Forum OSKKO - wątek

TEMAT: coś do poczytania przed spaniem o awansie zawodowym
strony: [ 1 ]
Leszek16-03-2004 23:15:19   [#01]

Oto co znalazłem przed zaśnięciem - buszując po internecie...

pozdrawiam

Jeszcze jeden stopień w ścieżce awansu nauczycieli?

Wprowadzenie dodatkowego lub dodatkowych stopni awansu zawodowego nauczycieli, to jeden z pomysłów, jakie zgłosili posłowie podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, poświęconego ocenie systemu wynagradzania nauczycieli. Zdaniem Barbary Hyli-Makowskiej (SLD), obecny system motywuje nauczycieli do pracy i dokształcania się tylko do czasu osiągnięcia najwyższego stopnia awansu - stopnia nauczyciela dyplomowanego. Uważa ona, że jedyną możliwością zmotywowania nauczycieli jest "otworzenie" systemu poprzez wprowadzenie dodatkowych stopni awansu. Poparła ją wiceprzewodnicząca komisji Teresa Jasztal (SLD).

Inny z pomysłów - zgłoszony przez Ewę Kantor (LPR) - to określenie, jakie dodatkowe funkcje i zajęcia, poza nauczaniem, mogą wykonywać nauczyciele dyplomowani (z najwyższym stopniem awansu zawodowego), a których nie mogliby mianowani (stopień niżej). Ze sprawowaniem bowiem takich funkcji jak np. opiekuna stażu, eksperta w komisjach awansu zawodowego czy doradcy metodycznego, wiąże się dodatkowe wynagrodzenie.

Dopiero za rok czy dwa będzie można podjąć próbę oceny, czy wprowadzony w 2000 r. nowy system wynagradzania nauczycieli spełnił swoje zadanie i ma rzeczywisty wpływ na jakość pracy nauczycieli - uważa wiceminister edukacji Franciszek Potulski.

Przypomniał, że system w pełnym wymiarze funkcjonuje dopiero drugi rok. "Nie ma jeszcze ani jednego nauczyciela, który przeszedł pełną ścieżkę awansu. Nie można więc dokonywać już teraz rewolucyjnych zmian w systemie" - podkreślił.

"Nawet po roku działania można już ocenić system. Nie ma co czekać do 2006" - ripostowała posłanka Kantor.

Od dłuższego czasu związkowcy (zwłaszcza ze Związku Nauczycielstwa Polskiego), samorządowcy oraz sami nauczyciele zwracają uwagę na to, że system wynagradzania nauczycieli jest skomplikowany, mało przejrzysty, zamknięty i płaski.

Zgodnie ze znowelizowaną w 2000 r. ustawą Karta Nauczyciela, wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez nauczycieli zależy od stopnia awansu zawodowego. Najwyższy stopień awansu można uzyskać już po siedmiu latach pracy w zawodzie. Rządowy projekt nowelizacji ustawy (obecnie przedmiot prac sejmowej podkomisji) zakłada wydłużenie tego czasu do 10 lat.

W ustawie określona jest także średnia wysokość całkowitego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu (określona jest ona procentowo w stosunku do średniego wynagrodzenia w sferze budżetowej). Zaś na całkowite średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się płaca zasadnicza (jej minimalną wysokość określa co roku minister edukacji w rozporządzeniu) oraz 14 dodatków, przy czym większość nauczycieli otrzymuje tylko kilka z nich.

Zdaniem Potulskiego, "system jest otwarty o tyle, o ile środki na to pozwalają". Wyjaśnił, że samorządy mogą podnieść wysokość płacy zasadniczej nauczycieli ponad wysokość określoną w rozporządzeniu oraz podnieść wysokość dodatków. "Oczywiście, jeśli mają na to środki, ponad środki, które gwarantuje państwo w subwencji oświatowej" - przypomniał.

Zola17-03-2004 06:52:19   [#02]
nie wiem czemu ale cały czas umyka mi ostatni stopień "profesor oświaty"
lata dochodzenia do tego stopnia juz są , był tez ten stopień wykazywany (kiedyś) w wynagrodzeniach, ale nie było okreslonych wymagań ( chyba , że to miały byc tylko lata pracy)
AnJa17-03-2004 08:22:52   [#03]

Profesor oswiaty to  uznaniowy tytuł honorowy, nie stopień awansu. Ma być czymś wyjatkowym ( w załozeniu), gratyfikacja pienięzna jest jednorazowa.

A jak uznaniowy, to nie ma mieć kryteriów.

beera17-03-2004 08:40:06   [#04]

:-)

Strasznie szybko u nas spadają wątki:-)))

połączę je:-)

asia 11.03 karta nauczyciela na tapecie- z PAPu 11.03 17:42 6

Zola17-03-2004 20:24:29   [#05]
sorry AnJa masz rację
Leszek17-03-2004 21:40:30   [#06]

KN - Art. 9i. 1. Nauczycielowi dyplomowanemu, posiadającemu co najmniej 20-letni okres pracy w zawodzie nauczyciela, w tym co najmniej 10-letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany, oraz znaczący i uznany dorobek zawodowy, na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty może być nadany przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania tytuł honorowy profesora oświaty.
2. Wnioski do Kapituły o nadanie tytułu honorowego profesora oświaty składa organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
3. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w porozumieniu z właściwymi ministrami, w drodze rozporządzenia, sposób powoływania Kapituły, o której mowa w ust. 1, tryb jej pracy, kryteria oceny dorobku zawodowego nauczycieli oraz tryb składania wniosków o nadanie tytułu honorowego profesora oświaty.

Jak widać kryteria mają być - pewnie pomyśli się o nich w ostatniej chwili - oby nie były bublem wymagającym kilkakrotnych zmian...
Asiu, przepraszam, człek zagoniony, nie jest w stanie wszystkich wątków przeczytać

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]