Forum OSKKO - wątek

TEMAT: PROGRAM 9. KONFERENCJI OSKKO. Zapraszamy.
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar02-02-2012 15:24:22   [#01]

Zamieszczamy program Konferencji, uwzględniający liczne głosy członków OSKKO w sprawie jego ulepszenia.

Zapisy - na stronie Konferencji: www.oskko.edu.pl/konferencjaoskko2012/


Program IX Konferencji OSKKO

I. Polityka oświatowa
Blok programowy mający za zadanie wypracowanie stanowisk OSKKO w najistotniejszych dla oświaty kwestiach. Powodzenie inicjatyw Stowarzyszenia wskazuje na celowość budowania takich stanowisk. Jednocześnie dostrzegamy potrzebę korekty tego, co już się udało wdrożyć.

1. Panele robocze - stanowisko OSKKO w sprawie istotnych problemów oświaty.

· Nadzór pedagogiczny (ewaluacja, kontrola). Wspomaganie szkół i placówek, doskonalenie kadry.
Potrzeba korekty ws. ewaluacji, opinia o kontroli placówek. Oczekiwania ws. wspomagania placówek.

· Status dyrektora.
Środowisko dyrektorskie potrzebuje profesjonalizacji zawodu dyrektora. Trwa także debata publiczna. Nie możemy zaniedbać uczestnictwa w zmianach prawa dotyczących dyrektorów. Debata z udziałem twórców raportów ORE i IBE. Zasady rekrutacji, przygotowania zawodowego kandydatów na stanowiska kierownicze i in.

· Status nauczyciela.
Trwają badania IBE nad czasem pracy nauczycieli oczekiwane przez Zespół MEN ds. zmian w Karcie Nauczyciela. OSKKO pracuje w tym zespole. Debata nad pożądanymi przez nas zmianami w sprawie awansu zawodowego, czasu pracy, płac.

2. Spotkanie z Ministrem Edukacji Narodowej, Krystyną Szumilas.
Plany resortu oświaty, aktualne zagadnienia. Przedstawienie wyników pracy Stowarzyszonych nad stanowiskiem w sprawie istotnych problemów oświaty. Dyskusja.

II. Wychowanie w szkole - nowe wyzwania

1. Co nowego w nowych mediach? Szkoły
Dr Monika Kaczmarek-Śliwińska (Politechnika Koszalińska)

Od około 10 lat rozwój technologiczny oraz zmiany mentalne społeczności powodują, iż następuje odejście od użytkownika Internetu ukierunkowanego na jedynie odbiór komunikatów, na rzecz użytkownika aktywnego. Mamy możliwości techniczne, często również odpowiednią wiedzę, ale czy chcemy z tego korzystać? Jak zmienił się Internet i jak można zastosować jego instrumenty, aby być aktywnym użytkownikiem? Jakie są najnowsze kierunki zmian?

2. Nowe media: rozwiązania wychowawcze w erze cyfrowej. Szkoły
Dr Jacek Pyżalski (Instytut Medycyny Pracy w Łodzi)

Wyniki badań dotyczące tego jakie obszary wychowawcze powiązane są z nowymi mediami w środowisku edukacyjnym. Codzienne praktyki w tym zakresie, np. te związane z zakazami stosowania telefonów komórkowych w szkole. Inspirujące pomysły na pozytywne wykorzystanie nowych mediów w wychowaniu – wraz z przykładami zastosowań z Polski i innych krajów. Dyskusja.

3. Niebieska Karta. Szkoły Przedszkola Jolanta Zmarzlik, redaktor poradnika ORE: " Przemoc w rodzinie wobec dziecka. Procedury interwencyjne w szkole".
1.08.2010 r. weszła w życie znowelizowana Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zakłada ona m.in. opracowanie jednolitej procedury działań interwencyjnych prowadzonych przez szkołę i nakłada na placówki oświatowe obowiązek stosowania procedury „Niebieskich Kart”.
Obowiązki szkoły związane z uruchamianiem procedur w praktyce. Jak rozpoznać sytuacje związane z przemocą? Instytucje współpracujące i podział zadań.

4. Ochrona danych osobowych w placówce oświatowej. Szkoły Przedszkola
EduCentrum
. Zagadnienia praktyczne. W związku z wynikami kontroli GIODO, szkoły i przedszkola zgłaszają potrzebę wyjaśnienia zasad ochrony danych przy rekrutacji, udostępnianiu danych OP itd. Istotne zmiany prawne w tym zakresie. Obowiązki dyrektora placówki.

