Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ludzie czy u Was też tak jest?
strony: [ 1 ]
Dżoana31-01-2004 12:14:14   [#01]

Nasze kochane Starostwo postanowiło zacząć oszczędzać kosztem uczniów i nauczycieli. Otóż po feriach, czyli od poniedziałku wprowadza następujące zmiany:

-podział na grupy na drugim języku obcym jest zniesiony,

-podział na godzinach dyrektorskich, (czyli np. klasy z tzw. poszerzonym programem nauczania języka ang. lub niem.),

-podział na WF

-do odwołania zamrożono dodatki motywacyjne

-za matury żadnego dodatku nie będzie (będziemy pracować za darmo),

-na urlop dla poratowania zdr. można pójść dopiero po rozmowie z dyrektorem

no i być może coś pominęłam. Ludzie powiedzcie jak te dzieci mają zdać nową maturę z języka obcego? Przecież mogą wybrać właśnie ten drugi język! Proszę o opinie.

Majka31-01-2004 12:21:05   [#02]

jeszcze nie

Tylko współczuć...

Spróbowałam sobie wyobrazić realizację takiego zarządzenia u nas: przy grupach międzyklasowych, z podziałem na poziomy zaawansowania, z różną ilością godzin (oba języki) ;)

Marek z Rzeszowa31-01-2004 14:52:19   [#03]

A co zrobisz z ludźmi?

Czyżby te wszystkie podziały na grupy odbywały się za pomocą godzin ponadwymiarowych?

;-)

Marek

Dżoana31-01-2004 15:22:11   [#04]
Nie jestem dyrektorem więc to nie ja muszę to robić. Na tych godzinach oszczędzono 2 etaty. Mamy dużo nauczycieli języków, ja też nim jestem i rzeczywiście obcięto wszystkie godziny tak, że zostały gołe etaty. Na razie nauczyciele nie muszą się martwić o pracę ale w przyszłym roku ?Zapowiedziano, że klasy mają być 35-osobowe, no i wszystkie cięcia na całego... W tym roku obcięto tak, by nauczyciele mieli etaty, ale w przyszłym, jeśli dalej tak pójdzie, będą zwolnienia. Dzieci nie miały tego szczęścia, bo nikt nie przejmuje się tym czy uda im się zdać maturę, czy nie. Nie mówiąc już o tym że nie wyobrażam sobie jak można połączyć grupy o różnym poziomie zaawansowania.
Dorsto31-01-2004 16:13:37   [#05]

Zadzwonić do TVN i zrobić trochę szumu?

Czy w Starostwie zamrożono też dodatki i poobcinano etaty?

;-)

Gaba31-01-2004 16:19:50   [#06]

chwila, chwila - chwila!

Organ może tak po prostu złamać parę przepisów?

jak chce tych nauczycieli tak po prostu zwolnić, w środku roku?

To jakiś organ cudotwórca, większy niż KN...

co do połączenia w zespoły duże grup nawet z 2 języka jest to absolutnie niezgodne z prawem, ja musiałam dać po jednej godzinie drugiego języka (chciałam dać dwie dla 30) ale dla 15 w klasie!

Nasze KO pilnuje, by było choć zgodnie z przepisami, widzę, że my mamy namiastkę  normalności, choć troszkę - bo to, co w przepisach, to i w szkole...

Dżoana31-01-2004 16:23:32   [#07]
nie sądzę
Dżoana31-01-2004 18:04:48   [#08]
GAba mamy to samo KO.
Karolina31-01-2004 18:08:19   [#09]
O kurcze....;-)))
Marek Pleśniar31-01-2004 18:11:01   [#10]
nie trzyma mi się ta historia kupy. Chyba że w małopolsce przechodzą aktualnie na komunizm wojenny;-)
Jolanta Szuchta31-01-2004 18:37:45   [#11]

Niestety nie o wszystkich

organach prowadzacych można powiedzieć ze przestrzegają przepisów oświatowych.

Mam 25 oddziałow czy powinnam mieć jednego czy dwoch wicedyrektorów? Przepis mowi,ze na 12 jeden,a ja mam 25 a nie 24 oddziały.

Dżoana31-01-2004 19:06:21   [#12]
Co radzicie?
Jolanta Szuchta31-01-2004 19:19:23   [#13]

Dżoano

a co na to związki?odpuściły?

Ostatnio chyba taka sprawa była tez w naszym województwie w Kędzierzynie?Lepiej będzie wiedzial Roman G./bo on czyta prasę/.

Związki chyba w tym przypadku walczyły.

Ale myslę,że sprawa jest nie do wygrania skoro organ nie ma pieniędzy.

