Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy wszyscy członkowie Zwiazku Zawodowego Oswiatą mają ochronę??
strony: [ 1 ]
BeaBor13-10-2012 00:24:36   [#01]

Czy wszyscy członkowie Zwiazku Zawodowego Oswiatą mają ochronę?? Proszę o pomoc w ustaleniu ile osób w Państwa placówkach ma ochronę zwiazkową Zwiazku Zawodowego Oswiata? i jak z nimi współpracować??? Kogo pytam to mówi ,że koszmar i nic nie chce powiedzeć! Mam ich od roku i nasłali mi PIP , KO, MEN , OP oczywiscie z sukcesem dla mnie ale gdy w placówce jest PIP przez 3 miesiące a kontrola goni kontrolę to  można zbzikować!! Ochronę u mnie ma 3 z 4 członków tego Zwiazku, a ja jako kadra kierownicza jestem jedna, nie mam vice! Z kolei pozostałe 3 zwiazki zawodowe działajace w mojej wiejskiej szkole nie chcą z ZZO rozmawiać co wogóle utrudnie współdziałanie w zakresie np; ZFŚS!

Uzgodnienie paczek świątecznych na Boze Narodzenie trwało 3 miesiace! Może ktoś ma podobne problemy i podzieli się ze mną doświadczeniami???

rzewa13-10-2012 08:44:26   [#02]

a po co tyle czasu uzgadniać?

jeśli związki nie dogadują się dyrektor decyduje samodzielnie uwzględniając jedynie w miarę możliwości ich odrębne stanowiska i dyrektor ma obowiązek czekać na ew. wspólne stanowisko związków max 30 dni

ustawa o związkach zawodowych Art. 30 ust. 5. Jeżeli w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, planu urlopów lub regulaminu pracy, okresów rozliczeniowych, o których mowa w art. 129 § 2 i w art. 135 § 2 i 3 Kodeksu pracy, wykazu prac, o którym mowa w art. 1517 § 4 Kodeksu pracy lub indywidualnego rozkładu czasu pracy, o którym mowa w art. 8 ust. 2-4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. Nr 92, poz. 879, z późn. zm.) organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

ponadto jeśli związek nie podaje w ustalonych w tj ustawie terminach informacji o liczbie członków, to pracodawca ma prawo przyjąć, że takich członków u niego nie ma. Statut związku powinien określać obszar działania międzyzakładowej organizacji związkowej i suma członków takiego związku na obszarze działania decyduje o tym ilu jego członków ma prawo korzystać z ochrony związku

warto zapoznać się z ustawą o związkach zawodowych i konsekwentnie wymagać od związku jej stosowania - zz-ty często zapominają o własnych  obowiązkach w niej zawartych egzekwując bardzo starannie zawarte tam prawa


post został zmieniony: 13-10-2012 08:46:17
BeaBor13-10-2012 12:20:28   [#03]

Dziękuję! Ale te wszystkie akty prawne znam!!!n Jednakże rzeczywistość prawna nie jest taka czarno-biała!!!! Gdyby tylko te wykładnie jak podajesz były ostateczne to nie byłoby problemów ze związkami! Związek Oświata napisał do mnie, że wchodzi w spór zbiorowy!!! Postąpiłam po konsultacji prawnej zgodnie z przepisami min. zgłosiłam ten fakt do PIP i do Organu Prowadzacego ( wszyscy pokładali się  ze śmiechu-oprócz mnie) Prawnicy stwierdzili, że głupota ale spór jest itp.

BeaBor17-10-2012 15:00:46   [#04]

Szukam Dyrektorów placówek , gdzie działa Związek Oświata w celu wymiany poglądów na temat współpracy itp. oraz ochrony związkowej!!!  Związek Oświata twierdzi, że działa w całej Polsce! Ja odnoszę wrażenie , że rozdaje ochronę wszystkim ! a potem znika i pojawia się nagle dając następną ochronę itp.

aligatorka18-10-2012 00:08:56   [#05]

BeaBor postaram się dowiedzieć czegoś na ich temat. Jeśli mi się uda- znajdę Cię ;-) Niczego jednak nie obiecuję. Zobaczymy co to za "Osobistości". Złap oddech, bo widać, że potrafią wpędzać człowieka w stany lękowe.