III. Zmiany organizacyjne w szkołach od 1 września 2012 r. związane z wdrażaniem nowej podstawy programowej.

Szkoły Zmiany w ramowych planach nauczania dla poszczególnych etapów edukacji, akty prawne powiązane z wdrażanymi zmianami, monitorowanie realizacji podstawy programowej, przykłady szkolnych planów nauczania, dobre praktyki.

1. Wykład otwierający. Andrzej Jasiński. Ośrodek Rozwoju Edukacji. Koordynator merytoryczny projektu "Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół ze szczególnym uwzględnieniem II i IV etapu edukacyjnego".
Filozofia zmiany związanej z wejściem nowej podstawy programowej dla wszystkich typów szkół. Potrzeba przygotowania nauczycieli, zmiany mentalnej, związanej z pojawieniem się: sześciolatków w SP oraz dzieci kontynuujących nową podstawę programową w klasach czwartych. Implikacje pojawienia się tych dzieci za 3 lata w gimnazjach. Przygotowanie nauczycieli i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych na edukację uczniów kształconych w gimnazjach według nowej podstawy programowej.

2. Seminaria:

  • Szkoły podstawowe
    Co oznacza wejście dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej? Jak powinien zmienić się sposób nauczania, metody pracy w I etapie edukacji? Jak przygotować nauczycieli II etapu edukacji do pracy z młodszymi dziećmi.
  • Szkoły ponadgimnazjalne ogólnokształcące.
    Zmiany w ramowych planach nauczania. Realizacja podstawy programowej. Szkolne plany nauczania. Zmiany w prawie. Monitorowanie realizacji podstawy programowej. Przygotowanie i doskonalenie kadry.
  • Szkoły ponadgimnazjalne zawodowe.
    Organizacja pracy szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe od września 2012. Zmiany w klasyfikacji zawodów w kształceniu zawodowym. Podstawa programowa. Ramowe plany nauczania. Kwalifikacyjne kursy zawodowe i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

IV. Wykłady Instytutu Badań Edukacyjnych.

3 października 2011 r. IBE zawarł umowę o współpracy z OSKKO. Przewiduje ona między innymi wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy obiema instytucjami w dziedzinie badań związanych z zarządzaniem w oświacie oraz promocję i dystrybucję wyników badań. Stowarzyszenie będzie także wspierało Instytut przy realizacji badań adresowanych do dyrektorów szkół.

1. Umiejętności złożone polskich uczniów – diagnoza, normy osiągnięć, narzędzia wsparcia. Szkoły Dr Joanna Dobkowska, lider Pracowni Języka Polskiego, i Adam Brożek, Pracownia Przedmiotów Przyrodniczych Instytutu Badań Edukacyjnych.
Jak wynika z badania PISA, od 2000 r. polscy uczniowie znacznie poprawili swoje wyniki w zadaniach typowych, w których nie jest konieczne podjęcie samodzielnego rozumowania. Tam, gdzie trzeba argumentować, przekonać do swojego zdania, zinterpretować informację, wyniki polskich uczniów są gorsze. Szkoła samodzielnego myślenia ma wesprzeć nauczycieli w rozwijaniu u uczniów umiejętności złożonych. Uzyskanie szczegółowych wyników pozwoli na wypracowanie norm osiągnięć w zakresie poszczególnych umiejętności oraz przygotowanie wyspecjalizowanych narzędzi dydaktycznych .

2. Wpływ zróżnicowania socjoekonomicznego na osiągnięcia szkolne dzieci. Szkoły Piotr Rycieleski, lider zespołu SUEK (Szkolne Uwarunkowania Efektywności Kształcenia) Instytutu Badań Edukacyjnych. Czy dzieci z rodzin o niższym statusie socjoekonomicznym skazane są na gorsze wyniki w testach osiągnięć szkolnych? Rozwarstwienie społeczne w Polsce oglądane przez pryzmat szkół podstawowych. Czynniki wpływające na to zróżnicowanie. Dane z badań na próbach ogólnopolskich przeprowadzonych w ramach badania „Szkolnych uwarunkowań efektywności kształcenia”.