No chyba ze sprawe przedyskutujecie z KO,ze łamane są przepisy,ale czy to coś da?

annah31-01-2004 19:48:06   [#14]

u mnie od zawsze klasy są 35 osobowe

od tamtego roku pracuje się na maturach za darmo, tzn jest to wliczane do dodatku motywacyjnego

a w przyszłym roku szkolnym nie ma być ani jednej nadliczbówki

o urlopach chodzą podobne wieści

i też oszczędności, oszczędności

zwalniamy więc obsługę (czytaj: kogo się da wysyłamy na emeryturę)

Lidka31-01-2004 19:49:52   [#15]

To są zmiany organizacyjne, wymagają więc aneksu do arkusza organizacyjnego, który organ prowadzący zatwierdza po zaopiniowaniu przez kuratorium.Wysokość dodatków motywacyjnych określa Regulamin wynagradzania przyjęty przez radę powiatu. Może warto zajrzeć do zapisów w tym regulaminie? Ale dopóki nie będzie standardów finansowania oświaty i zatrudniania nauczycieli dopóty pieniądze będą ważniejsze od ucznia i nauczyciela.

Gaba31-01-2004 20:58:53   [#16]

1. Nauczyciele to ZZ... i to biegiem!

2. A warunki, które łamią rozp. MENiSa... przez organ prowadzący... to do delegatury, albo nawet do samej p. Kurator Lęcznarowicz, trudno!

- to jest niedpouszczalne - rozp. nie mówi, czy jest to durgi język, czy dziesiąty ma być z podziałem na grupy, owszem może se organ od nowego roku nakazać gurpy międzyklasowe po 24 osoby, ale od przyszłego roku...

chiałam dwie godziny drugie języka dla 30 - moje (nasze Dżoana, nasze) KO powiedziało po godzinie na 15...

 

Prasę i TV - nie radze ruszać, to nie elegancko -

1. pismo do organu, z prośbą o podanie podstawy prawnej.

2. Potem odomowa wykonania, bo jest to łamanie prawa i podanie podtawy prawnej organowi, dlaczego polcenia nie wykonacie... z powiadomieniem wtedy organu nadzoru pedagogicznego...

annah31-01-2004 21:08:42   [#17]

a grupy po 24 osoby też są :)

Dżoana31-01-2004 21:10:30   [#18]
Te 2 ostatnie punkty są niewykonalne. Nasz dyrektor jest u nas dzięki organowi właśnie więc nie będzie się raczej buntował.
Dorsto31-01-2004 22:16:58   [#19]
(Pośpiesznie dodaję, że tvn-owski wątek był gorzkim żartem powstałym pod wpływem ilości i jakości "szkolnych" tematów w tvn w ostatnim miesiącu ..)
Dżoana02-02-2004 14:07:17   [#20]
Zapomniałam jeszcze o zastępstwach. Otóż nie ma teraz zastępstw płatnych ale są tzw. zastępstwa opiekuńcze, tzn. nauczyciel wchodzi do klasy, sprawdza obecność i nie prowadzi lekcji. Osobiście wolałabym poprowadzić lekcję. I co Wy na to?
Tadek02-02-2004 16:01:00   [#21]

praworządność

Kogo w naszej kochanej Polsce jeszcze obowiązuje prawo?
mika02-02-2004 16:38:21   [#22]
A może spróbujcie nasłać rodziców. U mnie rodzice wywalczyli podział na grupy w klasie 18 osobowej bo w innych liczniejszych jest a u nich organ kazał zlikwidować.
Dżoana02-02-2004 16:59:11   [#23]
A u kogo wywalczyli?
mika02-02-2004 20:09:44   [#24]
u organu bo to on kazał zlikwidować
hannka05-02-2004 17:18:34   [#25]

podział na grupy i inne przyjemności

i aż mnie kusi ,aby się dołączyć. Sytuację mam podobną, przepisy swoje a organ prowadzący swoje, a wtym wszystkim to zadziwia mnie , że na papier, kredę i środki czystości nie mamy, a w organie prowadzącym nie widać problemów ze sprzętem  czy też meblami. Mam problem: czy możecie pomóc mi wyliczyć subwencję : moje pytania to 1) czy wskażnik wiejski dotyczy szkół dla dorosłych 2)czy wskażnik wiejski dotyczy internatów 3) czy w przyp. nauczania indywidualnego powinny być wyodrębnione środki na takiego ucznia?4)jak liczyć subwencję jeśli od września następuje wzrost liczby uczniów5)czy w menisie jest z kim rozmawiać?6)jeśli subw. przekazywana przez organ prowadzący jest niższa od tej przekazywanej przez menis czy można się odwołać?Czy to normalne, że nie ma środków na postawową działalność, że coś takiego jak pracownia fizyki czy chemii jest znana uczniom z opowiadań?jak widzę zdjęcia pięknych, nowoczesnych szkół to pytam sie czy to na pewno ta sama Polska?No ale interesuje mnie póki co subwencja! I jeszcze pyt. jakie kwalifikacje (kierunki studiów) mają osoby, króre nauczają przedmiotu wych. do życia w rodzinie
Dżoana18-02-2004 21:24:31   [#26]

Właśnie się dowiedziałam, że w starostwie podnieśli sobie diety!!!!!!! SKANDAL

Jolanta Szuchta18-02-2004 21:30:09   [#27]

też tak

uwazam.I teraz juz wiadomo skad wzieli pieniadze.Oszczedzaja na szkolach.
AnJa19-02-2004 11:03:22   [#28]