Marek Pleśniar18-10-2012 09:16:28   [#06]

nowe, małe związki i związeczki zawodowe są troszkę jak nowe wirusy;-) Chcą zabić swego żywiciela zamiast z nim symbiotycznie współpracować - jak stare dostojne i znane wirusy, na które już wynaleziono szczepionki;-)

 

BeaBor22-10-2012 11:56:42   [#07]

Mały Związek z rozpasaną ochroną zwiazkową i strukturą odwrotną niespójną z KRS! Deklaruje ,że jest w całej Polsce!!! Jeżeli tak działa jak u mnie ! To gdzie są Ci Dyrektorzy, którzy wg. opinii wymienionego Zwiazku byli przez nich podani do sądu!! Może razem z innymi Dyrektorami znajdę szczepionkę na ten wirus?? Czekam na pomoc !

BeaBor23-10-2012 11:16:44   [#08]

Jeszcze raz zwracam się z prośbą do Dyrektorów szkół gdzie działa Związek Zawodowy Oświata z Katowic o ujawnienie się! Udało mi się jak dotychczas nawiązać kontakt z jednym Dyrektorem, którego opowieść o współpracy z w/w Związkiem  można skwitować tylko hasłem " wiedzą jak dobić i molestować psychicznie Dyrektora OP, PIP nauczycieli itp." słowem koszmar.

Na forum często pdad stwierdzenie, że Związki tak zupełnie nie są bezkarne! Idąc tym tropem usiłuję ustalić stan faktyczny tego Związku , ponieważ ich struktura nie jest spójna z KRS, ochrona nadmierna i nie wynikająca z litery prawa, pieniactwo (do n-tej itp.) Ale tyko wtedy gdy ustalę szczegółowe fakty można racjonalnie podejść do ich działalności związkowej ( np; sądownie). Proszę o współpracę

 

Marek Pleśniar23-10-2012 12:35:21   [#09]

chyba im głównie robisz reklamę:-)

po prostu do nich napisz pismo z zapytaniami

BeaBor24-10-2012 09:50:26   [#10]

Od 2 lat koresponduję z nimi i na każde moje pismo reakcja jest następująca: 5-6 ich pism jaki niedobry dyrektor bo pyta a sam to ( i tu litania w temacie nie wiadomo co autor miał na myśli ) oraz conajmniej 2-3 pisma , któego adresatami są: OP i jego instytucje kontroli oczywisci z prośbą o kontrolę bo Dyrektor  złamał prawdopodobnie prawo  oraz dyżurnie skarga do  PIP . Czasem dodatkowo odezwa do pracowników szkoły rozrzucona w pokoju nauczycielskim pod tytułem " dyrektor głupi bo pyta i nie wie". Następnie ponowne pismo by im przesłać wszystkie regulaminy dotyczące pracy szkoły itp niezbędne do prowadzenia działalności związkowej - ( choć dostali je setki razy ) oczywiści potwierdzone za zgodność z orginałem datowane itp. oraz następne pismo dotyczące wyliczeń socjalnych a potem akcja pt. BHP i podobne działania.

Próbuję znaleść innych dyrektorów gdzie działa ten związek no i jak znalazłam jednego to płacze w telefon i opowiada mi o horrorze wich wydaniu, a na prośbę współpracy ze mną stwierdza,że chce trochę pożyć i się wycofuje z dialogu bo się obawia ( chyba swojego cienia ). Masz rację robię reklamę ale naszemu niedopracowanemu prawu ! Robię reklamę temu, że molestowanie psychiczne jest karalne, ale dyrektora można bezkarnie zajechać!!

ergo24-10-2012 10:03:21   [#11]

Nie wiedziałam,że taki związek jest, ale po takiej rekomendacji od Was chętnie się do nich zapiszę:)

rzewa25-10-2012 06:51:57   [#12]

hm... a otrzymujesz od tego związku informację o liczbie członków tego związku w Twojej szkole i to co miesiąc?

otrzymałeś od niech ich statut, namiary oraz wskazanie imienne osób dyspozycyjnych?

Sprawdziłeś w ilu szkołach w Twoim OP takie informacje również zostały uzyskane?

