Forum OSKKO - wątek

TEMAT: odmowa podpisania odpowiedzialności za sprzęt i salę
strony: [ 1 ]
annamaria09-01-2013 12:22:39   [#01]

skoro n-l mówi  " z jakiej racji ,nie ma tego w prawie"? to może jednak nie warto doposażać sal tylko ławki , kreda i tablica?

befana09-01-2013 12:28:37   [#02]

ma chyba rację, zresztą jakich by papierów nie podpisał i tak dyrektor jest odpowiedzialny.

Może lepiej skupić się na dobrych regulaminach porządkowych sal, pracowni itp. ?

Jacek09-01-2013 13:16:57   [#03]

nie do końca za wszystko jest dyrektor odpowiedzialny bo pracownikowi można powierzyć mienie. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy rozróżniamy dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej:

odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy (art. 114 – 123 Kodeksu pracy):

Ten rodzaj odpowiedzialności dotyczy każdego pracownika zatrudnionego w szkole w tym nauczyciela. Jednak by pociągnąć pracownika do odpowiedzialności muszą zaistnieć łącznie następujące warunki: wyrządzenie szkody pracodawcy mającej bezpośredni związek przyczynowy związany z bezprawnym działaniem pracownika w skutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, która to szkoda nastąpiła z winy pracownika. Obowiązek udowodnienia powyższych przesłanek ciąży na pracodawcy i jeśli choć jedna z nich nie zaistnieje pracownika nie można pociągnąć do odpowiedzialności.

odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi (art. 124 – 127 Kodeksu pracy)

http://www.prawo-pracy.pl/odpowidzialnosc_materialna_za_powierzone_mienie-a-60.html

 


post został zmieniony: 09-01-2013 13:19:05
annamaria09-01-2013 13:17:23   [#04]

i to jest właśnie jeden z absurdów gnębiących ten system....za wszystko odpowiedzialna jestem ja nawet jak uczeń wyniósł nauczycielowi z  lekcji np.myszkę od komputera albo kabel


post został zmieniony: 09-01-2013 13:19:01
befana09-01-2013 13:31:27   [#05]

uważam,że w szkole nie można jednemu pracownikowi powierzyć wyposażenia sali, o ile korzystają z tego pomieszczenia osoby postronne(a choćby wchodzą - np. sprzątaczki),stąd trudno obarczać pracownika odpowiedzialnością, bo nie udowodni mu się ,że pomieszczenie było prawidłowo zabezpieczone.

Nie dziwię się więc,ze pracownik - nauczyciel się broni.Dlaczego ma odpowiadać za coś w klasie, skoro nie ma - do niej dostępu jako jedyny?

 

Jacek09-01-2013 14:01:37   [#06]

otóż to befano.. tzn. jeśli dyrektor wymusi jednak podpisanie takiej odpowiedzialności to nauczyciel łatwo się wybronić może, że pomieszczenie nie było odpowiednio zabezpieczone bo w przypadku gdy podpisze zobowiązanie to na nauczycielu będzie ciążyło udowodnienie, że dyrektor nie stworzył odpowienich warunków.

Dlatego dyrektor powinien przemyśleć, czy takie powierzenie ma sens.

tere..

to jest coś co nazywa się ryzykiem pracodawcy. Kodeks pracy w art. 117 § 1 i 2 przewiduje, że pracownik nie poniesie odpowiedzialności w przypadku szkody powstałej wskutek działania w granicach dopuszczalnego ryzyka oraz jeśli to ryzyko jest związane z działalnością pracodawcy. W przypadku szkoły wiąże się choćby z możliwością dokonania kradzieży czy uszkodzenia lub zniszczenia mienia przez ucznia. Za powstanie takiej szkody, która jest wliczona w ryzyko związane z działalnością szkoły jako zakładu pracy nauczyciel nie poniesie odpowiedzialności.

DYREK09-01-2013 14:15:29   [#07]

Odpowiedzialność materialna nauczycieli nie została uregulowana w sposób szczególny w Karcie nauczyciela, w związku z czym na podstawie art. 91c ust. 1 KN zastosowanie znajdą przepisy dotyczące odpowiedzialności materialnej pracowników określone w kodeksie pracy.

Kodeks pracy: http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/k0000005.pdf

1. odpowiedzialność za szkodę na zasadach ogólnych

Z chwilą podpisania umowy o pracy, powstaje po stronie pracownika (w tym nauczyciela) odpowiedzialność materialna na zasadach ogólnych, szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy. Dla celów powstania tej odpowiedzialności nie jest potrzebne żadne dodatkowe oświadczenie pracownika, ponieważ ten rodzaj odpowiedzialności jest związany z istnieniem stosunku pracy.

2. odpowiedzialność za powierzone mienie z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się

(Kodeks pracy, dział piąty, rozdział II) - konieczne przekazanie mienia, podpisanie oświadczenia i zabezpieczenie mienia, dysponentem mienia jest wyłącznie odpowiedzialny pracownik (w tym nauczyciel). Pracownik (w tym nauczyciel) ponosi pełną odpowiedzialność za szkodę w mieniu pracodawcy, jednak pod warunkiem prawidłowego powierzenia tego mienia i zapewnienia warunków umożliwiających jego strzeżenie.

Jeżeli pracownik (kasjer, konserwator, intendent ....) odmówi podpisania oświadczenia o odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się , to musi się liczyć z tym, że dyrektor szkoły będzie mógł rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem.

 

W przypadku ogółu nauczycieli trudno uznać, że wyposażenie klas stanowi mienie, z którego nauczyciel ma się wyliczyć.

Wg mnie nie można żądać od nauczyciela oświadczenia o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za mienie będące wyposażeniem sali (izby) lekcyjnej.  Nie jest on wyłącznym dysponentem tego wyposażenia.

w wątku: n-l a odpowiedzialnośc materialna


post został zmieniony: 09-01-2013 14:17:26
DYREK09-01-2013 14:41:31   [#08]

szkoła jako jednostka organizacyjna jst nie dysponuje własnym majątkiem, a ma jedynie w zarządzie mienie gminne (powiatowe ....)

kierownik jednostki - dyrektor szkoły odpowiada za gospodarowanie mieniem i sprawuje nad nim pieczę

odpowiedzialność za należyte zabezpieczenie majątku jednostki ponosi dyrektor szkoły, na nim również ciąży obowiązek nadzoru


post został zmieniony: 09-01-2013 14:42:08
befana09-01-2013 15:06:08   [#09]

czyli należy zadbać o regulaminy użytkowania sal i sprzętu w szkole, tak, by był bezpieczny...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]