Forum OSKKO - wątek

TEMAT: szukam rozporządzenia - pomocy
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane15-04-2002 11:54:33   [#01]
Podobno w telewizji podawano rozporządzenie mówiące o dowożeniu uczniów do szkoły- opieka. Może ktoś zna albo słyszał o tym . Proszę o pomoc.
beera15-04-2002 12:08:39   [#02]

Między nami Aśkami ;-)

Problem dowozu jest ujęty w artykule 17 ustawy OSO.

Doprecyzowuje sprawę Pismo MENu z 2 grudnia 1999( DKW- 0741-32/99/JG/AG

 

OSO znasz pewnie, natomiast w piśmie MEN06 mowa jest o sprawowaniu opieki przez opiekuna podczas dowozu dzieci z klas I-III

Konto zapomniane15-04-2002 15:37:45   [#03]

Dozgonnie wdzięczna Aśka.

Asiu gdzie znajdę to pismo MEN o sprawowaniu opieki klas I-III?

beera15-04-2002 17:05:10   [#04]

matko

szukam i szukam

Niech ktoś poszuka, bo ja  nie potrafię - mam tylko na papierze to.

Marek Pleśniar15-04-2002 17:20:07   [#05]

ja szukałem

i ni ma

no i mam klops - ale to też korzyść:-)

aniaB15-04-2002 19:39:44   [#06]

 Chyba znalazłam. W Poradniku Dyrektora i Księgowego Ostowskiego.

[MENO6] Dowożenie uczniów  i  sprawowanie  opieki  w  czasie  drogi  do szkoły. Zgodnie  z  art.17  ustawy  OSO  obowiązkiem  gminy  jest   zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w  czasie  przewozu  lub  zwrot  kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej, jeśli droga dziecka z domu do szkoły przekracza 3 km - w przypadku uczniów kl. I-IV  oraz  4  km -  w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych  i  uczniów  gimnazjów mieszkających w obwodzie szkoły.                                       

 Problem opieki w czasie przewozu dzieci nabiera szczególnego  znaczenia w przypadku uczniów klas I - III. Zdaniem Ministerstwa opiekę tę powinny sprawować osoby zatrudnione w tym  celu  przez  gminę,  opieka  kierowcy autobusu szkolnego jest niewystarczająca.                              

W świetle art.17 ust.3a wyżej wymienionej ustawy gmina jest zobowiązana do zapewniania bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu  dzieci niepełnosprawnych do publicznych szkół podstawowych i  gimnazjów,  także specjalnych. Obowiązek ten nie jest związany z przekroczeniem odległości określonych w ust.2.                                                   

 Mimo,    zgodnie  z  art.5a  cytowanej  ustawy  szkoły  specjalne  są prowadzone przez powiat, obowiązek o którym mowa powyżej dotyczy gminy i obejmuje  dowóz  dziecka   niepełnosprawnego   do   najbliższej   szkoły specjalnej   lub    integracyjnej.    Dotyczy    to    każdej    postaci niepełnosprawności, w tym także czasowej.                              

 Ustawa nie wskazuje na sposoby  realizacji  obowiązku  gminy  dowożenia dzieci do szkół. Oznacza to, że organizacja transportu może odbywać  się w różnych formach. Możliwe jest na przykład zawarcie umowy z  rodzicami, w której strony uregulują wzajemne zobowiązania.                       

Uczniowi realizującemu obowiązek szkolny  poza  granicami  gminy  urząd gminy może zwrócić koszty dojazdu.

Konto zapomniane16-04-2002 10:45:34   [#07]

WIELKIE DZIĘKI

I JESZCZE RAZ
Kasia Gro01-12-2005 13:19:23   [#08]

opiekun dowozów

Na jakich zasadach zatrudniać i jak nazwać (chodzi o nazwę stanowiska) osobę, która pełni funkcję opiekuna dzieci dowożonych do szkoły autobusem. Gmina nakazała dyrektorowi zatrudnić taką osobę. Ale jak ją zaklasyfikować i jakie dać wynagrodzenie? Jakie powinien mieć wykształcenie taki ktoś?

cynamonowa01-12-2005 18:21:03   [#09]
 U nas są to akurat nauczyciele stazyści( matematyk i wuefista). Rano przywóz po lekcjach powrót. Płacimy więc za 2 nadgodziny dziennie.
beera01-12-2005 18:50:30   [#10]

u mnie to też

dwóch nauczycieli normalnie zatrudnionych w szkole

dowozy z dwóch kierunkow, więc dwóch opiekunów.

płacone według regulaminu OP -wysokośc 1/2 godziny ponadwymiarowej za jeden dowóz- czyli w tygodniu 5 ponadwymiarowek na jedną osobę + darmowy bilet ( bo dowozy PKsem)

GMR03-12-2005 22:22:35   [#11]

[#08]

Zgodnie  z  art.17  ustawy  OSO  obowiązkiem  gminy  jest   zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w  czasie  przewozu - więc czemu szkoła zatrudnia?
zgredek03-12-2005 22:24:13   [#12]
bo organ płaci?
Konto zapomniane04-12-2005 11:27:43   [#13]
A jak to jest w przypadku dziecka z zerówki, który mieszka w odległości 3 km od przedszkola?
rzewa04-12-2005 11:50:59   [#14]
chodzi na piechote albo rodzice wożą we wlasnym zakresie.
Marla04-12-2005 13:03:00   [#15]

6-latki

mamy dojeżdżające 6-latki -  przywożą i odwożą te dzieci rodzice , tzn. rodzic pełniący w danym tygodniu tzw. dyżur zabiera wszystkie dzieci ze swojej miejscowości a inny rodzic dzieci ze swojej miejscowości.

wszystkim dzieciom i rodzicom funduje bilety gmina

po uzgodnieniach z PKS - em do  korzystania z jednego biletu do danej miejscowości uprawnieni są wszyscy wykazani rodzice - nie jest ich wielu najwyżej 3 na miejscowość

to rozwiązanie jest pomysłem rodziców, którzy w znacznej większości mają gospodarstwa rolne i nie są w stanie codziennie dowozić swoje pociechy do p-la, musieliby w naszej miejscowości być przez cały czas spobytu dziecka w p-lu,  bo maja kłototy z powrotem do domu (mała częstotliwość autobusów kursujących do niektórych miejscowości)

podpisali wszyscy rodzice oświadczenia o odpowiedzialności za własne dzieci w trakcie dowozu i z powrotem do domu,  przygotowane przez prawnika

taki stan działa drugi rok i wszyscy są zadowoleni

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]