Hanka:
1 i 2 - tak, tyle, że przy internacie jest liczony przy uczniu, na internat jest 1 waga - czyli: gdybys hipotetycznie miała internat na wsi, a mieszkałby w nim uczeń z innej szkoły uczący sie w mieście to dodatku na niego nie ma.
3. srodki nie są wyodrebnione, ale organ pieniądze na takich uczniów dostaje: zwykle ze zwiekszonych zadań(rezerwa)
4.zgłosic do organu, ten wystepuje do MENiS o srodki z rezerwy,
5. nie wiem, pewnie zależy o czym, w przypadku kasy raczej nie, chyba, że nieformalnie,
6.nie mozna, subwencja jest dochodem organu, co z nia zrobi jest jego suwerenną decyzja.

Diety oczywiscie są społecznie nosne, ale to naprawdę znikoma kasa i szkolnictwa to nie uratuje.

Aha! Czesto tutaj biorę strone organu - więc: nie jestem radnym:-)

hannka19-02-2004 14:23:55   [#29]
Dziękuję Ci bardzo,czy dobrze zrozumiałam- że internat w miejscowości do 5 tys. mieszkańców to waga 1,3 i jeszcze x wskażnik wiejskości czy bez tej wiejskości? chciałabym wiedzieć, gdyż mimo iż rozumiem politykę powiatu który musi utrzymac wszystkie szkoły, to nie rozumiem stawiania dyrektora szkoły na komisje dyscyplinarną za to, że nie zmieścił się w założeniach organu prowadzacego ze swoimi wydatkami-mniej niz podstawowymi
hannka19-02-2004 14:41:51   [#30]
żle wpisałam-oczywiscie na internat wskażnik jest 1.5 , zaś na szkołę ponadgimnazjalną 1,2   , zaś na dla dorosłych 0,7 - to czy przemnożyć to przez 1,2?
Rycho19-02-2004 14:59:31   [#31]

z tym dodatkowym językiem to nie do końca jest tak. Była juz na naszym forum dyskusja na ten temat. Odpowiedź z MENiS-u jest tu:

http://www.oskko.edu.pl/oskko/ramowki-03-2003.htm

Jeśli chodzi o inne sprawy. Organy prowadzące borykają się w całym kraju z brakiem odpowiednich środków na oświatę na swoim terenie. I poszukują różnych (mniej lub bardziej zgodnych z prawem) sposobów na to by zmieścić sie w tych finansach, które mają.

Zeby było jasne, wcale tego nie pochwalam, ani nie usprawiedliwiam.

Jeśli działania są bezprawne, to należy z tym walczyć (to tez jest rola dyrektora), i próbować uzyskac pomoc np KO w sprawie braku podziału na grupy tam, gdzie jest to z mocy prawa obligatoryjne.

Niemniej jednak pewne rzeczy wolno im robić, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie. I nawet jeśli wszelkie argumenty przemawiają za tym, ze jest to wbrew "dobru dziecka (ucznia)".

Wolno im więc określić liczbę uczniów w typowej klasie. Bo nie ma żadnego przepisu, który by ich tu obligował do czegoś. Może więc być i 35 uczniów w klasie przyjęta jako "norma". W takiej sytuacji możemy co najwyżej przekonywać organ o wpływie takiej "polityki" na jakość edukacji.

Ale rozliczyć z tego mogą organ tylko wyborcy :-(

Rycho19-02-2004 15:02:10   [#32]

Jeśli chodzi o diety

to też je mogą sobie ustalać sami.

Przy czym zgadzam się z Dżoaną, ze w takiej sytuacji jest to skandal.

Ale rozliczyć ich z tego tez mogą tylko wyborcy

AnJa19-02-2004 20:02:01   [#33]

Hannka

1. Musiałbym nad tym posiedzieć - ale z grubsza aldorytm: uczeń X+ dodatek wiejski na X+ dodatek internacki na X ( bez wiejskiego zwiekszenia).
Jeśli X dorosły to X z powyzszego = 0,7 X

Pojecia nie mam czy dla internatu X, czy 0,7X.

Rzecz jest do rozszyfrowania po b. uważnej lekturze Rozporządzenia, nie mam na to czasu, zresztą od tego jest organ i on to na pewno zrobił.

2. Dyrektor nie ma prawa przekroczyc budżetu! Jeśli wg niego planowane wydatki były mniej niz podstawowe - powinien po zobaczeniu projektu zrezygnować z funkcji! Jeśli zauważył to organ( tzn. przekroczenie) musi postawic dyrektora prze komisja - Ustawa o finansach publicznych sie kłania)

grażka19-02-2004 21:20:45   [#34]

Żywa dyskusja ekonomiczna toczy się na eduinfo - a finansowanie szkoły stała się tematem pracy magisterskiej

Może ktoś będzie zainteresowany i zabierze także tam głos?

http://www.eduinfo.pl/forum/read.php?f=1&i=7935&t=7935

Eduinfo nas kiedyś przygarnęło przelotnie, więc to trochę zaprzyjaźnione forum ;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]