym się to ji!

Mnie to sponiewiera PIP-a ale nie ta pipa... (docipna jestem jak...)

A piwo i tak lubię. Sayk, ja się chyba pochlastam!

:)))))))))))))))
Marek Pleśniar23-04-2002 10:34:13   [#33]

powazna sprawa:-)

podpadliśmy SIPowi

Spayk23-04-2002 10:50:48   [#34]
Propozycja piwa was zrehabilitowała
Spayk23-04-2002 10:56:19   [#35]

Nie nastawiajcie się "jeżem" do SIP-ów im ta fucha mniej potrzebna niż Wam ich istnienie.

A przydać się mogą bo np. kogo wrobicie w komisję powypadkową

SławekL23-04-2002 12:13:43   [#36]
Kogo do komisji sprawdzającej wrunki pracy i nauki.
Kto będzie pełnił rolę mediatora w drażliwych sytuacjach.
A taki SIP to piwa pije dużo.:-)))
Gaba23-04-2002 16:57:02   [#37]
o, o, o, o to loto...

... czyli hop-hop, szklankę piwa...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]