To związek musi udowodnić, że działa i to jeszcze jako międzyzakładowa organizacja związkowa - z Twoich wpisów wychodzi mi, że ten związek nie ma prawa obejmować ochroną aż 2 osób w Twojej szkole (a nawet problematyczna jest ochrona nawet dla 1 osoby), gdyż nie spełnia wymagań ustawowych

BeaBor25-10-2012 10:56:43   [#13]

Witaj rzewa

Otrzymuję kwartalną informację o ilości członków Związku tj  iest ich w sumie 186 osób ( cały kraj nie woj. czy miasto)  w tym 6 emerytów 4 osoby w mojej szkole z tego 3 mają ochronę. W KRS mają nazwę Związek a na pieczątkach nazwę Międzyzakładowa Organizacja Związkowa, używają raz nazwy Koło nr x Zwiazku Zawodowego ... a kiedy indziej Koło bez nr Międzyzakładowej Organizacji. W statucie mają napisane, że mogą tworzyć zakładowe i miedzyzakładowe struktury,ale ich faktyczna realizacja jest trudna do określenia.

Otrzymałam od nich Statut i imiennie wskazane osoby oraz ksr i podali jeszcze REGON. W moim OP działają tylko u mnie.  

krisko 6319-02-2014 22:46:07   [#14]

Właśnie weszłam w kolizję z tym związkiem bo 2 Panie zapisały się do tego ,,satelity,, związku z Katowic  i od razu zostały objęte ochroną  a ja  zakwestionowałam ich ochronę.Nie  uznałam prawa do ochrony gdyż nie spełnia ten związek reprezntatywności w rozumieni przepisów związkowych(w naszej szkole związek ma 2 członków na 60 pracowników).

Atakują wściekle o wszystko a tu za chwilę ruch służbowy.

ps. oddam wspólpracę ze związkowcami i jeszcze dopłacę.Kto chętny?

krisko 6319-02-2014 22:50:30   [#15]

Kto  ma doświadczenie we współpracy z tą organizacją związkową niech się odezwie?

izael20-02-2014 06:25:43   [#16]

jakiś horror to jest

a może jakoś tak:

w związku z wątpliwościami co do jasności ich struktur i możliwości objęcia ochroną tylu osób poproś o wskazanie placówek, w których działają na terenie kraju oraz udostępnienia statutu w celu uwiarygodnienia ich działań

potem kontakt z tymi placówkami i sprawdzenie - u kogo ile osób itd.

na pewno się na to nie zgodzą - to drugie pismo o tym, że w związku z tym nie możesz uznać tej ochrony zz, bo takie zaciemnianie informacji może jednak oznaczać, że nadmiarowo otaczają ochroną pracowników i że taką wiadomość przekazujesz OP i ze oczywiście mogą wystąpić do sądu pracy z pozwem przeciwko tobie, bo taka sprawa sądowa rozjaśni układ związkowo-szkolny

albo pismo do OP, by z góry sprawdziło, ilu jest członków, ilu korzysta z oddelegowania, a ilu może z ochrony...

wybaczcie mi  dobrzy związkowcy, ale  ZZ w szkołach to najczęściej nic dobrego - dla dyrektora i dla pracowników, którzy na ochronę się "nie załapali", bo są za mało cwani i za bardzo zajęci pracą... więc oni będą pierwsi do zwolnienia:(

krisko 6320-02-2014 20:11:33   [#17]

Do OP to oni napisali donos na mnie, żeby mnie przeszkolili bo nie znam się na prawie.Organ napisał w odpowiedzi, że się  znam:)To ich wkurzyło, więc atakują zaciekle.Mam opinię prawną w tej materii, że mamy rację nie uznając tej ochrony.Oczywiście opinie doąłczyłam do pisma informującego o naszym stanowiski.I tak się kręci t współprca.