3. "Polska Rama Kwalifikacji w edukacji ogólnej". Szkoły ponadgimnazjalne zawodowe
Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, Lider Projektu KRK, Instytut Badań Edukacyjnych.
.
Celem projektu realizowanego w Instytucie Badań Edukacyjnych jest opracowanie między innymi Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK), czyli spójnego systemu opisywania i potwierdzania kwalifikacji, możliwych do uzyskania w ramach edukacji formalnej, nieformalnej i pozaformalnej. Oznacza to, że PRK ułatwi porównywanie kwalifikacji zdobywanych w różnym czasie, różnych miejscach i formach, umożliwi lepsze dostosowanie systemu kwalifikacji oraz edukacji do potrzeb rynku pracy, a także ułatwi mobilność na rynku pracy zarówno w wymiarze krajowym jak i unijnym.

4. Badania IBE nad czasem pracy nauczycieli.
Temat włączony do prac panelu budującego stanowisko ws. statusu nauczyciela.

V. Zagadnienia praktyczne. Jakość kształcenia. Warsztat pracy nauczyciela. Organizacja pracy.

1. Praca z danymi w celu poprawy efektów nauczania. Gimnazja
Aleksandra Mastalerz/Ewa Kochanowska (PCG) i reprezentantki szkół. Ewaluacja wewnętrzna prowadzona metodą pracy z danymi – doświadczenia gimnazjów biorących udział w międzynarodowym projekcie na temat pracy z danymi w celu poprawy efektów pracy szkół. Kurs wspiera prowadzenie ewaluacji wewnętrznej wykorzystując do tego dostępne w szkole dane.

2. Dwuletnie maturalne wskaźniki EWD 2010-2011 - ewaluacyjne wskaźniki egzaminacyjne. Szkoły ponadgimnazjalne
Ewa Stożek, członek Zespołu EWD, pracownik Wydziału Badań i Analiz OKE w Łodzi.

3. Umiejętności osobiste nauczyciela. Jak sprzyjać procesowi uczenia się.
Przedszkola. Zainteresowani dyrektorzy SP. Małgorzata Skura, Michał Lisicki, Berdo.
Katalog kluczowych kompetencji nauczyciela. Skuteczna komunikacja. Obserwacja. Współpraca – współdziałanie. Sztuka prezentacji.

4. Specjalne potrzeby edukacyjne – aspekty praktyczne.
Łukasz Nowak, PCG Polska.
Szkoły
Elektroniczny obieg dokumentacji w procesie organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w placówkach oświatowych. Nowinka technologiczna czy konieczność? Jak organizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną w sposób efektywny tak, aby nie obciążać nadmiernie nauczycieli obowiązkami administracyjnymi a jednocześnie zapewnić wysoki poziom kształcenia uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?

5. Sposoby ewidencjonowania obecności, naliczania opłat za posiłki i pobyt w przedszkolu. Przedszkola VULCAN
Oprogramowanie i sprzęt do ewidencjonowania obecności dzieci, automatycznego naliczania opłat za pobyt dzieci w przedszkolu i za posiłki.. Jak wygenerować raport dla dziecka, w którym znajdą się informacje, w jakich godzinach dziecko przebywało w przedszkolu, jakie posiłki jadło i jaka jest w związku z tym wysokość opłaty.

6. Lider edukacji coachem. Program rozwoju dla nauczyciela i placówki.
Szkoły i przedszkola Marzenna Skoczylas Bajeńska, trener, coach, ewaluator, pedagog terapeuta.
Metoda rozwoju kompetencji nauczyciela i ulepszania pracy placówki. Cel: wzrost zaangażowania i motywacji uczniów i nauczycieli, wzmocnienie kultury wzajemnego uczenia się i współpracy, szybkie korygowanie błędów, ustawiczne doskonalenie kompetencji.

VI. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.
Tylko członkowie OSKKO

· Sprawozdanie Zarządu. Relacja z prac OSKKO w roku 2011.

· Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Uchwała o absolutorium dla Zarządu.

· Dyskusja programowa, stanowisko OSKKO w sprawie podstawowych problemów oświaty. Plan działań na 2012 r.

Program Konferencji jest nadal rozwijany. Zastrzegamy możliwość zmian. Aktualny program dostępny jest na stronie internetowej Konferencji.

Pobierz harmonogram Konferencji w formacie PDF.

 


post został zmieniony: 02-02-2012 15:43:46
Dyskusja w tym wątku została zamknięta.
strony: [ 1 ]