DYREK20-02-2014 21:52:59   [#18]

ustawa z dnia 23.05.1991 r. o związkach zawodowych, t. jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 167.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2014000016701.pdf

Art. 36.
1. Sąd rejestrowy w razie stwierdzenia, że organ związku zawodowego prowadzi działalność sprzeczną  z ustawą, wyznacza termin co najmniej 14 dni na dostosowanie działalności tego organu do obowiązującego prawa. Postępowanie wszczyna się na wniosek właściwego prokuratora wojewódzkiego
(obecnie okręgowego)
barwi20-02-2014 21:59:21   [#19]

socjalistyczna KN - karta przetargowa ZZ w negocjacjach z każdym rządem - i 25 lat to trwa . I potrwa jeszcze 100 a w Polsce poziom nauczania będzie taki jak w Krakowie gdzie EWD ma wartość ujemną . Dyrektor = bierny urzędnik , na usługach ZZ :)) Mój znajomy Dyrektor w pełnym tego słowa znaczenia stworzył LO od podstaw  - nowa kadra żadnych ZZ , żadnych znajomków , żadnych personalnych patologii - naprawdę to się da zrobić - umowy czasowe - w 3 roku funkcjonowania żadnych problemow , nowa młoda kadra , osoby z doktoratami, ciężka praca , olbrzymi wysiłek - ale efekty są , matura 100 % , bez problemu z naborem - wielki szacunek 

rzewa20-02-2014 22:37:36   [#20]

umowy czasowe? -> sami stażyści znaczy...

AsiaJ20-02-2014 22:48:32   [#21]

pewnie szkoła niepubliczna...

barwi21-02-2014 10:09:11   [#22]

#20 tak oczywiście, a jakie to ma znaczenie ? przecież stazysta z doktoratem ( wykładowca uczelni wyższej ) wcale nie musi być gorszy od n. dyplomowanego , który nie robi prawie nic by się doskonalić bo i po co ? - a wręcz przeciwnie 

#21 - szkoła publiczna z kadrą na zasadach "wolnorynkowych" :))  

a jakie oszczędności ...

 Dobry pedagog , wykladowca - takich ludzi praca szuka - gdyby w polskich szkołach publicznych była tego rodzaju specyfika zatrudnienia jak w placówkach prywatnych i niepublicznych można byłoby realnie pomarzyć o sukcesie edukacyjnym. 

 

 


post został zmieniony: 21-02-2014 10:13:59
MKJ21-02-2014 10:59:36   [#23]

Fragmenty z Karty Nauczyciela:

Art. 1 ust. 1 pkt 1:

"Ustawie podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (...)."

Art. 9a ust. 3:

"Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej (...) uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego (...)".

To tak dla porządku.

mundi30-03-2015 21:16:40   [#24]

Właśnie uaktywnił się ten związek w mojej szkole i objął ochroną związkową w lipcu 14 r. dyrektorkę, która przed i wówczas należała jeszcze do ZNP. Od września kończyła się jej kadencja dyrektorska i ponieważ nie ma dla niej godzin to wybrała taką formę ochrony. Należy tylko ona do tego związku i jest chroniona. Nie wiem jak to "ugryźć", ponieważ nie mam dla niej godzin.

rzewa30-03-2015 22:08:26   [#25]

a jak brzmi pismo w sprawie ochrony tej n-lki?

joszka31-03-2015 15:51:30   [#26]

W mojej szkole jest członków nowego zz 6 z czego 4 objętych ochroną.Działaja póki co tylko w mojej szkole. Krisko 63 -czy istnieje mozliwość wglądu do opinii wydanej przez Twoich prawników?

gtz03-04-2015 12:45:42   [#27]

Czy ochronie podlegają nauczyciele związkowcy (ZNP) ze szkół filialnych o której mowa w art.32 ust. 1 o z.w., którą podjął Zarząd Oddziału 31 marca 2015r. po Uchwale Rady Miejskiej o zamiarze likwidacji szkół filialnych (luty 2015.)Nagle okazuje się, że związek chce ich objąć ochroną 2-letnią? W macierzystej placówce nie ma możliwości ich zatrudnienia od nowego roku szkolnego. Chodzi o 5 nauczycieli - musiałbym zwolnić też 5 z 30-letnim stażem !?

Jak taką Uchwałę Zarządu Oddziału traktować?

Marek Pleśniar03-04-2015 14:38:50   [#28]

widzę że ten zz robi dobrą robotę w kwestii psucia opinii wszystkim zz;-)

gtz03-04-2015 19:39:30   [#29]

no właśnie ale... co taką uchwałą zrobić?

rzewa03-04-2015 19:43:31   [#30]

przyjąć do wiadomości i... zwolnić

w przypadku całkowitej likwidacji ochrona związkowa nie działa

ani żadna inna


post został zmieniony: 03-04-2015 19:45:27

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]